Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

Pavel Šporcl vyjíždí po třech letech na nové turné

Čtyři roky poté, co jeho poslední album Vánoce na Modrých houslích obsadilo první místo v žebříčku hitparád, se Pavel Šporcl, nejpopulárnější český houslista současnosti, se vydává do nejvirtuóznějších vod houslového repertoáru na svém novém albu Paganiniana a na něj navazujícím turné. Oznámil to včera na tiskové konference v Mediálním centru Orbis spolupracující agentury CzechTourism.

Pavel Šporcl natočil v průběhu roku 2020 nové album Paganiniana. Po několika nosičích mimo oblast klasické hudby se tímto albem vrací do niternějších hudebních sfér a repertoáru, který je mu nejbližší. Na desku Paganiniana si vybral skladby, které patří k nejtěžším v sólovém houslovém repertoáru a jsou výsadou jen hrstky světových houslistů. I proto má album podtitul „Mount Everest houslového repertoáru“.

Šporcl na album nahrál oslnivá díla Paganiniho, Fritze Kreislera, Alfreda Schnittkeho a Nathana Milsteina. Přesto, jak by se dalo očekávat od předního českého hudebníka, výběr má také výraznou českou stopu, skladby Josefa Slavíka, Heinricha Wilhelma Ernsta, Šporcla samotného a Jana Kubelíka – to je „bonusová skladba“, která jako jediná na albu není složena samostatně pro sólové housle, ale přesto je jeho originální Kadence pro housle pro Paganiniho houslový koncert č. 1 tematicky na místě! Capriccio D dur od Josefa Slavíka (kterému Chopin říkal „druhý Paganini“) je pak světovou premiérou tohoto alba.

 „Tímto albem jsem si splnil velký sen“, řekl o desce, kterou natočil pro prestižní německé vydavatelství Hänssler Classic Šporcl. „Vždycky mě osobně inspirovala hudba Paganiniho a vydat se na tuto cestu, kde jako odrazový můstek je sám Paganini, a poté hrát skladby všech dalších skladatelů, kteří se jím podobně inspirovali, byl fantastický zážitek! Všechny skladby mají k tomuto géniovi blízký vztah, byly složeny na jeho počest nebo v jeho duchu“, dodal Šporcl. „Také je pro mne důležité, že booklet alba byl vydán i v češtině, aby si mohli mí fanoušci u nás přečíst vše zajímavé a důležité o vzniku této desky“, dodal Šporcl.

Paganiniana představuje začátek spolupráce s Hänssler Classic, světovou německou vydavatelskou společností. Šporcl bude pro společnost nahrávat zásadní klasické projekty, i nadále však bude pokračovat se svou crossoverovou tvorbou pro Universal Music.

Pavel Šporcl – Paganiniana
Nicollò Paganini – Capriccio č. 24 a moll z cyklu 24 Capriccií op. 1
Josef Slavík – I. Caprice D dur (světová premiéra)
Heinrich Wilhelm Ernst – Poslední růže
Alfred Schnittke – A Paganini
Fritz Kreisler – Recitativo and Scherzo – Caprice, Op. 6
Pavel Šporcl – Virtuózní variace na píseň Kde domov můj
Nathan Milstein – Paganiniana (variace)
Bonus: Jan Kubelík – Originální Kadence pro housle ke Koncertu č. 1, D dur N. Paganiniho
Pavel Šporcl – housle

Mistr zvuku – Ondřej Urban
Režie – Jiří Gemrot
2021 hänssler CLASSIC

Foto: Lenka Hatašová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *