Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Za Českou republiku poběží do boje o Oscara Zátopek

Kandidáta na Oscara za Českou republiku každoročně vybírá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí za udílením cen Český lev. V letošním roce akademici v hlasování rozhodli vyslat do boje o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek režiséra Davida Ondříčka Zátopek. David Ondříček ve filmu, který přibližuje životní příběh českého olympijského šampióna Emila Zátopka, obsadil do hlavních rolí Václava Neužila a Marthu Issovou. Na scénáři Ondříček pracoval společně s Alicí Nellis a Janem P. Muchowem. Ve světové premiéře byl Zátopek uveden na letošním 55. ročníku Mezinárodního festivalu Karlovy Vary.

Termín slavnostního ceremoniálu v pořadí 94. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je naplánován na 27. března 2022.  Oscarový shortlist bude zveřejněn 21. prosince 2021 a nominace budou oznámeny 8. února 2022. Akademici v letošním roce vybírali ze 13 českých hraných, dokumentárních i animovaných filmů, které přihlásili jejich producenti. Za filmem Zátopek se umístily filmy Atlas ptáků a Myši patří do nebe (v abecedním pořadí). Hlasování probíhalo od 27. září do 8. října 2021.

Fascinující drama Zátopek Davida Ondříčka přibližuje osobnost nejslavnějšího českého atleta všech dob a čtyřnásobného olympijského vítěze, který dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. Představuje proslulého českého vytrvalce a oslavované celebrity snažící se nalézt důstojnou existenci v politicky komplikované době a zároveň manžela olympijské vítězky Dany Zátopkové. „Životní příběh Emila Zátopka byl a je pro mě obrovskou výzvou,“ říká režisér David Ondříček a dodává: „Je to téměř klasický příběh outsidera a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře, pro kterého však bylo přátelství více než vítezství.“ Vedle Václava Neužila a Marthy Issové v rolích manželů Zátopkových obsadil do filmu David Ondříček například Jamese Frechevilla, Roberta Mikluše, Jiřího Šimka nebo Milana Mikulčíka. Na filmu se dále podíleli kameraman Štěpán Kučera, architekt Jan Vlasák, střihač Jarosław Kamiński či kostýmní výtvarnice Kateřina Štefková. Hudbu k filmu zkomponovala Beata Hlavenková.

David Ondříček patří mezi nejúspěšnější současné české režiséry, v roce 2013 byl mimo jiné zařazen americkým časopisem Variety do prestižního výběru „10 Directors to Watch”. Režijně debutoval v roce 1996 filmem Šeptej, který se stal druhým nejnavštěvovanějším snímkem roku v ČR. V roce 1999 založil produkční firmu Lucky Man Films, v jejíž produkci vznikly jeho další filmy. Film Samotáři (2000), získal dvě ceny Český lev, tři ocenění na MFF v Mannheimu, Heidelbergu, Ceny diváků na MFF v Soluni a ve Varšavě. Komedie Jedna ruka netleská (2003) získala dva České lvy a stříbrnou medaili na MFF v Houstonu. Snímek Grandhotel (2006) byl vybrán do sekce Panorama na Berlinale a oceněn dvěma Českými lvy. Drama Ve stínu (2012) získalo 9 výročních cen Český lev, včetně ocenění za nejlepší film a nejlepší režii.

V loňském roce do boje o Oscara vyslali akademici drama Šarlatán Agnieszky Holland, které se probojovalo do užších nominací.  Od roku 1929, kdy byly „Oscaři“ udělováni poprvé, se podařilo cenu za nejlepší cizojazyčný film získat dvěma československým a jednomu českému filmu. V roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose. O dva roky později zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka. Šest dalších českých filmů pak postoupilo do neužších nominací: Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana v roce 1966 a Hoří má panenko téhož režiséra o dva roky později. Po druhé šel do boje o Oscara Jiří Menzel roku 1986 s filmem Vesničko má středisková, naopak svoji první nominaci získal Jan Svěrák za Obecnou školu v roce 1991. Roku 2000 vyjel do Los Angeles Jan Hřebejk s nominovaným filmem Musíme si pomáhat a roku 2003 zaujaly akademiky Želary Ondřeje Trojana.

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *