Zámek Svijany zve na tradiční Svatováclavské slavnosti

Zámek Svijany po dokončení kompletní rekonstrukce před šesti lety neláká jen na zámeckou kapli s restaurovanými freskami nebo unikátní archeologickou expozici s nálezy z okolí Svijan, ale i na řadu zajímavých akcí pro celou rodinu. Jejich zářijovým vrcholem jsou vždy oslavy svátku patrona české země a také českého piva – svatého Václava. I letos čeká všechny návštěvníky zámku při tradičních Svatováclavských slavnostech v úterý 28. září tradiční jarmark s ukázkami řemesel a dílničkami, bohatý dobový program a také prohlídky sousedního pivovaru a ochutnávky svijanského piva.  

Po celý den od 10.00 až do 20.00 budou oslavy probíhat nejen na zámeckém nádvoří, ale i v zámecké zahradě. Dobový program nabídnou šermíři ze skupiny Alterum, kteří předvedou rytířský turnaj a ukázky soubojů a využití zbraní. Kejklíř Vojta má připraveny zábavné kejkle, do nichž zapojí i diváky. V půl jedné na nádvoří dorazí na koni samotný sv. Václav. Zajímavým zpestřením akce budou projížďky historickým kočárem areálem pivovaru. Děti se vyřádí na dobové střelnici, kolotoči nebo při projížďce na ponících. Nebude chybět ani lukostřelba či možnost vyzkoušet si pečení chleba v dobové peci. O hudební zážitek se postará středověká hudba skupiny Řemdih. V podvečer pak program zakončí vystoupení liberecké rock-n-rollové skupiny Přehmat.

Po roce se bude opět čepovat DUX
A protože Svatý Václav, jehož jmeniny na 28. září připadají, není jen patronem českých zemí, ale též českého piva, bude se na Svatováclavských slavnostech vzdávat hold také oblíbenému českému zlatavému moku. Slavnostní naražení sudu limitované várky jantarového svijanského speciálu DUX, který se čepuje jen jednou do roka, připomene, že po celé zemi současně probíhají Dny českého piva. Milovníci piva se pak budou moci při Svatováclavských slavnostech důkladně seznámit se všemi tajnostmi výroby svijanského piva a prohlédnout si celý pivovar za zvýhodněnou cenu 50 Kč. Na největší nadšence čeká i speciální prohlídka se sládkem Pivovaru Svijany Petrem Menšíkem. A pro ty, kdo už si pivovar prohlédli, budou připraveny pivní soutěže a degustace, škola čepování či módní přehlídka pivních šatů.

Svatováclavské slavnosti letos pomyslně uzavřou zámeckou sezónu, ale návštěvníci budou moci zámecký areál i jeho vnitřní expozice navštěvovat až do konce října. Po celý rok se ovšem mohou na zámku ubytovávat. Hotel Zámek Svijany*** je ideálním místem nejen pro svatbu, či firemní akci, ale i pro strávení prodlouženého víkendu s rodinou, partnerem, partnerkou či přáteli.

Program Svatováclavských slavností 2021 na Zámku Svijany
10:00 Zahájení slavností za doprovodu dobové hudby
10:30 Představení kejklíře Vojty I
11:00 Slavnostní naražení sudu se svatováclavským speciálem DUX
11:15 Středověká hudba v podání kapely Řemdih
11:45 Pivní soutěž I
12:00 Šermířské vystoupení skupiny Alterum – „Rytířský turnaj“
12:30 Příjezd sv. Václava na koni na nádvoří
12:45 Módní přehlídka pivních šatů
13:15 Představení kejklíře Vojty II
13:45 Pivní soutěž II
14:00 Středověká hudba v podání kapely Řemdih
14:30 Šermířské vystoupení skupiny Alterum – „Ukázky soubojů a využití zbraní“
15:00 Módní přehlídka pivních šatů
15:30 Představení kejklíře Vojty III
16:00 Pivní soutěž III
16:15 Středověká hudba v podání kapely Řemdih
16:45 Pivní olympiáda
17:30 Koncert kapely Přehmat

Zámek Svijany
První zpráva o Svijanech pochází z roku 1345, obec tehdy patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. Pivovar ve Svijanech se v záznamech objevuje poprvé v roce 1564. O rok později získal ves Jaroslav z Vartenberka, který si v ní vystavěl renesanční tvrz. Po jeho smrti Svijany s tvrzí i pivovarem získal Jáchym Ondřej Šlik, jeden z českých pánů popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří v nich hospodařili až do roku 1814. Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 byl majetek ve vlastnictví Rohanů. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 jej koupil Milan Rýdlo z Čápovky pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava, od něhož ho v roce 2013 převzal Pivovar Svijany, který pak chátrajícímu zámku během necelých tří let vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, tedy takovou, jakou měl za vlády Valdštejnů. První etapa nákladné rekonstrukce vyhodnocené jako Stavba roku Libereckého kraje si vyžádala náklady přes 60 milionů korun. Díky přispění grantu z EHP a Norských fondů při ní vznikl jeden z nejatraktivnějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří. V rámci druhé etapy rekonstrukce bylo letos v areálu zámku otevřeno i ubytování hotelového typu a vlastní zámecká restaurace.

Zdroj a foto: www.zameksvijany.cz                              

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.