Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZe života

„Olympiáda robotů“ začne příští týden v Kentucky. Cenné kovy z podzemního komplexu chtějí vytěžit i roboty z Fakulty elektrotechnické ČVUT v čele s „robopsy“ SPOT

Poslední kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany proběhne ve dnech 21. až 24. září 2021 v podzemním komplexu MegaCavern v americkém státě Kentucky.

Finále tříleté soutěže, do které se kvalifikovalo osm nejlepších robotických týmů světa, se odehraje s účastí akademiků z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze vystupujících pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB (Czech Technical University – Center for Robotics and Autonomous Systems – Northern Robotics Laboratory). Konečné výsledky budou vyhlášeny v pátek 24. září – první tři týmy si rozdělí celkovou odměnu ve výši 3,5 milionu dolarů.

Robotici z FEL ČVUT budou v Mega Cavern obhajovat třetí místo z předchozích dvou kol. V nich se dokázali prosadit v konkurenci světových týmů z prestižních výzkumných institucí (mimo jiné NASA, MIT, CMU, OSU, CalTech, Oxford či ETH Curych) jako nejlepší nesponzorovaný tým. V prosinci 2020 udělená subvence od pořádající agentury Ministerstva obrany Spojených států pro pokročilé výzkumné projekty DARPA ve výši 1,5 milionu dolarů (v přepočtu 32,6 milionu korun) zařadila CTU-CRAS-NORLAB do kategorie sponzorovaných týmů.

Díky podpoře od agentury DARPA si tým z Karlova náměstí mohl pořídit dva kráčející roboty SPOT, které v americkém Kentucky doprovází třetí zapůjčený exemplář od firmy General Laser. Čtyřnozí „robopsi“ v rolích skautů odvedou do podzemního komplexu celou flotilu kolových, pásových, létajících a šestinohých záchranářských robotů, s některými CTU-CRAS-NORLAB již absolvoval předchozí kola. Pro výsledek pražského týmu v soutěži bude rozhodující, do jaké míry se mu podařilo integrovat nové roboty a drony tak, aby si dokázaly efektivně vyměňovat informace v prostředí, kde chybí GPS signál a dosah bezdrátové komunikace je značně omezený.

„Podmínky jeskyně nedovolují, aby roboty ovládal manuálně člověk a budou proto při soutěži odkázány výhradně na svůj autonomní pohyb, rozhodování a vzájemnou koordinaci. Naše robotické systémy jsme na extrémní podmínky, kde se vyskytuje mlha, bahno nebo prach, v létě připravovali v jeskynním komplexu Býčí skála v Moravském krasu a v podzemí pevnosti Dobrošov. V univerzitních laboratořích či dílnách takové podmínky nevytvoříte,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT a vedoucí týmu CTU-CRAS-NORLAB.

Tým do Spojených států odcestoval již před dvěma týdny a přesun díky malému přes-oceánskému provozu proběhl nebývale hladce. Dvacítka robotiků je ubytována necelou hodinu od Mega Cavern a intenzivně se věnuje přípravám na finálové kolo. „Pořád se něco ladí a opravuje. Rychle se zvládla i záruční oprava jednoho SPOTa. Odsud je to do Bostonu blíže než z Prahy,“ konstatuje Tomáš Svoboda a dodává, že roboty v podstatě běží ve dne i v noci. „Co se nestihne ve dne, musí se stihnout v noci. Navíc v noci lépe simulujeme obtížné světelné podmínky ztěžující detekci objektů. V podzemí také slunce nesvítí,“ vysvětluje prof. Tomáš Svoboda.

O soutěži DARPA Subterranean Challenge
Soutěž DARPA Subterranean Challenge simuluje v reálném prostředí situaci při záchraně osob po katastrofách. Týmy robotů mají za úkol v neznámém prostředí během jedné hodiny identifikovat co nejvíce objektů, jako jsou osoby, telefony, batohy, stejně jako odhalit unikající plyn. Poznatky využité v soutěži poté najdou uplatnění při časově kritických obranných i civilních operacích typu „vyhledej a zachraň“.

Zdroj a foto: FEL ČVUT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *