Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

🎄 Vánoce

Průzkum: Češi si Vánoce zkazit nenechají, mají i tip na novou Popelku

Podle nejnovějšího průzkumu se více jak polovina Čechů kvůli vlastní finanční situaci nebude a ani nemusí na Vánoce nijak uskromňovat. Zkrátka si je chtějí a mohou užít. Příjemnou a možná i překvapivou zprávou je, že většina dotázaných se cítí být před Vánoci nabitá energií. Co si ujít nenechají, a co naopak s klidným svědomím oželí? A jaké herečky by mohly být v roli Popelky nástupkyní legendární Libuše Šafránkové? To zjišťoval průzkum Generali České pojišťovny, kterého se zúčastnilo 807 respondentů z celé České republiky.

  • Pod stromečkem se letos objeví nejčastěji kosmetika, oblečení a knihy
  • Ztvárnit novou Popelku by podle Čechů měla Eva Burešová
  • U štědrovečerního stolu budou sedět lidé nejčastěji ve třech nebo ve čtyřech

Uskromnit se? Není nutné!
Podle průzkumu se 59 % všech dotázaných Čechů nehodlá o letošních svátcích uskromňovat. Svátky bez omezení si dopřejí nejvíce mladí ve věku 18 až 35 let (98 %) a také dvě třetiny seniorů (63 %). Uskromnit se naopak musí nejčastěji lidé ve věku 36–45 let (45 %). Průzkum Generali České pojišťovny přinesl celou řadu dalších zajímavých faktů. Rodina, přátelé a tradice patří k tomu, co má pro Čechy největší význam ve spojitosti s vánočními svátky. Tady deklarují, že žádná omezení neplánují. Naopak jsou připraveni se vzdát návštěv restaurací a sportovních či kulturních akcí.

Češi mají „dobité“ baterky
V době pandemie se velmi často mluví o zhoršujícím se psychickém zdraví v celé společnosti. Generali Česká pojišťovna proto zjišťovala, jak moc mají lidé po dvou letech pandemie „vybité“ baterky. „Využili jsme metafory s baterií u telefonu. Lidé měli určovat, na kolik procent se cítí nabití. Tři čtvrtiny (74 %) respondentů uvedlo, že se cítí být před svátky nabití na 60–80 % své energetické kapacity. To považujeme za dobrou a také trochu překvapivou zprávu,“ říká Markéta Filová, senior manažerka životní pojištění z Generali České pojišťovny.

Předvánoční úklid emoce nevyvolává 
Čechům během vánočních svátků udělá největší radost jídlo a pití (84 %), setkávání s rodinou a přáteli (83 %), ale také volné sváteční dny (77 %), kterých však bude letos poskrovnu. Náladu jim naopak nejvíce pokazí epidemická (67 %) a politická (61 %) situace. Co ale v Češích nevyvolává emoce (a nechává je klidnými), jsou překvapivě dobročinné aktivity (53 %), ačkoliv se Vánoce zdají být vhodným načasováním pro pomoc potřebným, a také vánoční úklid (51 %). Ten přitom nechává nečekaně stejně klidnými muže i ženy.

Ženy chtějí darovat radost, muži jsou praktičtější
Průzkum se dotazoval i na typologii dárků, kterými se obdarováváme. Polovina (51 %) Čechů bude svým blízkým věnovat dárky jak praktické, tak pro radost. Rozdíly však najdeme zejména mezi ženami a muži. Zatímco většina (60 %) žen se chystá věnovat dárek pro radost, těsná většina mužů (51 %) se přiklání k praktickému dárku. Co konkrétně hraje prim mezi dárky o letošních Vánocích? Pomyslným vítězem je kosmetika (46 %), oblečení (38 %), knihy (34 %) a peníze (22 %).

U štědrovečerního stolu nejčastěji ve třech nebo ve čtyřech
Ke štědrovečernímu stolu letos zasednou Češi tradičně ve společnosti svých nejbližších, nejčastěji ve třech (23 %) nebo čtyřech (22 %) lidech. Každý sedmý (15 %) Čech pak povečeří u sváteční tabule jen s jedním nejbližším. Tři čtvrtiny (74 %) respondentů navíc uvedly, že počet lidí u jejich stolu bude totožný jako loni. U 15 % dotázaných jich bude letos u sváteční tabule více, u 10 % naopak méně.

Přichází čas na novou Popelku?
A která herečka by byla vhodnou alternativou za legendární Libuši Šafránkovou, pokud by se natáčela nová verze pohádky Tři oříšky pro Popelku? Češi napříč věkovými skupinami nejčastěji zmiňují herečku a nedávnou bronzovou slavici, Evu Burešovou, kterou v průzkumu zmínilo hned 37 % respondentů.

Další pořadí výběru vypadá podle Čechů a Češek takto:
Tereza Ramba (15 %)
Veronika Khek Kubařová (14 %)
Sára Sandeva (13 %)
Eva Josefíková (13 %)
Lucie Vondráčková (9 %)

Průzkum se uskutečnil na vzorku 807 respondentů v dospělé české populaci 18+, provedla ho agentura PerfectCrowd na přelomu listopadu a prosince 2021.

Zdroj: Generali Česká pojišťovna je součástí skupiny Generali, foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *