Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Češi v létě cestovali nejvíce od vypuknutí pandemie, na podzim vedou rezervace do Říma

Nejnovější data* společnosti Kiwi.com naznačují, že Češi během letních prázdnin cestovali ve velkém. Letní rezervace se vyšplhaly na 95 procent z celkového počtu cest, které se uskutečnily ve stejném období v roce 2019, tedy v době před pandemií. Mezi nejnavštěvovanější destinace patřily Kyjev, Řím, Malaga, Lvov a Palma de Mallorca. První pětku doplnila další tradiční prázdninová města v Chorvatsku a Itálii. Oproti minulým letům se změnila průměrná cena letenky (pokles o 27 % v porovnání s rokem 2019), stejně tak předstih, s jakým lidé letenky nakupují, či doba pobytu v cílové destinaci.

  • Nejoblíbenější letní destinace Čechů byly Itálie, Španělsko a Chorvatsko
  • Počet rezervací vzrostl na úroveň před pandemií
  • Průměrná cena letenky se v letošním létě propadla o více než 1/4 v porovnání s cenami z roku 2019
  • Počty letů, které byly zrušeny aerolinkami se letos v létě snížily z 32 % na 4 % v porovnání s minulým rokem

“Češi letos v létě volili tradiční evropské destinace, stejně jako v loňském roce mířili především do Itálie, Španělska či Chorvatska. Pozitivním zjištěním zůstává růst počtu rezervací, které se vyšplhaly téměř na před-pandemickou úroveň, z toho se třetí srpnový týden zapsal jako nejsilnější. V globálním měřítku jsme zaznamenali největší zájem o cesty do Istanbulu a Londýna,” říká Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka Customer Experience v Kiwi.com.

Navzdory tomu, že oblíbenost prázdninových destinací zůstává stejná, výraznějším způsobem se změnily průměrné ceny letenek z České republiky. V porovnání s rokem 2020 došlo k menšímu nárůstu, nicméně ceny nadále zůstávají v průměru o více než 27 % nižší než tomu bylo v roce 2019, stejný vývoj byl zaznamenán také na globální úrovni.

Co se týče délky pobytu, ta byla letos v létě o něco kratší než v loňském roce. V průměru Češi strávili na dovolené necelých pět dní, v roce 2020 to bylo 5,5 dne. Změnil se také předstih, se kterým si lidé letenky kupují, v průměru se tato doba zkrátila o více než měsíc oproti minulému roku. “Zákazníci nadále rezervují své lety s mnohem menším předstihem než například v letech 2020 a 2019, to také potvrzuje trend cestovatelů, kteří stále vyhledávají větší flexibilitu. Nicméně nutno dodat, že počty letů, které byly zrušeny aerolinkami, postupně klesají, v loni v létě se jednalo přibližně o 32 %,  letos o prázdninách se jednalo okolo čtyř procent všech letů,” dodává Dočkalová.

V 62 % případů zákazníci využili pro své cesty virtuálně propojené lety, tedy lety s více aerolinkami, které spolu běžně nespolupracují a které Kiwi.com propojuje v rámci jednoho itineráře.

A kam se bude cestovat na podzim?
Chuť Čechů cestovat přetrvává i nadále. Tomu také odpovídá počet rezervací, které se v porovnání s loňským rokem více než ztrojnásobily. Čeští cestovatelé se aktuálně chystají na cesty do Říma, Kyjeva, Londýna, Kodaně a Lvova. Na globální úrovni dominují rezervace do Londýna, Milána a Istanbulu.

*Zachycuje období od 1. června 2021 do 31.srpna 2021

Zdroj: Kiwi.com, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *