Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

5 otázek a odpovědí, jak ochránit aku nářadí před zimou  

S příchodem zimních měsíců byste měli zpozornět. Kromě výměny pneumatik či zazimování zahrady nezapomeňte ani na uschování nářadí a dalšího vybavení s akumulátorem do vnitřních prostor. Baterie by se totiž mohla mrazem trvale poškodit. Jak o akumulátory v zimě pečovat a na které přístroje byste měli dát největší pozor?

Baterie jsou velmi náchylné na chladné počasí, a právě proto je velmi důležité je před příchodem zimních měsíců uschovat do teplejšího prostředí a zajistit jim tak co nejlepší péči. Dlouhodobé působení chladu, či dokonce mrazu může baterii nenávratně poškodit.

1. Může chlad snížit výdrž baterie v nářadí?
Velký pozor byste měli dát zejména na NiMH akumulátory, které se i dnes do aku nářadí stále používají. Právě aku nářadí je běžnou součástí domácí dílny a náklady na výměnu poškozeného akumulátoru do těchto nástrojů se mohou vyšplhat na více než tisíc korun. „NiMH akumulátory ztrácejí vlivem nepříznivých teplot svou kapacitu mnohem rychleji než modernější Li-Ion baterie, které jsou používány do mobilů či notebooků. V momentě, kdy se teploty na místě, kde je nářadí uschované, pohybují kolem bodu mrazu, klesne kapacita plně nabitého akumulátoru přibližně o dvacet procent,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí širokou škálu akumulátorů do mobilních přístrojů či aku nářadí. Při teplotě ‒20 °C pak kapacita klesá dokonce o 40 %.

2. Jak aku nářadí skladovat?
Optimální teplota pro skladování baterií nejen v aku nářadí je přibližně 15 až 20 °C. Nezapomeňte však na to, že v nevytápěných kůlnách či garážích jsou často teploty výrazně nižší. Skladování akumulátorů v takových prostorech by se vám tak nemuselo vyplatit.

V zimních měsících je proto lepší uschovávat přístroje na baterii například doma. Budete tak mít jistotu, že chladné období přežijí bez újmy. „Baterie je dobré skladovat v době jejich nečinnosti nabité. Pokud víte, že nebudete nářadí delší dobu využívat, vyjměte baterii a uschovejte ji mimo přístroj. Budete tak mít jistotu, že se mechanicky nepoškodí. Poté ji uskladněte na tmavém a suchém místě s pokojovou teplotou,“ radí Radim Tlapák.

3. Co dělat, když nářadí v zimě nepoužívám?
I přesto, že nebudete baterii delší dobu využívat, je vhodné ji přibližně jednou za šest měsíců nabít na plnou kapacitu. Baterie i přístroj by před zapnutím měly mít teplotu kolem 20 °C. V případě, že byste prochladlé přístroje začali po delší době využívat, logicky by došlo k jejich zahřátí. Prudká změna teplot však může vést ke zkratu zařízení. „Pokud k poničení baterie dojde, odneste ji do elektroodpadu a nový akumulátor pořiďte až s příchodem jara, tedy až budete přístroj reálně používat,“ říká Radim Tlapák.

4. Na jaké vybavení si dát pozor?
Kromě aku nářadí se zazimování týká například i elektrických vozítek, jako jsou elektrokola, skútry, koloběžky či jednokolky. Nemáte-li prostor tyto dopravní prostředky uschovat ve vytápěné garáži či přímo doma, vezměte do tepla alespoň baterie. Po dlouhé mrazivé zimě tak budete mít jistotu, že se na svém vozítku bez obav svezete, aniž byste museli řešit pořízení nového akumulátoru za několik tisíc korun.

Poškození baterií chladem hrozí také solárním doplňkům, jako jsou například LED svítidla, jezírkové fontánky, ozdobné větrné mlýnky, zavlažovače či další zahradní zařízení. Před příchodem zimy proto všechny tyto přístroje důkladně očistěte, vysušte a zkontrolujte baterii. Životnost akumulátorů se odvíjí od počtu nabíjecích cyklů, například u LED svítidel můžeme počítat s životností baterie v průměru dva až tři roky, poté ji bude záhodno vyměnit.

5. Už je pozdě reagovat?
Pokud si tyto rady čtete ve chvíli, kdy již venku panují mrazy, určitě není pozdě vyrazit do dílny a akumulátory z přístrojů vyjmout a uschovat v teple. Pokud nebyla baterie vystavena mrazu celou zimu, nenávratně poškozena pravděpodobně nebude a po zahřátí by se měla vrátit na svou původní kapacitu. „Dbejte vždy na to, abyste vybitou baterii nabíjeli až ve chvíli, kdy se její teplota ohřeje alespoň na patnáct stupňů. V opačném případě byste mohli baterii ještě více poškodit. Stejně tak je ale velkou chybou, pokud ještě promrzlý akumulátor položíte přímo na teplý radiátor nebo ho přiblížíte k jinému zdroji tepla, například k otevřenému ohni či fénu. Baterie se tak můžete trvale poničit a v krajním případě také explodovat,“ varuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Zdroj: BatteryShop.cz, foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *