Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Silné hrdinky ve vánočním programu ČT: na Štědrý večer Fialová s hvězdnými sudičkami, na silvestra Bohdalová a na Nový rok Marie Terezie. Velké novinky chystá ČT i na internetu

Umíte si představit, že vám sudičky předpoví svatbu s někým, koho nemůžete vystát? Přesně to se stane Marku Adamczykovi a Anně Fialové v nové štědrovečerní pohádce Karla Janáka Jak si nevzít princeznu. Vánoční svátky ozdobí klasické kusy jako oba díly Anděla Páně nebo Tři oříšky pro Popelku. Pro neslyšící diváky je připravena nová pohádka ve znakovém jazyce. Na silvestra se diváci mohou těšit na Největší flám s Jiřinou Bohdalovou a Nový rok uzavře minisérie Marie Terezie pátým, finálním dílem. Už na konci tohoto roku pak ČT představí i první ryze internetové novinky na vylepšené streamovací platformě iVysílání.

„Sváteční program České televize je program rodinný. Setkávají se u něj různé generace a stává se pro ně jednou z forem trávení společného času. Navíc je to fenomén, který spojuje i odlišné divácké skupiny. V tom je výjimečný. I letos se proto zaměřujeme na pořady, které tyto hodnoty reflektují. Jedním z nich je premiéra pátého, posledního dílu mezinárodní minisérie Marie Terezie, dalším silvestrovský zábavní pořad Největší flám s Jiřinou Bohdalovou, která, jako největší ikona české televizní zábavy, letos oslavila devadesátiny. Pokračujeme i novým ročníkem tradičních Adventních koncertů. A samozřejmě jsme natočili i novou štědrovečerní pohádku. Jmenuje se Jak si nevzít princeznu a stojí za ní zkušený režisér Karel Janák. Jeho příběh má originální zápletku, a přitom je to pohádka se vším všudy – je v ní humor, napětí i láska. A navíc pohádkové herecké obsazení,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a pokračuje: „Divákům nabídneme i ty pohádky, které mají historicky nejraději. Nebo novou pohádku pro neslyšící děti, O kouzelné rybí kostičce. Velké novinky chystáme také na internetu.“

Ústřední dvojici pohádky Jak si nevzít princeznu spojuje, že se chtějí zbavit údělu, který jim předpověděla sudba. Princ Leopold je hloubavý a rozvážný. Hodně času tráví studiem. Princezna Josefína má v sobě živelnost a rebelství, jedná rychleji, než přemýšlí. „Nejlépe fungují vedle sebe, nejzábavnější jsou ve střetu,“ říká Marek Adamczyk a Anna Fialová jej doplňuje. „Celou dobu se snaží svatbě zabránit. Samozřejmě to ale představuje takové to, co se škádlívá, to se rádo mívá.“

Důležitou roli hybatele děje mají tři sudičky, které ztvárnily Iva Janžurová, Daniela Kolářová a Naďa Konvalinková. „Nejde pouze o dokonalé pohádkové postavy, ale mají i věci, které si řeší mezi sebou, tudíž je musely ztvárnit fenomenální herečky, aby vynikly nad všemi ostatními,“ vysvětluje výběr hvězdného tria režisér Karel Janák. V předpremiéře se štědrovečerní pohádka poprvé představí v listopadu v rámci pilotního prvního ročníku festivalu Variace 2021, který společně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Česká filharmonie.

Tradicí České televize i pohádka ve znakovém jazyce. V příběhu O kouzelné rybí kostičce se v hereckých rolích představí neslyšící herci. Chybět ale nebudou skryté titulky ani dabing. „Mezi veřejnoprávními televizemi jsme byli historicky první v Evropě. U neslyšících dětí hned naše první pohádka vzbudila velký ohlas a přání pokračovat v této tradici. A letos toto přání plníme rádi už posedmé,“ popisuje scenáristka Alexandra Vebrová.

Silvestr diváci České televize oslaví ve společnosti oblíbených zábavních pořadů. Zázraky přírody oslaví konec roku jubilejním stým dílem a i Karel Šíp natočí speciální díl Všechnopárty. Připraven je také jedinečný silvestrovská pořad a oslava 90. narozenin legendární české herečky. Největšího flámu s Jiřinou Bohdalovou se zúčastní například Marek Eben, Lucie Bílá, Boleslav Polívka, Hana Zagorová nebo Milan Kňažko.

Příběh rakousko-uherské panovnice Marie Terezie vyvrcholí finálním dílem na Nový rok. Hlavní hrdinku si tentokrát zahrála herečka Ursula Straussová. Z českých a slovenských herců se diváci opět mohou těšit na Vojtěcha Kotka, Davida Švehlíka, Tatianu Pauhofovou nebo Igora Bareše.

Česká televize připomene deset let od úmrtí prvního českého prezidenta snímkem Havel režiséra Slávka Horáka. Televizní premiéru bude mít také film Agnieszky Hollandové Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Snímek získal pět Českých lvů a byl vybrán do užšího výběru Cen Akademie (Oscar) v kategorii cizojazyčný film.

Dětská stanice České televize nabídne mnoho příběhů se sváteční tematikou a obohatí vysílání převážně animovanými tituly. Na webu Déčka spustí ve středu 1. prosince svůj interaktivní Adventní kalendář, který návštěvníky přenese na zasněžené vánoční trhy na nádvoří středověkého hradu.

Tradicí, která trvá už třicet jedna let, jsou Adventní koncerty České televize. I letos podpoří veřejná sbírka čtyři neziskové organizace.

Vánoční dárek na internetu
Česká televize v průběhu prosince představí divákům také první fázi rozsáhlé rekonstrukce streamovací platformy iVysílání. „Už ve svém projektu z roku 2017 jsem si předsevzal, že musíme divákům nabídnout platformu, která bude odpovídat lépe jejich potřebám a očekáváním. Znamenalo to mnoho měsíců analýz a testů, neviditelných technologických změn, které se budou projevovat v uživatelském prostředí postupně. První fázi jim ale nabídneme už na konci tohoto roku s tím, že budou moci v premiéře sledovat i naše první, ryze internetové projekty. Veškerý dostupný video obsah bude navíc přehledněji uspořádaný, přehrávání by mělo být pohodlnější. A mysleli jsme samozřejmě i na diváky s různými typy znevýhodnění, na nevidomé či slabozraké, pro které by ovládání webu mělo být snazší,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a pokračuje: „Vedle premiérových web-only pořadů bude v iVysílání i lépe zpřístupněn celý náš stávající katalog, který je v rámci českého prostředí unikátní nejen svým rozsahem, ale i svým tematickým i historickým záběrem. Je to další krok k rozšíření veřejné služby divákům.“

Premiérovými pořady na iVysílání ČT budou: RapStory, dokumentární série Šimona Šafránka mapující třicet let rapové muziky v Česku; Kritika budoucnosti, magazín youtuberů Martina Roty a Patrika Kořenáře, kteří si kladou za cíl představit zajímavá povolání budoucnosti; a pořad Do divočiny, ve kterém se diváky pro českou krajinu pokusí nadchnout Prokop Pithart.

Foto: archiv České televize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *