Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Konec kotlů nízkých emisních tříd = vhodný čas pro tepelné čerpadlo

Konec starých neekologických kotlů začíná být téma číslo jedna pro majitele budov, které jsou tímto způsobem vytápěny. Pokud se to týká i vás, nevystavujte se zbytečně pokutám, které mohou od září 2022 dosáhnout až 50 000 Kč!

Jakých kotlů se výměna týká a čím je nahradit?
„Vyměnit se musí všechny kotle na tuhá paliva, které jsou označeny první nebo druhou emisní třídou – tedy kotle s nedokonalým spalováním. Výměna se týká i kotlů a topidel, které jsou vyrobené po domácku nebo před rokem 2003, a označení emisní třídy často vůbec nemají. Aby se vše stihlo do září 2022, doporučuji přemýšlet nad výměnou už nyní.“ říká Jakub Tykal, marketingový ředitel společnosti ACOND.

Jedním z nejekologičtějších i nejekonomičtějších řešení je pořízení tepelného čerpadla. Provozem tepelného čerpadla nevznikají emise a má spoustu dalších výhod. Je však nutné dobře volit kvalitního výrobce a sledovat nejenom cenu. „Hlavními parametry pro výběr čerpadla by měl být jeho výkon. Dům po rekonstrukci potřebuje výkonnější tepelné čerpadlo – kolem 18KW, protože jeho tepelné ztráty jsou mnohem vyšší než u novostavby. Kompresor by měl být typu scroll, ten je méně namáhaný, takže jeho životnost je zhruba dvojnásobně delší ve srovnání s rotačním kompresorem. Nemalou roli hraje třeba i chladivo. To nejdokonalejší je propan R290, které má nejlepší termodynamické vlastnosti a rovněž je i ekologické, protože nenarušuje ozónovou vrstvu. Důležitá je samozřejmě i hlučnost tepelného čerpadla. Například čerpadlo ACOND PRO R, které je nejtišší na trhu, má hladinu akustického hluku 49,3 dB. Průměrné hodnoty čerpadel se přitom pohybují kolem 55 až 65 dB, záleží přitom opravdu na každém decibelu. vysvětluje Jakub Tykal, ze společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel.

TIP: S výměnou pomůže EU i stát
Všem zájemcům, kteří výměnu starého kotle řeší pomocí čerpadel ACOND PRO R pomáháme i s vyřizováním potřebných dotací“ doplňuje Jakub Tykal z ACONDu.

Pro ty, kteří nebudou mít na výměnu starého kotle dostatek financí z důvodu nižších příjmů, je připravena podpora z EU fondů. Příjem žádostí bude probíhat přes krajské úřady od začátku roku 2022. Majitelé domů s vyššími příjmy mohou zažádat o dotaci, která pokryje až polovinu jejich výdajů na výměnu starého kotle od podzimu 2021. Kritéria, jakým způsobem dotaci na výměnu kotle získat, jsou vypsána na webových stránkách Ministerstva životního prostředí.

Společnost ACOND a.s. je přední český výrobce tepelných čerpadel. Již mnoho let úspěšně působí na českém trhu nejen tepelných čerpadel ale i klimatizací a topných systémů, které vyrábí a instaluje. Tepelná čerpadla ACOND nikoho neruší, nezreznou a vydrží. Topí v mrazech do -22 °C bez zapnutí elektrokotle. Čerpadlo ACOND je připojeno na dispečink a nepřetržitě pod dohledem. Ovládání je možné i mobilem.

Zdroj a foto: archiv ACOND

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *