Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZe života

S pátou vlnou Češi pochopili. Začali si domácnosti upravovat pro potřeby home-office nastálo

Nástup páté vlny pandemie znamenal pro značnou část českého obyvatelstva konec spekulací. „Covid s námi bude evidentně ještě dlouho, je potřeba si podle toho upravit byt,” zní z úst mnoha Čechů. Home office, kterého v březnu letošního roku využívalo 37 % českých zaměstnanců (cca 206 tisíc lidí), se zase o něco více rozšířil a z části domácností se stávají kanceláře tentokrát již natrvalo.

Inflace, nedostatek čipů, drahé služby i zboží a mnohé další negativní faktory, které sužují české obyvatelstvo, jsou aktuálním tématem snad všech segmentů. Není pochyb o tom, že hlavní příčinou je pandemie covidu-19, která svět trápí bezmála dva roky. Zatímco po první, maximálně druhé vlně si spousta lidí byla téměř jistá, že většina změn v jejich životech je pouze dočasná, opak začíná být pravdou. Češi se začínají s covidem sžívat, a to zejména z hlediska pracovního prostředí.

Řeč je o institutu home-office. Ten za poslední 2 roky prošel velkými změnami a nyní, na konci roku 2021, je z něj opět aktuální téma. Většina zaměstnanců si totiž pobyla v práci sotva několik měsíců a někde se už znova stěhují do domácích kanceláří. Oproti předchozím dočasným návratům domů však začíná být patrná razantní změna. Češi si začali uzpůsobovat domovy tak, aby zde mohli pracovat pravidelně, či dokonce nastálo. Vybavení domácích kanceláří bylo před prvním výskytem covidu v ČR na velmi malé úrovni.

„Je to pochopitelné, institut home-office nebyl před březnem 2020, kdy se virus u nás objevil, příliš častý. Pouhá 4 % Čechů vykonávala svou činnost z domova pravidelně. S nástupem první vlny pandemie a následných lockdownů ale stále více lidí začalo domácnost přetvářet pro pravidelnější pracovní působení z pohodlí domova,” říká Jaroslav Vosmík , ředitel společnosti Spinalis, a dodává: „Nejde však jen o pohodlí, ale v první řadě o zdraví. Pracovat i třeba jen 2–3 dny v týdnu pouze z pohovky či jídelní židle je pro skelet člověka vysoce škodlivé.”

Správné, respektive špatné sezení je aktuálně celosvětovým fenoménem. Vnímá to stále více Čechů a k radosti fyzioterapeutů si lidé nejen pro home office kupují zdravotní židle. Je důležité si včas uvědomit, že hlavní prioritou pro kvalitně odvedenou práci je vhodně uzpůsobené pracovní prostředí. „Doporučuji všem, kteří stále sedí na nepohodlné tvrdé židli, aby učinili kroky ke změně a předešli tak například hrudní hyperkyfóze, předsunu hlavy anebo různým bolestem, ať akutním, nebo v horším případě chronickým,” zakončuje Vosmík.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *