Na největším českém swapu byla pokřtěna nová česká stolní hra Terra Futura

V pondělí 13. září byla v rámci akce První udržitelný obchoďák: Týdenní swap! v Pražské holešovické tržnici slavnostně pokřtěna nová česká stolní hra Terra Futura. Vznikla v rámci spolupráce projektu Hra o klima s firmou Albi a přenáší hráče do budoucnosti, kde budují města a průmysl a snaží se dosáhnout co největší balance mezi produkcí a udržitelností.

Hru společně pokřtili Viktorie Tenzerová z organizace Na mysli, která stojí za projektem Hra o klima a festivalem Země na talíři, její autoři Petr Vojtěch a Jindřich Pavlásek a Petr Doubravský, jeden ze zakladatelů a mluvčích hnutí Fridays For Future v České republice a iniciátor školních stávek za klima.

„Terra Futura je minimalistická a rychlá stolní hra, která má jednoduchá pravidla a svižné tempo, a nikdo se tak při jejím hraní nebude nudit. Hru si můžete zahrát ve skupině dvou až pěti hráčů ve věku alespoň deseti let,“ představuje hru Viktorie Tenzerová z organizace Na mysli. „Jedním z cílů projektu “Hra o klima” bylo vytvořit deskovou hru reflektující změnu klimatu coby největší výzvu této generace, která osloví jak děti, tak dospělé. Dle prvních reakcí hráčů a prvních recenzí hry to vypadá, že se nám to společně s Albi podařilo. Věříme, že se hra objeví pod nejedním vánočním stromkem, ale také třeba v základních a středních školách a knihovnách, a že kromě toho, že hráče pobaví, také pomůže  pozitivně motivovat a podporovat mladé lidi, aby se zapojovali do aktivit zaměřených na řešení změny klimatu. V průběhu podzimu bude hra přeložena do dalších 5 jazyků všech osmi partnerských států projektu Hra o klima,“ dodává Viktorie Tenzerová.

„K tvorbě hry Terra Futura jsme přistoupili optimisticky. Na spoustě kartách si povšimnete náznaků čisté vize budoucnosti,“ popisuje hru jeden z dvojice autorů, Petr Vojtěch. „Naším cílem však nebylo simulovat utopickou společnost, nýbrž dát hráčům do rukou volbu. Příkladem je třeba zpracování jídla, které jde vyrobit čistě a pomalu, ale také rychle za cenu mírného znečištění. To však přináší omezení a svazuje hráčům ruce. A smyslem je občas najít správnou rovnováhu,“ vysvětluje dále.

„Petr s Jindrou patří mezi nejtalentovanější české autory, takže jsme opravdu rádi, že jsme ke spolupráci na hře Terra Futura přesvědčili právě je. Povedlo se jim vytvořit titul, který nejenom smysluplně vypráví o nutnosti vyvažovat ekonomický rozvoj s dopadem na přírodu, ale zároveň hru, která je vynikající, a přitom velmi přístupná sama o sobě,“ doplňuje David Rozsíval z nakladatelství Albi, které hru vydává.

Hra Terra Futura obsahuje 73 karet, 160 dřevěných žetonů, bodovací blok a pravidla. Čas hry je zhruba +- 30 minut a k vítězství nad ostatními hráči vedou různé cesty, ne všechny jsou však úplně čisté. Každý si při jejím hraní může sám vyzkoušet efektivní plánování a optimalizaci, i to, zda dokáže efektivně budovat města, řídit ekonomiku, zajistit zdroje surovin, rozvíjet výrobu, průmysl, zemědělství a výrobu potravin, dopravu, vývoz a dovoz zboží, třídění a likvidaci odpadů atd. při zachování vyváženého poměru mezi produkcí a udržitelností a současně minimálních dopadů na krajinu a přírodu.

Návrh hry: Petr Vojtěch a Jindřich Pavlásek
Ilustrace: Jindřich Pavlásek
Vývoj: Time Slug Studio
Vydavatel: ALBI Česká republika, a. s.

O Na mysli, z.ú.
Na mysli je nezisková organizace zabývající se problematikou globální udržitelnosti, změny klimatu a souvisejícími environmentálními aspekty. Na mysli organizuje festival dokumentárních filmů o životním prostředí, potravinách a změně klimatu „Země na talíři“ a koordinuje českou část mezinárodního vzdělávacího projektu Hra o klima.

Záměrem projektu Hra o klima je pozitivně motivovat a podporovat mladé lidi v osmi členských státech EU, aby se zapojovali do aktivit zaměřených na řešení změny klimatu. Projekt pomáhá lidem uvědomit si výzvy, kterým společnost a planetární ekosystémy čelí v souvislosti s klimatickou změnou, porozumět souvislostem a dopadům na životy obyvatel, na ekosystémy v Evropě a v zemích globálního Jihu a podílet se aktivněji na řešeních ke zmírnění změn klimatu.

Zdroj a foto: Země na talíři • Na Mysli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.