Jak často měníte ručníky a vymýváte pračku? Na řadu míst při úklidu zapomínáme!

Pro někoho je pravidelný úklid domácnosti otravná povinnost, jiní si domácí práce užívají. Všichni se snažíme udržet náš domov čistý, a každý má svou naučenou úklidovou rutinu. Pokud však něco děláme automaticky, může se snadno stát, že některé věci přehlédneme. V domácnosti existuje několik míst, kde se hromadí bakterie, ale často na ně zapomínáme.

V kuchyni, kde připravujeme potraviny, si s úklidem dáváme obzvlášť záležet. Kuchyňskou linku nebo sporák utíráme několikrát denně, udržujeme čistou ledničku a mikrovlnku, ale jak často čistíme třeba stojan na nože? Ten se přitom může stát úplným semeništěm bacilů. Do úzkých otvorů pro nože nalétává prach a kapénky z vaření a bakterie se tu mohou v klidu množit. Snadno se pak přenesou na „čistý“ nůž, kterým si krájíme jídlo.

Mezi opomíjená místa patří také úchytky skříněk a šuplíků, na které při vaření často saháme špinavýma rukama, ale znečištění na nich není tolik vidět jako na lince. Největší „líhní“ bakterií v kuchyni je jednoznačně houbička na nádobí, která přichází do styku se zbytky jídla a většinu času je vlhká. Měnit bychom ji měli alespoň jednou týdně nebo ji alespoň převařit ve vodě.

Bakteriím se daří ve vlhkých ručnících
V koupelně věnujeme největší péči většinou toaletě a umyvadlu. Škodliví mikroby se však rádi drží i na jiných místech, například v ručnících a osuškách. Zejména ručníky na ruce mají málokdy šanci úplně uschnout a ve vlhkém prostředí se bakteriím daří. Měli bychom je měnit nejméně dvakrát týdně a osušky přibližně po pěti použitích. Každé dva měsíce se doporučuje měnit zubní kartáček. Ženy používající make-up by neměly zapomínat na pravidelné umývání štětců a kosmetických houbiček, protože jinak si koledují o kožní problémy.

Na mobil saháme mnohokrát za den
Očistu si zaslouží také spotřebiče, které nám při domácích pracích pomáhají. Pračka, žehlička nebo vysavač se zanáší prachem a usazeninami a je potřeba je čas od času pořádně vyčistit i uvnitř. Z přístrojů je potřeba při úklidu myslet také na mobily a počítače, na které mnohokrát denně saháme a málokdy nás napadne je otřít desinfekčním prostředkem.

Velkým zdrojem nepořádku v domácnosti jsou pochopitelně domácí zvířata. Kromě vysávání opadaných chlupů po kočkách a psech bychom se měli zaměřit také na příbytky drobných mazlíčků. V podestýlce se totiž mohou množit bakterie ohrožující zdraví zvířat i lidských členů domácnosti. Na trhu se díky úsilí českých vědců objevila speciální probiotická podestýlka, která škodlivé bakterie neutralizuje. „Podestýlka přispívá k celkové kondici zvířete a může pomoci s některými nepříjemnými kožními či zažívacími obtížemi. Technologie je založená na stabilizaci probiotických kultur, které jsou schopné v podestýlce přežívat dlouhodobě,“ vysvětluje Evžen Čáslava ze společnosti ProBioBed, která se výrobou ekologických podestýlek ve spolupráci s dalšími odborníky zabývá.

Potíme při sportu i ve spánku
Velké množství bakterií si do domácnosti zanášíme také sami vlastním potem. Pokud se věnujeme cvičení, měli bychom myslet na pravidelné čištění nejen sportovního oblečení a bot, ale také například cvičební podložky nebo tašky či batohu, do kterých si sportovní potřeby ukládáme. Potíme se ovšem nejen při cvičení, ale i ve spánku. Za rok to může být více než pětadvacet litrů potu. Pravidelnou obměnu ložního prádla bychom měli doplnit několikrát ročně důkladným vyčištěním matrace, kde se vlhkost i prach dlouhodobě usazují.

Zdroj a foto: ProBioBed, archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.