Matěj mapuje výtvarné umění – Ilustrovaný průřez českým výtvarným uměním od talentovaného autistického umělce a jeho mámy

Představujeme vám v pořadí druhou společnou knihu matky a syna, jejichž věrným životním partnerem je porucha autistického spektra. Navzdory tomu našli způsob, jak s osudem naložit a najít si na všem něco pozitivního. Matěj Hošek je možná autista, ale především je to talentovaný umělec, který miluje dopravní mapy, malování, cestování, zkoumání neznámého. Bok po boku Matěj a Michaela objevují nové možnosti, jak ukázat a snad i inspirovat ostatní k tomu, že žádný handicap není překážkou k dosažení vysněných cílů. Matyho vášeň pro malování, Michaelino nadšení pro psaní a společný zájem o umění spojili v jediné, knihu.

Nyní vám společně nabízí ilustrovaný průřez českým výtvarným uměním, na které současná generace zapomíná. Zároveň vás nechávají nahlédnout tak trochu do školního života Matěje, jakým způsobem vyhledává informace, následně zpracovává a strukturuje. Přesně to, mu pomohlo úspěšně dokončit základní vzdělání a nyní studovat na střední umělecké škole.

Jan Zrzavý, Adolf Born, Josef Lada, Václav Hollar… to je jen zlomek významných osobností českého výtvarného umu, které vám společně Michaela a Matěj Hoškovi představí. Dovolujeme si tvrdit, že se jedná o zcela originálního průvodce světem českého výtvarného umění! Originální je v tom, že na každého malíře pohlíží především jako na člověka, který měl svůj vlastní osud. Zjistíte, že nejeden ze slavných a mimořádně ceněných mistrů nebyli například přijati ke studiu pro nedostatek talentu. Řada z nich prošla podobnou pandemií, kterou procházíme nyní my, a že za svého života nebyli schopni prodat svůj obraz ani za 400 korun.

Tato kniha se neřadí mezi odborné. Má touhu čtenáři přiblížit výtvarné umění z té laické, lidské stránky, protože umění oni malíři tvořili především pro lidi, kteří se z jejich umění budou radovat a hledat v nich potěšení, emoce, touhy. Zároveň má ambice vrátit mistry svého oboru zpět do současných škol a nenechat mladou nastupující generaci zapomenout na minulé i současné umělce, kteří dělají Českou republiku hrdou.

Michaela Hošková vystudovala gymnázium Karla Čapka a poté studovala ve Velké Británii, kde přišla na chuť marketingu. Pracovala ve Washingtonu v USA, kde se seznámila s řadou českých významných osobností, jejichž příběhy se jí stali inspirací po narození postiženého syna. Právě kvůli němu přerušila kariéru v módním a mediálním průmyslu. Stála u zrodu několika módních portálů a založila s manželem společnost MAAPPI, která nabízí produkty spojené s Matějovými mapami a výtěžek využívá pro charitativní účely. Psaní bylo ale vždy jejím tajným snem, který se díky synovi stává skutečností.

Matěj Hošek je studentem Soukromé střední umělecké školy designu. Narodil se s poruchou autistického spektra a na počátku života jeho vyhlídky nebyly příznivé. Díky péči rodiny a okolí se s nepřízní osudu popral a díky školní inkluzi úspěšně dokončil základní vzdělání a úspěšně složil přijímací zkoušky. Jeho vášní je tvoření map. Na počátku to byly mapy dopravní, později v mapách našel berličku, jak chápat svět a začal vytvářet strukturované mapy školních předmětů. Dnes maluje osobnosti, architektonické památky a společně se svojí mámou Michaelou pracují na knihách, diářích a jiných kreativních produktech, které dokazují, že žádný handicap není překážkou.

Foto: archiv knihy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.