Autíčko na baterky: jaké chtějí ženy a co na to muži? Ženy řeší ekologii a barvu, muži zase rychlost elektromobilů!

Ve vztahu vám to klape, obloha je bez mráčků, ale pak máte vybrat nábytek nebo dovolenou a oheň je na střeše. Dramatické hádky kvůli nepodstatným otázkám zná snad každá domácnost. A co teprve, když se jedná o větší investici, jako je třeba auto? V poslední době se navíc hodně mluví o elektromobilech. Tedy o autech, do kterého netankujete benzin nebo naftu, ale nabíjíte si ho jako telefon ze zásuvky. O novém elektromobilu uvažuje i paní Jana s manželem. Nemohou se však shodnout, jak by měl jejich nový vůz vypadat a jaké parametry by měl mít. Abychom jim i vám rozhodování případně ulehčili, přinášíme vám data o tom, jak o této otázce uvažují stovky českých mužů a žen po celé České republice.

Muži jsou ochotni zaplatit víc, ženy by volily červenou barvu
„Elektroauto si podle našeho průzkumu plánuje v dohledné době pořídit 33 % Čechů, jeho nákup zvažují více muži, a to 37 % z nich, a 28 % žen,” říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny, která aktuální dotazníkové šetření prováděla. Do ceny 300 tisíc korun by se za elektromobil rádo vešlo 32 % mužů, a dokonce 45 % žen. „Cenu samozřejmě zvažujeme. Manžel je větší realista, já si představovala, že to stojí méně,“ směje se paní Jana při prohlížení ceníků hned několika automobilových značek. Nový elektromobil by měl mít u pětiny dotázaných (21 %) ideálně modrou barvu. Modrá by zvítězila zejména u mužů, kteří ji uvedli v 24 % případů, druhou nejoblíbenější barvou by byla stříbrná (18 %) a třetí červená (16 %). Právě červenou volily naopak nejčastěji ženy (19 %), následně modrou (18 %) a černou (17 %). Tu by brala i paní Jana, ale manžel oponuje, že v letních měsících bude rozpálené auto od slunce.

Ženy mají z elektromobilů větší obavy
Obavy a nedůvěra jdou ruku v ruce s příchodem něčeho, co ještě tolik neznáme, a elektromobily nejsou výjimkou. Paní Jana například řeší, jaké má auto vlastnosti v případě nehody. Například hrozby požáru po nehodě se bojí více než dvě třetiny žen (70 %), mužů přesně polovina (50 %). Škody na elektromobilech řeší samozřejmě také pojišťovny. „Jedná se o novinku, na kterou si postupně zvykáme a připravujeme se na ni. Abychom majitele elektromobilů ušetřili co nejvíce starostí, tak již nyní je naše asistenční služba připravena na odtah elektromobilu, když mu dojde energie,“potvrzuje Jan Marek z Generali České pojišťovny. „Takže se nemusím bát, kdybych neodhadla dojezd,“ směje se paní Jana. Větší strach mají ženy i z možného úrazu proudem při dobíjení elektroauta (36 %), což trápí pouze dva z deseti mužů (21 %).

Muže lákají finanční výhody, ženy ochrana životního prostředí
Tři čtvrtiny žen jsou přesvědčeny, že jsou elektromobily ekologické (82 %), to samé si například myslí pouze 62 % mužů. „V tomhle se s manželem shodneme, věříme, že tak pomůžeme životnímu prostředí,“ říká středočeská rodačka. Muži vidí více (45 %) než ženy (33 %) plusy v možnosti dobít si baterii auta doma. Finanční výhody plynoucí s provozem elektroauta zajímají 36 % mužů a pouze 22 % žen. Větší rychlost při rozjezdu opět láká více muže (25 %), než ženy (8 %). Ačkoliv jsou elektroauta hlavně při rozjezdu výrazně hbitější, tak z pohledu povinného ručení spadají do nejnižší kategorie. „Majitelům elektromobilů nabízíme stejně výhodné sazby jako majitelům klasických vozů s nejnižším objemem motoru,“ říká Jan Marek z Generali České pojišťovny. Ani pro jedno pohlaví není významné, zdali budou v autě použité moderní technologie, možnost ovládání přes telefon ani bude-li mít elektromobil inovativní vzhled.

Ženám stačí kratší dojezd, mužům nevadí stavební úpravy kvůli domácí nabíječce
Ženy nemají vysoké nároky na maximální dojezd na jedno nabití baterie, 21 % jich uvádí, že se spokojí s alespoň 150 kilometry, což je dostačující jen pro 9 % mužů. „Novým autem budu jezdit hlavně po městě, takže víc jak 150 kilometrů na jedno nabití nepotřebuji, “ shoduje se s názorem většiny českých žen paní Jana. Očekávání ohledně celkové životnosti baterie mají muži i ženy podobné, 8 až 10 let je dostatečné pro 38 % mužů a 42 % žen.

Neshody mezi partnery mohou ale vyvstat při debatě o přizpůsobení domácnosti kvůli provozu elektroauta. Stavební úpravy spojené s umístěním domácí nabíječky jsou akceptovatelné více pro muže (60 %) než pro ženy (51 %). Podobně nemá 79 % mužů problém z domácí sítě auto dobíjet, ženám to nevadí v 70 % případů.

Pokud budete v budoucnu doma nákup elektroauta také zvažovat, napište si, co od něj očekáváte. A nezapomeňte si dát ruku na srdce a dobře si rozmyslet, zda jste ochotní svoje dosavadní zvyklosti z řízení benzinového nebo naftového auta měnit. Ať už jde o delší tankování energie, větší nutnost plánovat cesty s ohledem na řídkou síť elektronabíječek nebo obecně náročnější plánování cest na delší vzdálenosti.

Foto: archiv e_SALON

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.