Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníMódaZábava

Královny pořádku poradí, jak si uspořádat šatník a ušetřit tak čas i peníze!

Přechodné období mezi létem a podzimem je ideální příležitostí, kdy ve své skříni udělat velký úklid a zbavit se všeho, co vám nedělá radost. Takové třídění ale obvykle nepatří k oblíbeným činnostem. Jakého oblečení se zbavit, jaké si naopak nechat a co nejlépe se tak připravit na novou sezónu, prozrazují Lucie Kocman a Pavlína Štefanová, známé jako Královny pořádku. I optimalizace šatníku má totiž svá pravidla a jejich znalost vám ušetří spoustu času a peněz. A možná se nakonec ukáže, že může být i zábavnou. Zvlášť když se vám uvolní pár ramínek na nové kousky, které si za odměnu zasloužíte.

Předtím, než cokoliv uskladníte, je potřeba vše vytřídit. Chci opravdu tohle ještě za rok nosit? Nosila jsem to vůbec letos? Skladujte jen to, co opravdu chcete. „Věci mají dýchat, mít dost prostoru, zbytečně se o sebe netřít,“ radí Lucie Kocman. „Pokud se sezónní oblečení nevejde do stávajícího šatníku, doporučujeme ho opatrně poskládat a dát do horních částí skříní nebo na jiná méně dostupná, suchá a čistá místa. Vyvarujte se neprodyšných obalů, i když ukládáte oblečení dokonale čisté a suché. Zbytková vzdušná vlhkost a neprodyšný obal udělají své. Vakuové pytle rády nevidíme, delikátní materiály, dutá vlákna v bundách, impregnace a membrány, to vše se může vlivem stlačení poškodit,“ dodává Lucie.

Před uskladněním je důležité oblečení pořádně vyčistit. „Oblečení skladujeme perfektně čisté a suché. Obecné pravidlo je, že každá věc potřebuje místo, tmu a sucho. Když svou naducanou péřovou bundu narvete do plastového pytle a kopnete pod postel, kam občas svítí oknem trochu slunce, věřte, že z ní další sezónu mít radost nebudete. Oblečení skládáme do krabic hezky balíčkově za sebe, aby bylo po jejich otevření hned vidět, co obsahují. Nezapomeňte bedny popsat. Myslete i na boty. Ty je nutné pořádně vyčistit, nakrémovat, perfektně vysušit, vycpat, dát do krabice a uložit,“ popisuje Pavlína Štefanová. „Dětské oblečení seřaďte podle velikosti do jednotlivých beden a ty popište. Dobré je vymezit věcem předem určený prostor. Pokud budou po bytě na sedmi místech, určitě nenajdete ve správný čas, co hledáte,“ radí maminka tří dětí Pavlína.

Každý kus oděvu potřebuje určitý prostor. Pokud se místa nedostává, je na čase třídit a změnit návyky. Méně někdy znamená více, když naplníte šatnu několika kvalitními kousky, které módě nepodléhají, pak už budou stačit jen trička a doplňky. „Nepodléhejte zběsilým nákupům módních trendů, preferujte udržitelnost, pak se vejdete,“ radí odbornice na pořádek. Čím menší byt, tím větší rozvážnost je na místě. Ideálním řešením je capsule šatník. „Jde o relativně malý soubor vzájemně kombinovatelných kusů oblečení v neutrálních barvách doplněný o nějaký módní kousek dané sezóny. Jsou to v podstatě pilíře šatníku, které přechováváte i roky,“ vysvětluje Lucie. Jak si takový šatník vytvořit, probíraly specialistky na pořádek s modelkou a influencerkou Zuzanou Novákovou Stráskou v pořadu Královny pořádku na internetové televizi Mall.tv.

Tip: Nabízí se otázka, co dělat s vyřazeným oblečením. Královny pořádku doporučují se věcí hlavně rychle zbavit. „Možností je spousta. Věci, které mohou objektivně posloužit, je možné odvézt do dětských domovů. Existují skupiny pěstounů, Klokánky, spolky podporující lidi bez domova. Vždy je potřeba trochu času a chuti,“ uzavírají Lucie s Pavlínou.

5 rad, jak provětrat šatník:
1. Projděte všechny jednoznačně letní věci a čisté je uložte.
2. Krabice popište.
3. Vytáhněte svetříky a trenčkoty, ty se teď budou hodit.
4. Nekompromisně vyřaďte to, co jste nikdy nenosili a ani tuto sezónu s chutí neoblečete.
5. Udělejte si radost a uvolněný prostor zaplňte něčím novým. Není potřeba dělat velké nákupy, stačí jeden dva kousky.

Kdo jsou Královny pořádku?
Lucie Kocman a Pavlína Štefanová jsou kamarádky, které spojuje touha dělat domovy hezčí, styl vytříbenější a rodiny spokojenější. Společně tvoří O domovē. V ženské spolupráci našly mnoho výhod – chápou se, podporují i respektují. Stejně přistupují ke svým klientům. Z vlastní zkušenosti říkají, co funguje, nebo nefunguje. Dobře vědí, že zorganizovaná domácnost ušetří spoustu času a peněz. I to, že někdy je potřeba věci umět pustit a udělat místo novým zážitkům a sobě samým. A to není vůbec málo!

Zdroj a foto: Mall.tv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *