Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Sláva zdravým těstovinám: vyplatí se sáhnout po celozrnné variantě?

Hledáte způsob, jak zvýšit konzumaci celozrnných výrobků? Sáhněte po zdravých celozrnných těstovinách. V minulosti býval rozhodujícím faktorem při výběru těstovin především jejich tvar – kolínka, mašličky nebo třeba vrtulky. Dnes nabízí obchody různé druhy těstovin od zmíněných celozrnných přes špenátové nebo rajčatové až k těstovinám z quinoy, kukuřice či rýže. V čem jsou tyto druhy tělu prospěšné?

„Mnoho lidí kupuje běžné těstoviny z tvrdé pšenice s vysokým obsahem bílkovin, která jim dodává charakteristický nažloutlý odstín. Jedna porce bývá obvykle definována jako 60 g suchých těstovin, což odpovídá asi hrnku uvařených těstovin, záleží na tvaru. Tato porce obsahuje okolo 200 kalorií, stopové množství tuku, asi 2 gramy vlákniny a 40 gramů sacharidů. To není vůbec špatné. Pokud však sáhnete po zdravějších celozrnných těstovinách, můžete ušetřit okolo 20 kalorií a až ztrojnásobit obsah vlákniny v jedné porci. Z výživového hlediska tak získáte mnohem více. Tato čísla jsou ještě působivější, když vezmete v potaz obvyklé množství, které lidé běžně konzumují – ne jeden, ale téměř tři hrnky těstovin,“ říká Susan Bowerman, expertka na výživu společnosti Herbalife Nutrition.

V dnešní době jsou běžně k dostání i bezlepkové těstoviny. Nevyrábějí se z pšenice, ale z kukuřice, rýže nebo quinoy. Na hrnek tohoto druhu připadá přibližně 200 kalorií, ale mohou obsahovat méně vlákniny a někdy i bílkovin než klasické pšeničné těstoviny. Pro ty, kteří se potřebují stravovat bez lepku, ale představují vhodnou alternativu.

V obchodech můžete narazit i na tzv. „super těstoviny“. Jedná se o produkty s vyšším obsahem bílkovin a vlákniny, některé dokonce obsahují i omega-3 mastné kyseliny. Přibližně 3 gramy bílkovin navíc pocházejí ze směsi zrn a mletých lněných semínek, které poskytují rovněž zmíněné omega-3 mastné kyseliny. Za tyto těstoviny si však pravděpodobně budete muset připlatit. Mějte také na paměti, že omega-3 mastné kyseliny v lněných semínkách nemají na naše zdraví tak příznivý vliv, jako ty, které získáváme konzumací ryb. Lepší alternativou tak může být třeba přidání trochy krevet do těstovinových pokrmů.

Na talíři pěkně vypadající těstoviny zelené či červené barvy. Ty vděčí za svůj vzhled prášku ze špenátu či rajčat. Množství těchto ingrediencí v tomto druhu je ale tak malé, že nutriční hodnoty pokrmu příliš neovlivní. Pokud se vám barevné těstoviny líbí, klidně si je dopřejte, není na nich nic špatného. Čerstvou nebo vařenou zeleninu ale nenahradí.

Co se týče kalorií, jsou na tom všechny druhy těstovin podobně – obsahují přibližně 100 kalorií na 30 g syrových těstovin. Množství kalorií v jednom hrnku syrových těstovin se pak pohybuje mezi mezi 175 a 240 v závislosti na jejich tvaru. Pokud si počítáte kalorie, volte trubky nebo mašličky a raději se vyhněte tenkým nudlím či špagetám. Velké tvary mají větší objem, takže při odměřování bude jeden hrnek celkově obsahovat méně kalorií.

„Přiznám se, že když se na trhu objevily celozrnné těstoviny, na chuť jsem jim zprvu nepřišla. Připadaly mi tuhé a zrnité. Postupem času se ale tyto produkty zlepšily. Jejich textura je srovnatelná s klasickými těstovinami a celozrnnost dodává hotovým jídlům nový chuťový rozměr, který jsem si zamilovala,“ dodává Susan Bowerman.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *