Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Wine Management drží nejdražší kolekci whisky v Česku, milionová sbírka čeká na další investory

Fond Wine Management, spravující portfolio investičních lahví vína a whisky, zhodnotil svá aktiva za třetí čtvrtletí o 2,08 %. Za tři roky od založení fondu tak jejich hodnota vzrostla o 30,55 %. Wine Management má nyní 208 akcionářů a jeho portfolio tvoří 667 lahví whisky a 23 418 lahví vína.

U příležitosti třetího výročí založení Wine Management představil nejnovější akvizici v podobě The Macallan Red Collection. Trojice lahví z legendární skotské palírny Macallan obsahuje whisky staré 71, 74 a 78 let. Jejich hodnota přesahuje šest milionů korun, a představuje tak nejdražší sbírku whisky na českém území.

„Je to obrovský úspěch nejen pro náš fond, ale i pro Českou republiku. Macallan je ikonická značka a patří mezi symboly skotské národní hrdosti. To, že je nyní v Česku, je výsledkem několikaleté práce,“ říká Martin Nejedlý, spoluzakladatel fondu Wine Management.

Guest Red Collection bylo vyrobeno jen 23 kusů a každá ucelená kolekce se skládá z šestice lahví. „Usilujeme o nákup další trojice lahví, abychom kolekci měli kompletní. Pokud by se to podařilo, měli bychom v Česku naprostý unikát, jehož cena by rozhodně překročila hranici deseti milionů korun,“ dodává spoluzakladatel fondu Martin Kovář.

Jak slibnou investicí mohou takové lahve být ukazuje pohled na indexy sledující hodnoty osmnáctileté a pětadvacetileté whisky z palírny Macallan. Index Macallan M18 vzrostl za posledních deset měsíců o 6,8 %, index Macallan M25 pak o 11,4 %.

Není tedy divu, že Macallan je mezi investory velmi populární. „Zdeseti nejdražších a nejžádanějších lahví, které byly prodány na evropských aukcích, je osm od skotské palírny Macallan. Za poslední rok zkaždých 100liber investovaných do koupě aukční whisky šlo plných 43liber na konto právě této palírny,“ vysvětluje expert fondu na stařené destiláty Václav Rout.

Wine Management akvizicí Red Collection překonal svůj vlastní loňský rekord, kdy přivezl do Česka tehdy nejdražší whisky. Byla to rovněž lahev Macallan a fond ji kupoval v květnu za 1,73 milionu korun. Už v listopadu se však cena lahve vyšplhala na 3,75 milionu.

Wine Management SICAV a.s. je fond kvalifikovaných investorů s licencí od České národní banky, který založili Martin Nejedlý a Martin Kovář. Fond umožňuje movité klientele efektivně spoluvlastnit portfolio sestavené z investičních vín, destilátů, vinic, vinařství a palíren. Jde o spojení radosti z poznávání ušlechtilých alkoholických nápojů a dlouhodobého uchovávání hodnoty. V horizontu následujících 5 let má Wine Management v plánu zakoupit vlastní vinařství ve střední Evropě.

Foto: archiv Wine Management

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *