Soutěž „Nekonečný vesmír“ zná své vítěze!

V sobotu 18. září 2021 se v příjemné atmosféře společenského klubu mokerské knihovny odehrálo za přísnějších hygienických opatření vyhodnocení mezinárodní soutěže „Nekonečný vesmír“, kterou spolupořádali Knihovna v Mokrém, Česká astronomická společnost, pardubická hvězdárna, Hvězdárna Žebrák, Slovenský zväz astronómov a Fyzikální ústav v Opavě.

Soutěž byla otevřena dětem a mládeži do 18 let. Na 40 návštěvníků, mnohdy autorů vítězných snímků, docestovalo ze vzdálených míst Česka. Absolutními vítězi se stali Tadeáš Valent se svou unikátní mozaikou „Planéty roku 2020“ a Ema Bálintová s nápaditou malbou „Vesmír vo vlasoch“. Celkem si nějaké ocenění odneslo přes 20 účastníků fotografické soutěže, a to v šesti různých kategoriích.

Tisková zpráva Knihovny v Mokrém a České astronomické společnosti z 20. září 2021.
Mokerská knihovna, známá pro svá ocenění za mimořádné výsledky v nejrůznějších aktivitách pro veřejnost, uspořádala fotografickou soutěž již sedmým rokem. „V roce 2014 se soutěže ‘Pohled, který mě vzal za srdce’ zúčastnilo celkem 26 fotografů s 61 snímky. Druhý a třetí ročník se pak začal opírat o hvězdnou tematiku a zájem velice vzrostl. Čtvrtý ročník nazvaný ‘Neklidné nebe’ vyvrcholil v březnu 2018 a byl rovněž velmi úspěšný, neboť otevřel brány fotografům všech nebeských úkazů, nejen těch astronomických. V roce 2020 jsme uspořádali soutěž ‘Nebeské kouzlení’ a dorazilo 251 snímků od celkem 139 fotografů, z čehož 27 účastníků byly děti do 15 let a zaslaly celkem 41 fotografií,“ popisuje nadšeně zájem o soutěž knihovnice Dagmar Honsnejmanová, hlavní koordinátorka soutěže. „Právě pro zvyšující se zájem z řad dětí a mládeže jsme letos soutěž pojali trošku jinak – jako fotografickou a výtvarnou, otevřenou jen dětem a mládeži do 18 let. Celkem jsme vybírali z 29 fotografií a 64 výtvarných děl,“ dodává Honsnejmanová.

Náročný úkol osmičlenné poroty
Porota soutěže byla složena z 8 členů: Dagmar Honsnejmanová (Knihovna Mokré), Pavel Suchan (Česká astronomická společnost), Vladislav Slezák (Hvězdárna Žebrák), Petr Komárek (Hvězdárna b. A Krause Pardubice, DDM ALFA, odl. pracoviště DDM DELTA Pardubice), Pavol Rapavý (Slovenský zväz astronómov), Daniela Rapavá (uznávaná fotografka fyzikálních jevů), Tomáš Slovinský (uznávaný fotograf a popularizátor astronomie) a Petr Horálek (Fyzikální ústav v Opavě, fotograf a popularizátor astronomie). S ohledem na počet snímků a jejich specifikace si porota vyhradila právo vytvořit 6 samostatných kategorií podle věku, typu díla a regionu. V závěru byly uděleny podle nejvyššího počtu hlasů ceny pro Absolutní vítěze a Cena veřejnosti.

Pre mňa to nebolo ľahké. Vybrala som tie, čo ma najviac oslovili, pri obrázkoch najmä emotívne, fantazijne a kompozične. Ale skvelé boli proste všetky. Všetkým úspešným autorom blahoželám a zároveň všetkým ďakujem, že vložili do súťaže svoj pohlaď, um, skúsenosti aj emócie, čím obohatili divákov. Celý život sme robili s deťmi a vedeli sme, že je dôležité už od malička smerovať záujem detí o vesmír, aby boli bohatšie v živote o túto dimenziu, aby raz v dospelosti vedeli, čo sú skutočne hodnoty. Umenie a veda sa spája,“ popisuje svůj výběr fotografka Daniela Rapavá.

Na její slova navazuje Pavel Suchan z České astronomické společnosti: „Byla to doslova děsná práce. To už je lepší sedět na střepech než vybírat nejlepší díla v dětské výtvarně-fotografické soutěži. Zvlášť když každé dílo bylo originál a mimořádnou sondou do kreativity dětské duše.“ Petr Komárek z pardubické hvězdárny, dlouhodobý porotce soutěží v Mokrém, doplňuje: „Musím tedy říct, že taková míra kreativity, hlavně u obrázků, mě ohromila! Fantazie!

Více jak půl roku…
Soutěž byla vyhlášena 26. ledna 2021 a ukončena 15. srpna 2021. Téma navrhl Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě, který se jako porotce účastnil již předchozích ročníků. Do soutěže dorazilo celkem 93 prací od dětí ve věkovém rozmezí 4 až 18 let. Jak snímky, tak obrazy zachycují dění na obloze, nejrůznější atmosférické, ale i astronomické, v kresbách a malbách pak děti využily fantazii naplno a zobrazovaly vesmír a cestování v něm. Zaměřily se na objekty Sluneční soustavy, ale i třeba na souhvězdí nebo černé díry. Vítězové si odnesli krásné knihy a mnoho dalších zajímavých cen, které dodali partneři soutěže.

Následuje přehled oceněných na jednotlivých příčkách a také seznam čestných uznání v kategoriích, kde si porota vyhradila právo je udělit. Celkové výsledky spolu s vítěznými snímky si můžete prohlédnout v přiložené prezentaci.

Kategorie I. – Fotograf/ka do 13 let
Fotografická kategorie od 8 do 13 let. Soutěžilo celkem 19 snímků.

 1. místo: „Zlatý déšť“ – Barbora Horáková (11 let)
  2. místo: „Mléčná dráha“ – Gabriel Koky (13 let)
  3. místo: „Ohnivý západ slunce“ – Štěpán Vaníček (12 let)

Kategorie II. – Fotograf/ka do 18 let
Fotografická kategorie od 14 do 18 let. Soutěžilo celkem 10 snímků.

 1. místo: „Planéty roku 2020“ – Tadeáš Valent (18 let)
  2. místo: „Okno do nekonečného vesmíru“ – Daniel Kurtin (16 let)
  3. místo: „Večerní procházka“ – Tereza Roštlapilová (16 let)

Kategorie III. – Výtvarník/ice do 6 let
Výtvarná kategorie od 4 do 6 let. Soutěžilo celkem 12 děl. Na 3. místě se s totožným počtem bodů umístily hned dvě práce.

 1. místo: „Raketou na Měsíc“ – Vojtěch Moravec (6 let)
  2. místo: „Pozdrav z vesmíru“ – Alžběta Hovorková (6 let)
  3. místo: „Průzkum vesmíru“ – Vojta Pilný (6 let)
  3. místo: „Průlet vesmírem“ – Eliáš Brich (6 let)

Kategorie IV. – Výtvarník/ice do 11 let
Výtvarná kategorie od 7 do 11 let. Soutěžilo celkem 36 děl. Porota si vyhradila právo vyhlásit 5 nejlepších míst.

 1. místo: „Nebeské divadlo“ – Lenka Leňková (11 let)
  2. místo: „Vesmírny poriadok“ – Elisabeth Szabo (8 let)
  3. místo: „Nekonečný vesmír“ – Tereza Mňuková (10 let)
  4. místo: „Černá díra“ – Adam Voborník (10 let)
  5. místo: „Souhvězdí“ – Laura Tichá (10 let)

Kategorie V. – Výtvarník/ice do 18 let
Výtvarná kategorie od 12 do 18 let. Soutěžilo celkem 15 děl. Porota si vyhradila právo vyhlásit 5 nejlepších míst.

 1. místo: „Vesmír vo vlasoch“ – Ema Bálintová (12 let)
  2. místo: „Polární záře“ – David Neděle (13 let)
  3. místo: „Vesmírné nekonečno“ – Zuzana Toucová (17 let)
  4. místo: „Vesmírné jaro“ – Zuzana Čábelková (16 let)
  5. místo: „Modrý Měsíc“ – Šimon Franc (15 let)

Kategorie VI. – Cena pro čtenáře knihovny
Knihovna U Mokřinky si vyhradila právo ocenit své čtenáře zvláštní cenou bez pořadí umístění.
„Raketou na Měsíc“ – Vojtěch Moravec (6 let)
„Vesmírné nekonečno“ – Zuzana Toucová (17 let)
„Vesmírná souhvězdí“ – Magdalena Jílková (12 let)
„Prozkoumávání nových zákoutí vesmíru“ – Jiří Touc (14 let)
„Rozkvetlé nebe“ – Tereza Francová (9 let)

Čestná uznání
1. „Helenčina raketa“ – Helena Kapounková (4 roky)
2. „Honzíkova raketa“ – Jan Kapounek (6 let)

Ceny veřejnosti a Absolutní vítězové
Neboť se v soutěži sešly fotografie a výtvarná díla, jsou letos jak Ceny veřejnosti, tak Absolutní vítězové po dvou – vždy v dané oblasti jeden. Celkem 39 hlasujících z řad veřejnosti (zaslali celkem 238 hlasů) ohodnotilo jako:

 • nejlepší fotografii „Okno do nekonečného vesmíru“ od Daniela Kurtina (18 let)
 • nejlepší výtvarné dílo „Domov“ od Adama Bretšnajdera (15 let).

Absolutní vítězové byli vybráni na základě výsledného počtu bodů získaného nasčítanými hlasy od jednotlivých porotců. Ti určili absolutní vítěze následovně:

 • nejlepší fotografii „Planéty roku 2020“ od Tadeáše Valenta (18 let)
 • nejlepší výtvarné dílo „Vesmír vo vlasoch“ od Emy Bálintové (12 let).

Poděkování za účast v soutěži a drobný dárek obdržely i děti, které sice nedosáhly na vítězné příčky, ale přijely s rodiči do Mokrého na vyhodnocení. Byla to například čtyřletá Martina Krajíčková z Kunovic, která výstižně namalovala „Slunce“.

Vyhodnocení tradičně v Mokrém

Ceny předávali Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě a Petr Komárek z pardubické hvězdárny. Foto: Dagmar Hosnejmanová.

Vyhodnocení proběhlo již tradičně v mokerském společenském klubu nedaleko oceňované knihovny. I přes ne snadno dostupnou lokalitu a přísnější pravidla kvůli pandemické situaci se jej účastnilo na 40 návštěvníků – oceněných fotografů se svými rodinami. „Já vím, že Mokré není zrovna takříkajíc po ruce, a proto jako organizátorka jsem nesmírně dojata, že k nám vždy dorazí i účastníci ze vzdálenějších koutů Čech i Slovenska. Letošní ročník se opět povedl,“ dodává Dagmar Honsnejmanová, která akci zaštítila i po stránce cateringu.

Po samotném vyhodnocení si rodiny vítězů mohly ještě vyslechnout besedu „Jsme ve vesmíru sami?“, kterou přednesl Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Po setmění pak následovalo – i přes nepřízeň počasí – pozorování noční oblohy velkým dalekohledem na mokerském hřišti.

Partneři soutěže                                                       

Závěrem organizátor soutěže – Knihovna U Mokřinky v Mokrém – nesmírně děkuje všem spolupořadatelům a partnerům soutěže, kteří se zapojili do organizace soutěže. Těmi byli:

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích, DDM ALFA (odl. pracoviště DELTA); Fyzikální ústavu v Opavě; Hvězdárna Žebrák, Česká astronomická společnostSlovenský zväz astronómov, Petr Horálek (popularizátor astronomie); Tomáš Slovinský (fotograf a popularizátor astronomie); Daniela Rapavá (fotografka); Marta Pohnerová (malířka a spisovatelka); Spolek AKABUS, SOMIPO Opočno a Spolek Senioři z Opočenska.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Nekonečný vesmír: Galerie soutěžních snímků
[2] Nekonečný vesmír: Galerie soutěžních výtvarných děl
[3] Přehled vítězných snímků (PDF)
[4] O soutěži Nekoneční vesmír

Foto: archiv soutěže

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.