Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Trh zaplavil rekordní počet padělaných cigaret. Rozpočet přišel o miliardu!

V Česku rekordně narostl podíl padělaných cigaret. Vyplývá to z výzkumu odhozených prázdných  krabiček, který výskyt padělaných cigaret sleduje každého půl roku. Podle jeho aktuálních výsledků se  letos v Česku spotřebuje čtvrt miliardy padělaných cigaret. Státní rozpočet kvůli tomu přijde o miliardu  korun. Je to nejvyšší podíl padělaných cigaret, jaký byl kdy v Česku zaznamenán. 

„Zásadnější než rekordní podíl padělaných cigaret je dynamika jeho nárůstu. Oproti stejnému období  loňského roku, jakkoli to bylo poznamenané řadou omezení, narostl podíl padělaných cigaret na trhu  čtyřikrát,“ upozorňuje Lukáš Horák, výkonný ředitel Českého sdružení pro značkové výrobky. 

Podíl padělaných cigaret na českém trhu nyní dosahuje 1,6 %. Doposud se však jejich podíl vždy držel  pod jedním procentem, s jedinou krátkou výjimkou, kdy v roce 2019 povyrostl na 1,2 %. „Je třeba si  uvědomit, že každá desetina procenta trhu, kterou obsadí skupiny organizovaného zločinu padělající  cigarety, představuje zhruba 80 milionů korun, o které přijde státní rozpočet na spotřební dani a na  dani z přidané hodnoty,“ vysvětluje Lukáš Horák. 

Období Podíl
2018 Q4 0,80%
2019 Q2 1,20%
2019 Q4 0,90%
2020 Q2 0,40%
2020 Q4 0,90%
2021 Q2 1,60%

Horák ovšem zároveň upozorňuje, že si členské společnosti Českého sdružení pro značkové výrobky z řad tabákových společností dlouhodobě vysoce cení spolupráce s celní správou napříč Českou  republikou při potírání padělaných, případně pašovaných, tabákových výrobků. Dle Horáka jeden  z důvodů pro růst podílu padělaných cigaret spočívá ve sbližujících se cenách tabákových výrobků  v Česku a v Německu a Rakousku, čímž se Česko stává atraktivnější cílovou zemí pro tento typ  kriminality. 

Výzkum odhozených krabiček probíhá ve 30 městech napříč Českou republikou a přímo tak pokrývá  přes třetinu obyvatel České republiky. Analyzuje odhozené krabičky cigaret a zkoumá podíl cigaret  spotřebovaných u nás, ale zdaněných v jiné zemi, či nezdaněných vůbec. Do této kategorie spadají  kromě padělaných ještě pašované cigarety, a také cigarety, které si zákazníci dovezli do České republiky z jiných zemí legálně. Podíl této kategorie nyní dosahuje celkem 4,9 % a je tak kvůli uzavření hranic  v době pandemie nižší než v roce 2019. 

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *