Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

V trojské botanické zahradě začíná Tajuplný dýňový podzim. Návštěvníci uvidí rekordní českou dýni s váhou 175 kilogramů

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahájila výstavu dýňových aranžmá, tentokrát pod názvem Tajuplný dýňový podzim. Akce je tematicky zaměřená na pohádkové postavy čarodějnic, duchů a strašidel a oslavy Halloweenu. Dekorace připravili studenti České zahradnické akademie Mělník pod vedením Petry Křížové. Děti se mohou těšit i na hravá zastavení. Čeká na ně dýňová dáma nebo tykvové piškvorky. Výstava má rovněž edukativní charakter, návštěvníci se seznámí s různými druhy dýní, od těch nejmenších, jako je například Baby Boo, až po ty největší, kam patří česká odrůda Goliáš nebo gigantické dýně Atlantic Giant. V trojské zahradě je k vidění největší česká dýně, která váží 175 kilogramů. Botanické zahradě ji věnoval pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Víkend 23. a 24. října bude patřit Dýňovým hrátkám, kde se zabaví celá rodina. Poslední říjnový den bude už tradičně věnován oslavám Halloweenu a lampionovému průvodu po setmění. 

Botanickou zahradu v Praze-Troji už po čtrnácté zaplnily stovky dýní. Od 15. do 31. října se tu koná Tajuplný dýňový podzim. „Tato akce je další v řadě oblíbených a tradičních výstav, které u nás v botanické zahradě pořádáme. Návštěníky čeká tajuplný a strašidelný okruh, kde se mohou vyfotit, zahrát si netradičně pojaté stolní hry a dozvědět se, jaké dýně se u nás pěstují. Jedním z vrcholů expozice je gigantická dýně s rekordní váhou 175 kilo. Jedná se o největší dýni vypěstovanou v Česku. Opět se můžeme těšit na zábavný víkend plný dýní, dýňového tvoření a také na oblíbený halloweenský lampionový průvod a opékání špekáčků,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Dýně od nejmenších po rekordní
Venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy, konkrétně areál Horní zahrady, který se rozprostírá za vchodem od sídliště Bohnice, zdobí různorodé plody dýní zakomponované do tajuplných a strašidelných aranžmá. Hlavní část výstavy je umístěna v expozici Severoamerické prérie a Lesa. Návštěvníci zde najdou obrovské čarodějnické klobouky, čarodějnice, strašidla a duchy. Aranžmá jsou připravena tak, aby se u nich zájemci mohli vyfotografovat. Odpočinout si lze při dýňové dámě nebo tykvových piškvorkách. Výstava představí celou škálu druhů dýní různých velikostí, tvarů a barev, například odrůdy Andělská křídla, Pink, Blue Banana a další. K vidění budou jedny z nejmenších dýní Baby Boo, ale i gigantické dýně Atlantic Giant.

Gigantická dýně v Troji
V trojské botanické zahradě se návštěvníkům představí největší česká dýně s hmotností 175 kilogramů. Váha dýně je odhadnuta na základě hmotnostních tabulek – podle velikosti a jedná se o údaje podle posledních měření pěstitele. Je to tedy největší dýně, kterou se na území Česka zatím podařilo vypěstovat. Botanické zahradě ji věnoval Jan Staněk z Horních Bludovic, který se gigantickým dýním věnuje. Kromě rekordní dýně poskytl ještě další dva giganty, které si velikostí s rekordním výpěstkem příliš nezadají. V zahraničí se každoročně konají soutěže pěstitelů těchto obrovských dýní Atlantic Giant a váha těch největších přesahuje tunu. Největší dýni na světě v roce 2021 představil italský farmář, který vypěstoval dýni o váze 1,2 tuny.

Tajuplný dýňový podzim:
15. 10. – 31. 10. 2021: Tajuplný dýňový podzim, výstava dýní
23. 10. – 24. 10. 2021: Dýňové hrátky
31. 10. 2021: Halloween

Dýňové hrátky pobaví malé i velké
O víkendu 23. a 24. října se návštěvníci trojské botanické zahrady mohou těšit na Dýňové hrátky. Ty se konají vždy od 13 do 16 hodin. Pro zájemce budou za drobný poplatek k dispozici dýně a také různé přírodniny, které se dají při tvoření využít. Děti spolu s rodiči mohou z dýní a plodů podzimu vytvářet nejrůznější aranžmá, zvířátka a věelijaké příšerky. Fantazii se meze nekladou. Svá díla si návštěvníci mohou odnést.

Halloween plný zábavy pro děti i dospělé
V neděli 31. října budou v botanické zahradě po celé odpoledne probíhat oslavy Halloweenu. Ani letos nebude chybět strašidelná výzdoba, dekorování a dlabání dýní a opékání špekáčků, odpoledne zpestří i hudební vystoupení a děti si mohou vyzkoušet lukostřelbu. Program  začíná ve 13 hodin a v 18 hodin jej završí tradiční průvod areálem zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.

Zdroj a foto: www.botanicka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *