Be2Can 2021: 33 kin v ČR a 11 filmových premiér

Letos nás čeká opravdu velký ročník přehlídky Be2Can, a to nejen z hlediska počtu kin – kterých je rekordních 33 z celé České republiky. Co divákům kromě 11 premiér nabídneme?

Hosté
Letos na festivalu oslavíme ženské tvůrkyně. Návštěvníci se mohou těšit na Ildikó Enyedi, režisérku snímku Miloval jsem svou ženu (The Story of My Wife), jež se divákům představila již svým úspěšným filmem O těle a duši (On Body and Soul), který na Berlinale získal Zlatého medvěda. Miloval jsem svou ženu je inspirován stejnojmenným románem a v hlavních rolích uvidíte Léu Seydoux, Gijse Nabera Louise Garrela. Režisérka Ildikó Enyedi zde bude víkend 9.–10. 10.

Druhou ženskou hostkou bude herečka Maren Eggert, která za svůj výkon ve filmu Miluj svého robota (I’m Your Man) získala na Berlinale cenu za nejlepší herecký výkon – letos poprvé udělován jako unisex cena. Po jejím boku exceluje Dan Stevens. Režie se ujala Maria Schrader, kterou diváci mohou znát díky seriálu Neortodoxní. Maren Eggert navštíví Prahu stejný víkend, tedy 9.–10. 10.

Dalšími hosty, se kterými finalizujeme jejich online diskuse, jsou ruští režiséři – Andrej Končalovskij a Kirill Serebrennikov.

Ambasadoři filmů
I letos jsme poprosili několik filmových kritiků, aby se ujali úvodů a představení filmů, které na Be2Can budou. Diváci tak uvidí úvody Ryana Keatinga, Aleše Stuchlého, Kamilu Dolotinu, Ivu Přivřelovou, Pavla Sladkého a Lukáše Bejčka.

Studentská porota
Letos jsme ze studentů různých oborů na FAMU a filmové vědy na Univerzitě Karlově vytvořili pětičlennou porotu, která bude celý týden navštěvovat snímky a poté je hodnotit. Výsledek jejich hlasování pak osobně odprezentují v Edison Filmhubu a my nejlepší film promítneme poslední den, tedy 12. 10. v 19:00. Dále jsme se studenty připravili večer jejich krátkých filmů s následnou diskusí o filmových oborech, a to 8. 10. v 17:00.

Pravidelné cykly
V rámci Be2Can se návštěvníci Edisonu mohou těšit na pravidelné cykly – Movie Barf Monday se snímkem Nitram (v pondělí 11. 10.) či Mentální hygienu Aleše Stuchlého se snímkem Titan (8. 10.), na který si pozval Davida Čeňka.

Během Be2Can odpremiérujeme také úplně nový cyklus, který jsme připravili s Kamilou Dolotinou – Východní přísliby. Odstartujeme tak každoměsíční cyklus, kde bude Kamila představovat filmy z postsovětského bloku. V rámci Be2Can představí film Andreje Končalovského Drazí soudruzi!. Kamila také uvede snímek Uvolnit pěsti.

Doprovodný program
Edison Filmhub se na týden změní ve festivalové centrum, kde divákům nabídneme i doprovodný program. Kromě zmíněných cyklů a úvodů máme připravený také páteční večírek s DJ ihned po projekci Titanu či čtvrteční degustaci vín z vinařství Šiška a Turek.

Foto: archiv akce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.