Pavel Šporcl natáčí na nové album ve světové premiéře Koncert č. 1 C dur Jana Kubelíka

Jako další hold české houslové tradici a odkazu českých houslistů natáčí Pavel Šporcl ve Smetanově síni Obecního domu nové CD. Po celosvětovém úspěchu předchozího alba Paganiniana spolupracuje opět s prestižním německým vydavatelstvím Hänssler Classic.

Pavel Šporcl se o odkaz českých houslistů stará dlouhodobě. Kromě toho, že hraje skladby svých předchůdců na koncertech, natočil např. pro Českou televizi dokumentární cyklus Moje houslové legendy. K zájmu o českou houslovou historii ho přivedl jeho profesor na HAMU Václav Snítil. Ten byl žákem slavného Jaroslava Kociana a sám velmi často hrál skladby českých houslistů Kubelíka, Kociana, Lauba, Ondříčka a dalších.

„S panem profesorem Snítilem jsem si často o skladbách a životech těchto slavných českých houslistů povídal. Jsem velmi rád, že právě ve Smetanově síni Obecního domu mohu společně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Tomášem Braunerem natáčet světovou premiéru tohoto Kubelíkova koncertu. A je pro mě velkou poctou stát na stejném pódiu, na kterém Kubelík tento koncert v Praze hrál“.

Podle Šporclových slov je tento koncert velmi těžký a velmi speciální v tom, že Kubelík míchá dohromady různé hudební styly tehdejší doby. „Kubelík složil 6 houslových koncertů, já si vybral ten první. Myslel jsem si ale, že když houslista hraje skladbu jiného houslisty, že mu to půjde takříkajíc do prstů. V tomto případě je opak pravdou, v koncertu jsou velmi složitá a technicky náročná místa, dá se říct až nehouslová. Kubelík měl zjevně naprosto odlišnou ruku od té mé a já jsem se při nastudování tohoto krásného díla mnohdy hodně zapotil“.

Dirigent Tomáš Brauner k natáčení řekl: „V mnoha směrech je to pro mne poprvé. Poprvé natáčím dílo tohoto velkého českého houslisty a poprvé spolupracuji s Pavlem Šporclem. Jsem si jistý, že tento koncert promluví do světové houslové literatury a já jsem velmi vděčný, že se toho mohu zúčastnit“.

CD doplní nahrávka slavného Koncertu e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Po Šporclově provedení tohoto díla v londýnské Cadogan Hall napsal renomovaný kritik Robert Matthew-Walker, že to bylo „patrně nejlepší provedení tohoto koncertu, jaké jsem kdy slyšel“.

Nahrávka vzniká opět pro prestižní německé vydavatelství Hänssler Classic. Předchozí album Paganiniana, natočené v této spolupráci, se dočkalo velmi kladného přijetí a skvělých kritik u nás i ve světě a bylo nominováno na prestižní ocenění ICMA.

Foto: archiv P. Šporcla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.