Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebritySport

Plavte s Járou, Tomášem a Jakubem! Závod „Prague City Swim“ na podporu pacientů s ALS se koná 11. září na Střeleckém ostrově v Praze!

Třetí ročník charitativního závodu Prague City Swim (www.praguecityswim.cz), který se koná 11. září na Střeleckém ostrově v Praze, se blíží. Spolek ALSA zve nejen rekreační a profesionální plavce a nadšence do paddleboardingu, ale také firemní či kamarádské týmy a fanoušky, aby poměřili síly mezi sebou a zástupci z řad známých osobností a předních českých sportovců. „Plav pomáhat“ je tradiční motto závodu, jehož účastníci podpoří pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou – ALS.

Osobně se závodu účastní i ti, kteří sami s ALS bojují – Jára Mijovičová, která žije podle rčení “Carpe Diem”, osmadvacetiletý Tomáš Hrubý a bývalý jihlavský lékař Jakub Rychlík. Na akci se účastníci mohou potkat také s moderátorkami Danielou Písařovicovou a Kateřinou Nekolnou, herečkou Kateřinou Pechovou, s plavkyní Petrou Weber Chocovou, dálkovou plavkyní Markétou Pechovou, bojovníkem MMA Jiřím „Denisou“ Procházkou, paralympijským plavcem Lukášem Urbánkem, Danielou Peštovou a dalšími.

„V období pandemie jsme bohužel přišli o podstatnou část našeho rozpočtu, který se odrazil na fungování centra ALSA a pomoci pacientům s ALS. Proto výtěžek z této akce podpoří poradenské ALSA centrum koupí specializovaných pomůcek nebo osobní asistence pro pacienty. Účastníci tak podpoří dobrou věc a věříme, že společně s fanoušky a rodinami si také užijí pohodový den,“ říká Ing. Tereza Koucká, hlavní organizátorka závodu Prague City Swim. Celým dnem doprovodí svým zpěvem Annamária d’Almeida a na závěr akce zahraje funky kapela Celest & Charles.

David a Tomáš Svobodovi

Proto „Plav pomáhat“ společně  

  • s Járou Mijovičovou, která s onemocněním ALS bojuje již šestým rokem a Prague City Swim se účastní od začátku. Paní Jára vám rozzáří den svou veselou myslí a přestože jí osud nadělil tak těžkou zkoušku, a život s ALS je čím dál tím náročnější, Jára se nevzdává a snaží se užívat každý den naplno.
  • s Tomášem Hrubým, který je nejmladším, osmadvacetiletým, registrovaným pacientem spolku ALSA. Letos plave Prague City Swim poprvé. Těšit se na něj můžete v připravovaném kalendáři 2022 i časosběrném dokumentu spolku ALSA.
  • s Jakubem Rychlíkem, který býval vášnivý sportovec a lékařem v jihlavské nemocnici. Má skvělou manželku a dvě krásné děti, se kterými chce být co nejdéle to půjde. Plave Prague City Swim již potřetí a vždycky má okolo sebe partu kamarádů, kteří ho nepotopí ?.

Letos mohou plavci zvolit kratší (600 m), nebo delší (1650 m – kolem celého ostrova) závodní trať. Na nejkratší trase (200 m) mohou své plavecké dovednosti předvést děti. Stejně dlouhý úsek Vltavy je vyčleněn pacientům s ALS, kteří poplují položení na paddleboardu, a za pomoci svých týmů budou dovezeni do cíle. Pacientský závod je zároveň jednou z nejemotivnějších částí celé akce. Závodníky na paddleboardu a týmovém megaboardu čeká příjemná jízda kolem celého ostrova (1650 m). Registrovat do závodu se lze na www.praguecityswim.cz. Na e-shopu spolku ALSA bude opět možné zakoupit dárkovou poukázku na startovné.

O amyotrofické laterální skleróze (ALS)
ALS je neurologické onemocnění způsobující postupnou degeneraci buněk, které ovládají pohyblivost svalů. Nemocní přicházejí postupně o veškerý pohyb na těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. To vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností. Nemoc končí selháním dechových svalů téměř v 99 % případů. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny, odborníci se o jejich odhalení soustavně pokoušejí, stejně jako o nalezení účinné léčby. Nemoc může postihnout kohokoliv, doba přežití se udává mezi 3-5 lety po stanovení diagnózy. Prevalence onemocnění v České republice se odhaduje na 6-8 případů na 100 000 obyvatel.

Foto: archiv ALSA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *