Sexismus ve videohrách? V Česku je to horší než v zahraničí, tvrdí hráči

V Česku se podle průzkumu[1] až 58 % žen setká při hraní videoher s diskriminací na základě pohlaví. Z mužských hráčů se s diskriminací na základě pohlaví alespoň občas setká 40 %. Až 47 % mužských a 52 % ženských hráčů si myslí, že v Česku je situace horší než za hranicemi. Stereotypní vykreslení postav, nevhodné vtipy i chování samotných hráčů vůči sobě navzájem se v posledních letech podle odborníků snaží napravit i sama herní studia.

Setkali jste se někdy s diskriminací na základě pohlaví? Na otázku v rámci průzkumu G2A, největšího online tržiště pro gamery, každá třetí ženská hráčka odpověděla, že se s genderovou diskriminací setkává velmi často – další čtvrtina pak alespoň občas. Naopak mezi muži zvolilo až 58 % hráčů odpověď ‚vůbec či téměř vůbec‘. Za nerovnou situací mohou stát stereotypní přístupy k vyobrazování žen v digitálním světě, ale také hlubší společenské problémy.

Data G2A Academy potvrzují, že gamerek je na světě zhruba stejně jako gamerů – ne-li více. Právě skutečnost, že ženy tvoří polovinu herního trhu, je dnes podle odborníků největší motivací vývojářských studií k přehodnocení toho, jakým způsobem jsou ženy a chování k nim ve hrách reprezentovány. „Ačkoliv ženské hráčky mívají do určité míry odlišné preference co do herních žánrů, řada z nich vyhledává prakticky stejné tituly jako jejich mužské protějšky, především pokud jde o novinky na trhu. U obou pohlaví jsou také nejpopulárnější akční hry a adventury,“ vysvětluje Piotr Radzięda, Community Team Leader G2A, největšího online tržiště pro hráče.

Jiný americký průzkum[2] pak určitou odlišnost preferencí naznačuje přece jen o něco výrazněji. U žen jsou nadprůměrně oblíbené například mobilní hry a oddechovky, zatímco muži mnohem častěji preferují střílečky nebo sportovní simulace. Nad podobnými odlišnostmi nyní uvažují i herní studia. „Během poslední dekády je čím dál intenzivněji patrná snaha herních gigantů vyjít vstříc mnohem diverznějšímu publiku z hlediska pohlaví, etnické příslušnosti, ale také třeba vyššího průměrného věku hráčů,“ dodává Radzięda.

Jak to vidí čeští gameři?
Větší diverzity a rovnosti mezi pohlavími za obrazovkou si koneckonců všímají i samotní hráči a hráčky. Nedostatečnou reprezentaci žen ve hrách (například z hlediska postav), vnímá podle průzkumu G2A v současnosti jen asi 10 % z nich. Za rozhodně či spíše dostatečnou ji považuje 65 %. Pohlaví respondentů přitom na odpovědi nemělo téměř žádný vliv.

Podle odborníků jde mimo jiné i o důsledek rozmanitější nabídky titulů a jejich děje a obsahu. „Do popředí herní scény se čím dál častěji dostávají hry se silnými hlavními hrdinkami, například nejnovější Tomb Raider nebo The Last Of Us. Řada her s prvky roleplay navíc hráčům nabízí vytvořit si hlavní postavu zcela podle sebe,“ vysvětluje Piotr Radzięda. „Herní svět se tím stává otevřenějším a inkluzivnějším. Možnost volby a přizpůsobení navíc znamenají, že videohry již mnohdy nepatří k těm médiím, která by určovala ideály krásy nebo genderové stereotypy.“  Herní komunita v Česku má ale naopak podle všeho ještě pořád co dohánět. Že postavení gamerek je u nás horší než za hranicemi si totiž myslí 47 % hráčů z řad mužů a až 52 % hráček z řad žen. V obou případech zvolila zhruba čtvrtina respondentů možnost „Nevím“.

Průzkum G2A mezi českými hráči na téma ‚Ženské hráčky‘. N=896

O G2A.COM:
G2A.COM je největší globální internetové tržiště na světě, zaměřené na prodej počítačových a konzolových her spolu s herním příslušenstvím, hardwarem a softwarem, to vše na jednom místě. Díky němu je gaming bezpečnější, jednodušší a dostupnější. Firma G2A.COM zprostředkovává platformu pro prodej i nákup více než 20 milionům hráčů po celém světě. G2A.COM se aktivně zapojuje do práce s herní komunitou a snaží se zvyšovat obecné povědomí o kladných stránkách gamingu.

Zdroj:
[1] Průzkum mezi zákazníky online herního tržiště G2A ve věku nad 15 let na téma ‚Ženské hráčky‘. Průzkum probíhal od 2. do 19. července 2021 ve formě online dotazníku, www.g2a.com
[2] Průzkum NP Strategy Group: https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-06-03-study-highlights-gender-gaps-in-gaming-preferences

Foto: archiv Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.