Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Hudebně ozdravnou kúru zakončí v Mariánských Lázních Nauzea Orchestra s Beatovým družstvem

Poslední koncert série Hudebně ozdravná kúra proběhne v Mariánských Lázních v sobotu 11. září. V kolonádě Ferdinandova pramene zahraje undergrandová legenda Beatové družstvo ze Sokolova a ústecká alternativní kapela Nauzea Orchestra.

Pořádající spolek Švihák uspořádal během letošního léta množství kulturních počinů – výstavy, workshopy, přednášky, koncerty či čtení.

„I letos Švihák naplnil svůj odkaz. Přivezl do Mariánských Lázních zvučná jména, poskytl prostor regionálním umělcům a vytvořil místo setkání. Nabídl místním i návštěvníkům lázní bohatý program a skvělou atmosféru. Ať už to byla Kulturně ozdravná kúra, Knižní Lázně, nebo festival Moody Moon Noize, který tentokrát zamířil kromě Ferdinandky i na Lesní Mlýn. Všechny akce si našly své publikum a účinkující umělci se do Mariánských Lázní zamilovali, někteří i poněkolikáté. Například Jaroslav Rudiš dodělával korektury svého nového románu přímo na Ferdinandce a rád by zde napsal celý román. Hudebně ozdravnou kúru zakončí tuto sobotu legendární západočeská kapela Beatové družstvo a Nauzea Orchestra přiveze novou desku Láska. Lásky není nikdy dost,“ říká Markéta Monsportová ze spolku Švihák.

Pro sokolovské Beatové družstvo je charakteristický nezaměnitelný a syrový zpěv Martina Roha a taky robustní, dunivý a přímočarý zvuk kapely. Něco na pomezí mezi undergroundem, pub rockem, bigbítem a punkem..

Vznik kapely sahá do roku 1987, koncerty však probíhaly jen na neoficiálních akcích. Po roce 1989 začali hrát konečně veřejně, v devadesátých letech se skupina na čas rozpadla, od roku 2005 vystupovala pod názvem Blahobeat, aby se před dvěma lety vrátili k původnímu názvu Beatové družstvo.

Nauzea Orchestra vydala svou pátou desku Láska symbolicky na 1. máje tohoto roku, křest hudebními kritiky výborně hodnoceného počinu proběhl právě tento týden. Devět písní je pro kapelu nezvykle zcela v češtině. Po deskách Dobro a Štěstí je Láska završením triptychu.

„Že budem dělat ryze českou desku, jsme věděli hned po dokončení tý minulý, kde už čeština převažuje a kde jsme se přesvědčili, že je to cesta pro nás schůdná. Nemůžu teď ale říct, že se k němčině nebo angličtině zase někdy nevrátíme. Ten komfort, tak trochu se v tom cizím jazyce schovat, může zase chybět,” odpovídá Ondřej Švandrlík na otázku, proč kapela na novince vsadila na rodný jazyk místo němčiny. Kromě autorských najdeme na nové desce i text Williama Blakea, a dokonce i biblický text Šalamounovy Písně písní: „Z těch asi 30 krátkých básní jsem vybral určitý fragmenty a vznikla z toho k naší radosti tahle krásně, úlisně perverzní záležitost. Nakonec i vlastně nakopla směr a podstrčila nápad přibrat do kapely smyčce,” vysvětluje okouzlení Švandrlík. Oproti předchozím releasům se kapela rozrostla o dva nové členy – houslistku Annu Štěpánovou a violoncellistu Františka Kroupu.

FB Událost: www.facebook.com/events/4327229714027014

Zdroj a foto: svihak.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *