Tyranie papírem: 1/3 firem se bez něj nedá schválit ani dovolená

Schválit dovolenou elektronicky? Třetina firem tuto možnost svým zaměstnancům neumožňuje. Žádanky musejí být stále na papíře, který se následně opatří odpovídajícími podpisy a odnese do mzdové účtárny. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu zástupců firemní sféry, který si o využívání online nástrojů nechala udělat Software602.  

Co je psáno, to je dáno. Účetní potřebuje jasný doklad, že jste si o dovolenou zažádal a váš nadřízený ji schválil. – Takové věty už nejspíš slyšeli všichni zaměstnanci. Řada firem však postupně tento striktní postoj změnila. Přispěla k tomu i pandemie a preferovaná (a nebo vynucená) práce z domova. Ovšem stále existuje zhruba třetina firem, kde jsou papírové žádanky jedinou možností.

„Část firem si stále s digitalizací neví rady. Žádanky o dovolenou jsou spíš podružné, ale pro využívání digitálních nástrojů symptomatické. Firmy jsou zbytečně neefektivní a podstatně víc peněz ztrácí kvůli nutnosti papírovat v oblasti fakturace, neschopností podepsat elektronicky potřebné dokumenty a vynuceně papírovou archivací dokumentů,“ upozorňuje Martin Vondrouš ze společnosti Software602.

Výsledky průzkumu ukazuje následující graf. Zhruba pětina firem schvaluje žádanky mailem. Přes 40 % má nějaký systém, díky němuž můžou žádanky schvalovat elektronicky, a 37 % trvá na papírových žádankách.

„V případě faktur a dalších účetních dokladů je situace oproti žádankám horší. Zatímco všichni využívají k účtování elektronické účetní programy, schvalování faktur a jejich následná archivace je stále běžná jen na papíře. Nastávají tak kuriózní situace, kdy dodavatelská faktura přijde elektronicky, účetní ji vytiskne, nechá podepsat, zaúčtuje a založí do šanonu, který skončí v nepřehledném archivu. V případě žádanek lze aspoň využít mailovou komunikaci,“ uvádí Martin Vondrouš, expert na digitalizaci.

Zdroj: https://www.602.cz/o-602, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.