Češi a peníze pod stromeček? Toužíme po dárku od srdce, ale sami darujeme poukázky!

Předvánoční průzkum Instant research pro Provident Financial odhalil, jak se různí pojetí vánočních zvyků v českých rodinách. Zjistil také například to, že peníze a dárkové poukázky vedou u darujících – poukázku loni darovaly dvě třetiny lidí, u obdarovávaných ale vítězí ty ručně vyráběné, které preferuje 64 % Čechů. Vánočním tradicím vévodí zdobení stromečku i pečení cukroví, které dodržuje naprostá většina z nás. Ale třeba vánoční přání už nejsou, co bývala. Ta papírová totiž posílá v dnešní době jen 13 % lidí.

Praktičnost se ve výběru dárku nemusí vyplatit
Vánoční přípravy v mnoha rodinách pomalu začínají nabírat na obrátkách. Zatímco pečení, úklid či vánoční dekorace ještě chvilku počkají, ohledně výběru vánočních dárků většinou platí „čím dříve, tím lépe“. Průzkum pro Provident Financial ale ukázal, že s jejich nakupováním si Češi hlavu moc nelámou a sází spíše na praktičnost a účelnost. Peníze či dárkové poukázky, které Češi rozdávají nejčastěji dospělým dětem (téměř 30 %) a rodičům (26 %) se po svém rozbalení často velké slávy nedočkají. „Více než polovina Čechů se z obálky s penězi či dárkovou poukázkou pod stromečkem příliš neraduje,“ uvádí Kateřina Jarošová z Providentu. „Negativní postoj k finančním darům pod stromeček může plynout z toho, že se Češi snaží oslavu Vánoc držet dále od svých běžných starostí. K nim může patřit i nestabilní finanční situace či dluhy.  Darující si tak ve své snaze rodině pomoci mnohdy neuvědomí, že právě dárek v podobě hotovosti se může snadno stát nepříjemnou připomínkou finančních trablů, které rodina řeší. A to přeci jen k oslavě Vánoc úplně nepatří,“ upozorňuje psycholožka Kateřina Brikciová.  

Největší radost udělají konkrétní dárky, nejlépe pak ty vlastnoručně vyráběné. Upřednostňuje je více než polovina dotázaných (64 %).

Bez tradic by to nešlo!
Stejně tak jako s dárky jsou Vánoce neodmyslitelně spjaty i s nejrůznějšími zvyky a tradicemi. Ty se značně liší nejen kraj od kraje, ale rodina od rodiny. Také průzkum pro Provident Financial odhalil rozmanitost vánočních zvyků. Vedle tradičního rozesílání vánočních sms (53,3 %), či tabu v podobě zvedání od štědrovečerního stolu (49,9 %) jsou tradice, bez kterých si Vánoce neumí představit většina Čechů. Podle průzkumu k českým Vánocům neodmyslitelně patří zdobení stromečku, které nevynechá téměř 88 % Čechů, pečení cukroví (72 %) i rozbalování dárků pod stromečkem (70 %).

O průzkumu
Společnost Provident Financial realizovala průzkum ve spolupráci s výzkumnou agenturou Instant research. Sběr dat probíhal online v rámci Českého národního panelu v září 2021. Celkem bylo dotazováno 500 napříč celou Českou republikou.

Zdroj: Provident Financial, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *