Herci z 1. MISE: Ze zbraní máme strach! Scénář dnešního dílu jako přes kopírák děsivé realitě

Ostrý náboj místo slepého. Když herci seriálu 1. MISE točili dnešní díl, netušili, že neštěstí, které jim předepisuje scénář, se o pár měsíců později stane skutečností a současně jejich novou noční můrou. Jak tragédie, která se stala při natáčení westernu Rust, ovlivní další natáčení vojenského seriálu, v němž jednou z výrazných rekvizit jsou právě zbraně?

Běžné vojenské cvičení proměněné v krvavé neštěstí, když namísto slepými náboji začne voják pálit ostrými. Takovou scénu natočili herci seriálu 1. MISE před více než dvěma měsíci. V té době možná scénář k pousmání. Něco takového by se přece nemohlo stát… Dnes se nikdo smát nebude.

Tragédie, která se přihodila během natáčení westernu Rust, při které hollywoodský herec Alec Baldwin zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, otřásla i herci seriálu 1. MISE. I oni coby vojenští lékaři drží prst na spoušti. „Myslím si, že je to zdvižený prst k uvědomění si, jak je opatrnost důležitá a jak důležité je, aby každá složka ke své práci přistupovala zodpovědně. Opatrnosti nikdy není dost,“ říká Ondřej Rychlý, aktér dnešní seriálové scény, během které dojde k podobnému neštěstí. Když tuto scénu v roli vojenského lékaře Prokopa Hlinky natáčel, obavy z naplnění scénáře pochopitelně neměl. Dnes už ke zbrani přistoupí s větším respektem. „Ta zpráva mnou otřásla asi stejně jako všemi ostatními. Nedokážu si představit, jak se člověk může vyrovnat s takovou tragédií. Nemyslím jen Aleka Baldwina, ale i rodinu oběti a všechny, kterých se týká. Je to strašná situace,“ říká Ondřej Rychlý. „Na 1. MISI by se tohle podle mě nikdy nestalo. Mnohokrát jsem byl důrazně poučován o tom, že zbraní se nikdy nemíří na člověka, a že i když jen na prázdno stiskneme spoušť, i kdybychom drželi jen atrapu zbraně, vždycky se míří do země. A tak si myslím, že tam se k tomu přistupuje velmi zodpovědně,“ dodává Rychlý.

Jeho slova potvrzují i jeho kolegové z 1. MISE. „Je to hrozná tragédie, která zřejmě změní přístup k používání zbraní na place i v divadlech. Během našeho natáčení jsme vždy byli pod dohledem profesionálů, dostali jsme samozřejmě jasné pokyny, jak se ke zbrani chovat a jak ji používat, abychom neublížili sobě nebo ostatním. Nechápu, jak k této události mohlo dojít, je to obrovské neštěstí pro celý štáb i rodinu. A bude trvat dlouho, než se s tím vyrovnají,“ říká herečka Annette Nesvadbová, která v seriálu 1. MISE hraje mladou vojenskou lékařku Evu Dvořákovou. Annette se zbraněmi nikdy netočila ráda, teď se bude muset popasovat se strachem. „Ke zbraním mám obrovský respekt a odteď ho budu mít o dost větší. Nikdy mi to není úplně příjemné, přestože vím, že zbraň není pravá. Od této chvíle budou asi všichni ještě o něco opatrnější a obezřetnější, aby se už nic podobného neopakovalo,“ říká herečka.

Že tato tragická zkušenost ovlivní budoucí práci se zbraněmi při natáčení, připouští i herec Radúz Mácha, který v seriálu 1. MISE hraje vojenského lékaře Honzu Rubeše. „Do budoucna budeme mít všichni obrovský respekt z toho, vzít si zbraň a někam zamířit. Asi se budou muset nastavit nová pravidla. Nikdy by mě nenapadlo, že by se mohlo něco takového stát. Kdykoliv jsme my během natáčení drželi zbraň, byli u nás pořád zbrojíři, nemohli jsme na nikoho mířit, zbraně byly stále kontrolované, jestli v nich náboj je nebo není, zbraň musela být neustále zajištěná. Musí to být obrovské trauma pro štáb, a hlavně pro toho herce, který se s tím bude muset po zbytek života vyrovnávat. Kdyby se mně něco takového stalo, neumím si představit, jak bych se s tím vyrovnal, jak bych se mohl vrátit na natáčení,“ říká Mácha.

Bezpečnostní opatření během natáčení seriálu 1. MISE jsou nicméně velmi striktní. „Na 1. Misi využíváme velké zbraně, které používají vojáci. Jsou to nefunkční zbraně, makety, z nichž nelze vystřelit. Pokud používáme krátké zbraně, ze kterých lze střílet, natáčení probíhá vždy za přítomnosti zbrojíře ze speciálních efektů, který zbraň přiveze a zodpovídá za to, že má správné střelivo. Herci ze seriálu 1. MISE střílí vždy se slepými náboji, pokud se střílí s ostrými, střílí někdo jiný, nikdy ne herec. Ostrými se střílelo během natáčení na střelnici, stříleli skuteční vojáci, kteří mají zbrojní průkazy, stříleli na oficiální střelnici v Milovicích, mířili do protisvahu. Nikdo jiný tam nebyl, kameraman byl asi 20 metrů za plexisklem. To bylo ošetřené velice dobře,“ popisuje kaskadér a odborný poradce na filmové speciální efekty Miroslav Manhart.

Zdroj a foto: FTV Prima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.