Oslavte Světový den zvířat: Mazlíčka má v Čechách víc jak čtyři a půl milionu domácností

Koná se už od roku 1925 a stojí za ním německý spisovatel a kynolog. Řeč je o Světovém dni zvířat, který i letos připadá na 4. října. Ne náhodou. Proč se slaví právě v tento den a kdo je jeho duchovní otec? Jak je to s mazlíčky v Čechách a jak jejich počet ovlivnila světová pandemie? Co predikují provozovatelé útulků a kolik zvířat si Češi adoptují a jak můžeme pomoci i my? Přinášíme zajímavosti ze světa zvířat.

Nápad německého kynologa
S oslavou všech zvířat a přírody přišel v roce 1925 německý spisovatel a kynolog Heinrich Zimmerman. Vůbec první oslava němých tváří, se toho roku konala 24. března v berlínském Sportovním paláci. Akci navštívilo celkem pět tisíc lidí, Zimmerman však měl vyšší ambice. Světový den zvířat toužil přesunout na 4. října, na který připadá svátek patrona zvířat a přírody sv. Františka z Assisi. To se podařilo roku 1929 a bez zajímavosti není fakt, že vedle Německa, Rakouska a Švýcarska uznalo Světový den zvířat jako první také Československo.

Oblíbený svatý František
František z Assisi patří mezi nejoblíbenější svaté. Žil na přelomu 12. a 13. století a jen s trochou nadsázky o něm můžeme mluvit jako o vůbec prvním ekologovi, který kráčel po naší planetě. František miloval přírodu i zvířata a hrdinně bojoval za jejich práva. Označoval je za své bratry a sestry a věřil, že například ptáci svým zpěvem vzdávají hold Stvořiteli. A protože to dělal opravdu dobře, v roli patrona zvířat a ochránce přírody ho definitivně v roce 1979 potvrdil papež Jan Pavel II.

Nejlepší terapeuti na světě
Jednou z nejslavnějších myšlenek irského dramatika G. B. Shawa je citát, že „Jediným způsobem, jak si za peníze koupit lásku, je pořídit si psa“. Držitel Nobelovy ceny moc dobře věděl, o čem mluví. Psům je úplně jedno, jak vypadáme nebo kolik máme na kontě, hlavní je láska, kterou jim dáváme. Díky domácím mazlíčkům se necítíme osamělí, na procházkách nám pomáhají navazovat přátelství a udržují nás v kondici. Studie také prokázaly, že hlazení čtyřnohých kamarádů zmírňuje stres a dokonce snižuje krevní tlak.

Domácí mazlíčky milujeme
V počtu chovaných psů a koček jsme v Evropě už tradičně na předních příčkách. Podle průzkumu z letošního roku má doma jedno z těchto zvířat téměř polovina rodin, to je zhruba 4,7 milionu domácností. Dva ku jedné pak vedou psi proti kočkám. Průzkum také ukázal, že počty chovaných mazlíčků i kvůli pandemii a omezením ještě narostly. A že o jejich pořízení dalších mnoho českých domácností uvažuje. Patříte do skupiny, která by doma chtěla mít vlastního chlupatého terapeuta také? Naším tipem je prozkoumání útulků ve vašem okolí. Psy nebo kočky, které hledají nový domov, ale najdete také na internetu. A je jich opravdu hodně. V útulcích je právě teď zhruba 5 tisíc psů a 4,5 tisíce opuštěných koček.

Češi a útulky
Jen 22 % českých rodin má chlupatého kamaráda z útulků nebo poskytli domov nalezenci, to vyplývá z průzkumu společnosti Mars Czech. Polovina lidí, kteří si kamaráda pořídili tímto způsobem, uvádějí lítost nad zvířetem bez domova. 3 z 10 respondentů prohlásili, že jsou útulková zvířata přítulnější a vděčnější. Mazlíčkům bez domova také pomáhá hned 32 % Čechů. Najít trvalý domov těmto čtyřnohým kamarádům a pomoc útulkům je dlouhodobým cílem společnosti Mars.

Naplňte s námi i letos misky v útulcích
A jak Češi podle průzkumu opuštěným zvířatům nejčastěji pomáhají? Jednou z nejvíce zmiňovaných aktivit byla účast v kampani Pomozte naplnit misky v útulcích. Stojí za ní právě společnost Mars Czech spolu s Nadací na ochranu zvířat a poprvé se konala už v roce 2009. Od té doby se díky ní naplnily v útulcích miliony misek. Do kampaně, která probíhá i letos, se můžete samozřejmě zapojit. Stačí si v období od 8.9. do 7.11. zakoupit některé z krmiv nebo pamlsků pro psy i kočky značek Pedigree, Whiskas, Sheba, Perfect Fit, Cesar, Frolic nebo Dreamies, a tím k naplnění misek přispějete i vy a váš čtyřnohý kamarád.

Světový den zvířat přinese streamy z útulků i tipy na péči o mazlíčky
Kampaní Pomozte naplnit misky v útulcích ale pro společnost Mars Czech a Nadaci na ochranu zvířat letošní oslava Světového dne zvířat nekončí. Připraven je stream z útulku Storgé z.s. a útulku Příbramské kočky. Hlavními tématy jsou adopce a výživa, problematika přímé i nepřímé adopce zvířat z útulků. Dozvíte se, jak se psi a kočky do útulku nejčastěji dostávají či jak jsou tato zvířata krmena. Velmi praktické jsou také rady, co dělat, když se vám pes či kočička ztratí nebo jak útulkům pomoci. V neposlední řadě představíme kampaň #NekupujAdoptuj a jestli jste i vy psí či kočičí hrdina, možná si vyberete z nabídky čtyřnohých kamarádů, kteří aktuálně hledají domov. Online streamy poběží 4. října na Facebookových stránkách Nadace na ochranu zvířat.

Nejčastější kritéria adopce
Dlouhodobým cílem značky Pedigree je ukončení psího bezdomovectví, protože momentálně je na ulici víc než polovina světových psů. Jak edukovat a zapojit potencionální nové adoptující? Tyto překážky platí ve většině zemí EU a můžeme je shrnout do těchto čtyř bodů:

Zdraví a chování Nový zájemce o adopci se chce vždy ujistit, že vybrané zvíře je naprosto zdravé, fit a poslušné. Ideálně s doloženým průkazem původu.
Plemeno Všimli jste si, že existují období, kdy je populární konkrétní plemeno psa? Lidé často navštěvují útulky s jasnou představou o tom, jakou rasu by chtěli.
Věk Mazlíček je radostí i zodpovědností a současně také investicí. Její návratnost ale zájemci o adopci nenachází ve starších jedincích.
Složitá kritéria Posledním bodem, který brání tomu, aby adopce proběhla, jsou složitá a často velmi komplexní kritéria.

Zdroj a foto: Pedigree 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.