Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

V pondělí ožijí Zpěvomatem nejen pražské ulice, letos se připojí také pěvecké sbory z celého Česka

Tradiční akce Zpěvomat, při níž skupiny zpěváků pod vedením lektorů zpívají na přání v ulicích a na náměstích Prahy, se odehraje v pondělí 13. září.

Osmý ročník rozezpívá Tylovo, Karlovo, Jungmannovo náměstí, Anděl a náměstí Republiky. Skupinky zpěváků budou letos zpívat pod vedením jazzmanek Marty Kloučkové a Petry Ernyei, herce a skladatele Jana Matáska, herečky a muzikantky Gabriely Vermelho i zpěvačky a skladatelky Ridiny Ahmedové. Letos se do Zpěvomatu zapojí i Unie českých pěveckých sborů a sborový zpěv rozezní kromě Prahy ulice a další místa ve veřejném prostoru v dalších dvanácti městech napříč Českou republikou.  Sbory zazpívají na přání také v Brně, Ostravě, Novém Jičíně, Plzni, Mariánských Lázních, Sušici, Českém Těšíně, Pelhřimově, Frenštátě pod Radhoštěm, Břidličné, Sezemicích a v Jílovém u Děčína.

Zpěvomat se tak jako loni kvůli pandemii koronaviru pořádá až v zářijovém termínu. Oblíbená akce chce lidem přinést do uspěchané doby zklidnění, usebrání se prostřednictvím nejstaršího a nejdokonalejšího prostředku komunikace: lidského hlasu. Zpěváci nevybírají za své výkony peníze, ale zpívají lidem pro potěšení. Pokud posluchači budou chtít, mohou jim darovat něco na památku”.

„Zpěvomat každoročně přináší široké veřejnosti bezprostřední kontakt s hudbou a jejími interprety. Uplynulé měsíce, které byly pro nás pro všechny velmi náročné nejen kvůli tomu, že jsme byli odloučeni od okolního světa a možnosti sdílet radosti s našimi blízkými, nicméně ukázaly, že hudba a kultura mají pro člověka mnohem hlubší význam vzájemné blízkosti,” říká Ridina Ahmedová, která po delší době povede jeden z workshopů.

Novým partnerem Zpěvomatu pro letošní ročník je Unie českých pěveckých sborů. „Chceme upozornit, že sbory žijí, a vynést jejich um z koncertních sálů blíž k lidem, kteří by na koncert možná sami nepřišli. Budeme vyhledávat frekventované lokace, jako jsou náměstí, podloubí, prostory pod mosty či věžemi, ale i (exteriéry) shopping mallů a nákupních center,” říká za Unii Lukáš Prchal. Vystoupení Sborového Zpěvomatu se 13. září uskuteční mezi 17:00 – 20:00 napříč Českou republikou.

Zpěvomat:
15-.00-17.30 /Jungmannovo nám. / Petra Ernyei
14.30-17.00 / nám. Republiky / Gabriela Vermelho
14.30-17.00 / Tylovo náměstí / Jan Matásek
15.30-18.00 / Karlovo nám. / Marta Kloučková
14.00-16.30  / Anděl, před OC Smíchov / Ridina Ahmedová
Po 18:00 splynou Zpěvomaty do jednoho velkého na Karlově náměstí.

Sborový Zpěvomat:
Praha
18:30-19:30 / Náměstí Republiky / Mikrochor
18:30-19:30 / Malé náměstí Alikvotní sbor Spektrum
17:00-18:00 / Salla Terrena, Kampa / Dobrovyly
19:00-20:00 / Kampa pod Karlovým mostem / Choirizzo
19:00-20:00 / Café Neustadt, Novoměstská radnice / Subito

Brno
17:30-18:30 / tř. Kpt. Jaroše / Primavera Brno

Ostrava
17:00-17:30 / tba / Mužský pěvecký sbor Vítkovice
17:30-18:00 / Masarykovo nám. 2 / Ostravský smíšený sbor

Plzeň
17:00-18:00 / Mlýnská strouha / The Foamies

Nový Jičín
17:00-18:00 / Lidická (na schodech Žerotínského zámku) / ONDRÁŠEK novojičínský sbor ZUŠ
18:00-19:00 / Masarykovo náměstí / KOS Nový Jičín

Mariánské lázně
17:00-18:00 / kolonáda u Zpívající fontány / Smíšený pěvecký sbor Fontána Mar. Lázně

Sušice
17:00-18:00 / Sušice náměstí / Smíšený pěvecky sbor Svatobor Sušice

Český Těšín
18:00-18:30 / Střelniční 1, na vstupních schodech do kulturního centra / PS Slezan

Pelhřimov
17:00-17:30 / Dům pro seniory, pelhřimovské sady / PS Záboj Pelhřimov

Frenštát p. Radhoštěm
17:00-18:00 / Náměstí Míru 1 / SENZABAND

Břidličná
18:00-18:30 / tba / PS Bernardini Břidličná

Sezemice
19:00-20:00 / Husovo náměstí před Sezemickým domem / Hluboká Orba

Jílové (Děčín)
18:00-19:00 / parčík mezi ul. Sněžnická a Lipová / Jílovský pěvecký sbor

Lektoři Zpěvomat Praha
Lektory hudebních entuziastů, kteří pomocí Zpěvomatu letos rozezní Prahu, budou GABRIELA VERMELHO, která je výraznou osobností české hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou. Působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Se svou hudební skupinou GaRe se věnuje autorské hudbě. Druhou lektorkou je MARTA KLOUČKOVÁ, která je nepřehlédnutelnou součástí mladé české jazzové scény. Multi-žánrová zpěvačka, textařka a skladatelka je mimo jiné členkou vokálního sextetu Skety a spolupracuje s tělesy a hudebníky napříč žánry.

Třetí lektorkou je PETRA ERNYEI – energická jazzová zpěvačka, která koncertuje na českých i mezinárodních pódiích. Zpívala s velkými orchestry (Originální Pražský Synkopický Orchestr, Pražský Swingový Orchestr). Založila kapelu Petra Ernyei Quartet. V poslední době se inspiruje jazzovými vokalistkami let 50. a 60. Čtvrtým lektorem bude JAN MATÁSEK, hudební skladatel, pozounista a herec, který působí v pražském divadle Minor. Komponuje především scénickou hudbu pro česká divadla (např. plzeňské divadlo Alfa, hradecký Drak, naivní divadlo v Liberci aj.). Působí též jako hudební pedagog.

A pátou lektorkou je RIDINA AHMEDOVÁ – zpěvačka, skladatelka a zakladatelka projektu Hlasohled a Zpěvomat vystupuje občas sama, častěji v duu HLASkontraBAS s Petrem Tichým, z jehož konceptu vychází těleso HLASkontrBAS oktet složené z předních českých hudebníků, v sestavě čtyř hlasů a čtyř kontrabasů. Ridinu zajímají možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také hlasové dílny. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika tanečním a pohybovým představením. Naposledy zaujala projektem Moje tělo je moje a podcastovou sérií Sádlo pro Rádio Wave.

Více informací najdou zájemci na stránkách www.hlasohled.cz a www.zpevomat.ceskesbory.cz. Příznivci mohou realizaci projektu také podpořit libovolnou částkou na www.donio.cz/zpevomat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *