Čtyři desítky budov se zbarví do fialova na podporu předčasně narozených dětí

Světový den předčasně narozených dětí slaví celý svět 17. listopadu. Už o den dříve ho ale připomenou významné budovy i nemocnice po celé České republice. Na připomínku i poděkování za péči, kterou nedonošeným dětem poskytovali lékaři, zdravotníci i rodiče, se téměř čtyřicítka budov zbarví purpurově. I letos ale zůstává jedním z hlavních témat akcí péče o děti v době koronaviru.

Počet předčasně narozených dětí v loňském roce klesl, ani tak ale nelze říct, že by se náročnost péče o ně snižovala. Poslední dva roky jsou totiž i pro novorozenecká oddělení ve znamení koronaviru. „Chránit musíme sebe, náš zdravotnický personál a samozřejmě i rodiče. Čím více vir známe, tím lépe se nám ale daří všechny chránit, ale také víme, jaká rizika jsou spojená například s příjmem nakažených rodiček. Samotný vir může být jednou z příčin předčasného porodu, důležitá je ale i následná péče, která zajistí rychlé uzdravení rodičky a umožní její kontakt s dítětem,“ uvádí primářka novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice Milena Dokoupilová.

Inkubátory chrání i před koronavirem
Přesto, že výjimky potvrzují pravidlo, samotné děti virem ohrožené obvykle nejsou, a to ani ty předčasně narozené. Novorozenci nejen že nepatří mezi ohrožené skupiny, které by si vir vybíral, navíc jsou také chránění právě díky inkubátorům. „Ty moderní zajišťují individualizované mikroklima a potřebný klid pro správný vývoj uší, očí i plic. Koronavirus dělá péči o nedonošené děti náročnější, některé jednotky ale rodičům umožňují s dětmi zůstat v kontaktu i na dálku – mohou na ně mluvit přes telefon nebo pomocí zvláštních zařízení, nebo využívají šifrované služby, skrze které rodičům posílají alespoň fotografie nebo zprostředkovávají videohovory,“ vysvětluje Václav Baxa, odborník na zdravotnické technologie společnosti Dräger.

Důležitý je kontakt a trpělivost
Na to, že je kontakt rodiče s dítětem pro obě strany velmi přínosný, upozorňuje spolek Nedoklubko.  „V Nedoklubku si uvědomujeme, jak tyto náročné dny a měsíce spojené s koronavirem, komplikují situaci na neonatologických odděleních. Už tak mají rodiče spoustu starostí s předčasným příchodem jejich miminka na svět, a navíc se musí potýkat s komplikacemi a omezením v souvislosti s protiepidemickými opatřeními. Je to nelehké období pro celé týmy neonatologických oddělení, miminka i rodiče,“ říká ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková. Důležitá je v takových chvílích ale i trpělivost. V kombinaci s pandemickými opatřeními tak rodiče předčasně narozených dětí častěji vyhledávají i pomoc psychologů.

Nedoklubko při příležitosti letošního Světového dne předčasně narozených dětí i měsíce, který je připomíná, navštívilo 12 perinatologických center, 13 center intermediární péče a dalších šest novorozeneckých oddělení, ve kterých fond rozdal stovky purpurové léčivé balíčky rodičům a také limitovanou edici dárkových balíčků 2021 všem lékařům, sestrám a dalším pracovníkům, kteří na neonatologických odděleních pracují. Vedle purpurově nasvícených budov připomínají Světový den předčasně narozených dětí také další charitativní akce a rodiče si jejich boj připomínají šňůrkou navázaných dětských ponožek.

Kde tento rok nasvícené budovy najdete?

 1. Brno– hrad Špilberk
 2. České Budějovice– IGY Centrum
 3. České Budějovice– Jihočeské divadlo
 4. Hradec Králové– radnice
 5. Most hrad Hněvín
 6. Olomouc– Hotel Theresian
 7. Ostrava OC Nová Karolina
 8. Ostrava– radniční věž
 9. Ostrava most Miloše Sýkory
 10. Ostrava poliklinika fakultní nemocnice
 11. Plzeň divadlo J.K. Tyla
 12. Praha– rozhledna Petřín
 13. Praha– Tančící dům
 14. Praha– ÚPMD Podolí
 15. Praha Ministerstvo zdravotnictví
 16. Praha Gynekologicko-porodnická klinika U Apolináře
 17. Ústí nad Labem– kaple Nanebevzetí Panny Marie 
 18. Zlín– radnice
 19. Buchlovice– zámek
 20. Hořovice– nemocnice
 21. Jablonec nad Nisou– divadlo
 22. Jáchymov– mincovna
 23. Jihlava– Mariánský sloup
 24. Jihlava – dům kultury
 25. Karlovy Vary– muzeum
 26. Karlovy Vary– nemocnice
 27. Kladno– divadlo
 28. Kolínradnice
 29. Liberec– radnice
 30. Loučeň zámek
 31. Mladá Boleslav– radnice
 32. Mladá Boleslav divadlo
 33. Mnichovo Hradiště– radnice
 34. Pardubice Východočeské divadlo
 35. Písek– radnice
 36. Kyjovradnice
 37. Šternberkhrad
 38. Teplice radnice
 39. Uherské Hradištěradnice

Zdroj a foto: Nedoklubko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *