Zútulněte si domov v podzimním stylu! Vsaďte na bytový textil, přírodní dekorace a elektrické krby

S podzimem přichází období, kdy více času trávíme doma než venku, a proto je nyní nejvyšší čas si svůj domov zútulnit a připravit ho na chladné měsíce. Interiér vizuálně i pocitově zahřejí zemité tóny, stejně tak nešetřete s bytovým textilem. Dopřejte si také dostatek světla – zapojte lampičky, ale i svíčky či elektrická krbová kamna, která vykouzlí tu pravou atmosféru. U dekorací vsaďte na typické podzimní rostliny a přírodniny.

Zatímco září nás ještě potěšilo dozvuky léta, s říjnem už nekompromisně nastoupil podzim, a tak je ideální čas připravit svůj domov na chladnou sezónu. S klesající teplotou a čím dál kratšími dny je důležité vnést si domů útulnost, hřejivost a světlo. „Zatímco na jaře a v létě domovu sluší pestré, svěží barvy a jistá vzdušnost, na podzim a v zimě je dobré prostor zhutnit, aby vás příjemně zabalil. K útulnosti velmi významně pomáhá bytový textil a také teplé barvy. Letos jsou obzvláště trendy zemité odstíny – variace hnědé, zelené, cihlově červená, oranžová –, což jsou zároveň báječné podzimní barvy. Pokud máte rádi textilie s květinovými vzory, nemusíte se jich vzdávat ani na podzim, je však vhodné vybírat tlumenější a teplejší barvy,“ radí dekoratérka Šárka Průšková, jedna z tváří e-shopu Astoreo.cz.

Zahřejte interiér bytovým textilem i elektrickým krbem
Při podzimním zútulňování svého domova tedy určitě nešetřete zmíněným bytovým textilem. Sáhněte po polštářcích, přehozech na křesla a sedačky, k oknům doplňte dlouhé závěsy. Výbornou službu odvedou i kusové koberečky – vybírejte třeba tkané nebo huňaté, po kterých se vám bude dobře chodit. Bytový textil zateplí interiér nejen co do pocitu a atmosféry, ale také reálně, protože fungují tak trochu jako vnitřní izolace.

A vzhledem k tomu, že nastává období dlouhých nocí a často sychravých, šedivých dnů, oceníte doma dostatek světla. Přidejte na lampách, které mohou zároveň posloužit jako krásné dekorace. K opravdu útulné a hřejivé atmosféře vám pak dopomohou elektrické krby. Přinesou do vašeho obýváku kouzlo pravého ohně, ale bez nutnosti budovat komín, nosit náruče polen či čistit saze a samozřejmě s vyšší bezpečností. „Moderní krbová kamna vám s pomocí elektřiny dopřejí efekt reálného ohně kdekoliv a kdykoliv. Můžete je využít jen pro vizuální efekt, anebo si s nimi v interiéru přitopit. A není třeba se obávat vysoké spotřeby elektrické energie, spotřeba je totiž minimální – podle zařízení a vašeho tarifu zhruba 6 až 8 korun za hodinu provozu,“ popisuje Magda Jandová, brand manažerka e-shopu Astoreo.cz, který nabízí pestrou škálu produktů pro útulný domov.

Podzimnímu domovu sluší přírodní dekorace
Obdobně jako krb, jen v menším měřítku a tentokrát i se skutečným ohněm, poslouží svíčky. Ty jsou pro nastávající sezónu jako stvořené. Podtrhnou domácí pohodu, udělají parádu a ty vonné domov krásně provoní. Pořídit si můžete i inovativní svíčky se speciálním dřevěným knotem, které při hoření imitují praskající zvuk hořícího dřeva pro skutečně multi-smyslový zážitek. Pro podzimní čas vybírejte dřevité a kořeněné vůně, třeba hřebíček, skořici, vanilku či santalové dřevo. Můžete si vyrobit i svíčky vlastní, stačí vám k tomu vhodné skleněné nádobky, knoty, vosk – třeba i jeho zbytky z různých jiných svíček, které tak šikovně zrecyklujete – a případně esenciální olej pro navonění.

Pokud rádi tvoříte z přírodnin, vězte, že takové dekorace jsou pro podzimní výzdobu interiéru jako stvořené. „Stačí se projít po venku a určitě najdete spoustu materiálu pro své tvoření nebo jen aranžmá. Skvěle poslouží šišky, kousky kůry, naplavené dřevo, sušené rostliny a plody, kaštany, okrasné dýně, mech. Z šišek si můžete vyrobit ozdobné závěsy jednoduše tak, že je propíchnete silnou jehlou a navléknete na nit, případně je přilepte na přírodní provázek tavnou lepicí pistolí. K výrobě hezkého věnce vám stačí právě přírodniny, lepicí pistole a polystyrenový základ anebo třeba čistě proutěný nezdobený věnec, který si pak dozdobíte dle svého. Pokud potřebujete co nejrychlejší dekoraci, vezměte třeba dřevěný podnos a naaranžujte na něj pár šišek, mech, kaštany, šípky, nějakou tu malou dýni, přidejte svíčku a je to,“ dává tip herečka Lucie Benešová, která výrobu domácích přírodních dekorací přímo zbožňuje. Stejně tak nezapomeňte zkrášlit svůj domov i na podzim květinovými aranžmá. Sáhněte po typických podzimních rostlinách, jako jsou astry, chryzantémy nebo vřesy. Krásnou sezónní kytici si můžete udělat i z barevného listí.

Tipy pro podzimní pohodu
Elektrická krbová kamna Ardes
Elektrická krbová kamna ARDES 350 s efektem reálného ohně navodí tu správnou a příjemnou atmosféru. Jsou lehká a díky praktickému madlu a posuvným kolečkům je snadno umístíte, kamkoliv potřebujete. Umožňují nastavení efektu reálného plamene s ohřevem i bez ohřevu. Napájení ze sítě. Koupíte na Astoreo.cz. Cena: 2199 Kč

Svíčka WoodWick Rosewood
Elegantně tvarovaná svíčka provoní váš domov a patentovaný tvar dřevěného knotu z přírodního dřeva Pluswick® Innovation vytváří uklidňující zvuk praskajícího ohně. Směs prémiového parafínu a sójového vosku s vysoce koncentrovanými vůněmi zajišťuje čisté hoření bez nepříjemných zbytků. Koupíte na Astoreo.cz. Cena: 899 Kč

Svíčka v plechovce s vůní hřebíčku a skořice
Vonné svíčky vždy navodí útulnou atmosféru. Pro podzim je ideální hřejivá kořeněná vůně hřebíčku a skořice. Tato vonná svíčka v plechovce značky The Greatest Candle patří mezi nejvíce ekologické přírodní svíčky, jsou vyráběny maximálně šetrně a při hoření neprodukují žádné škodliviny. Doba hoření až 55 hodin. Koupíte na Astoreo.cz. Cena: 249 Kč

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.