Potřebovala jen obejmout. Nová Voyo Originál minisérie Guru už zítra!

Další minisérií uvedenou pod značkou Voyo Originál bude, po úspěšném Případu Roubal, třídílný Guru. Za projektem stojí oceňovaný tvůrčí tým Dramedy Productions v čele s Filipem Bobiňskim, Janem Coufalem a Petrem Šizlingem. Režie se ujal Biser A. Arichtev. Úvodní díl bude na Voyo ke shlédnutí od pátku 14. ledna. Série je postavena na silném a aktuálním tématu, naléhavém příběhu inspirovaném skutečnými událostmi a výjimečných hereckých výkonech známých českých hereček a herců.

Minisérie Guru se věnuje společensky závažnému a aktuálně silně rezonujícímu tématu zneužití nadřazeného postavení ke znásilnění či jinému sexuálnímu útoku. „Scénář mě velmi zaujal. Tím, jak je napsaný, i tím, o čem pojednává,“ říká herečka Zuzana Stivínová a dodává: „Jeho téma u nás zatím literárně či jinak umělecky mockrát zpracováno nebylo. Všichni o tom, že je pácháno sexuální násilí, víme, ale většina z nás tomu bohužel nevěnuje pozornost.”

Ústřední postavou Guru je Alice (Anna Fialová). Ta oznámí na policii, že byla znásilněna. Její výpověď však nejdříve u policistů a následně u lékařů vzbuzuje nedůvěru. Jejího případu se ujímá vyšetřovatelka Petra (Zuzana Stivínová), která v rámci pátrání začne rozkrývat zneklidňující skutečnosti a pojme důvodné podezření, že guru Marek (Vojta Kotek), kterého Alice ze znásilnění obviňuje, spáchal za pomoci spolupracovnice Kláry (Kristýna Podzimková) v rámci rádoby terapeutických lekcí jógy sexuální násilí až na desítkách žen. Je třeba jej co nejrychleji zastavit, zahájit trestní stíhání a postavit před soud.

Kromě samotného procesu vyšetřování příběh odkrývá i soukromí Alice, její dlouhodobě nepříznivou životní situaci i neustálý boj o malou dceru Emmu s bývalým partnerem Radkem (Lukáš Melník). Vychází najevo, že se Alice ve vztahu nechovala v minulosti ideálně, což ještě více podrývá důvěru okolí v Alicinu verzi toho, co se jí a ostatním ženám mělo stát. „V prvním plánu nevyprávíme o guru a jeho praktikách, ale o dívce, která se nebojí promluvit o tom, co se jí stalo, a zároveň se snaží přesvědčit ostatní ženy, aby ani ony nemlčely,“ popisuje Anna Fialová a uzavírá: „Posláním minisérie je dodat odvahu zneužitým ženám a mužům, aby se nebáli jednat.“ 

Vojtěch Kotek, představitel samozvaného guru, ji doplňuje: „V rámci přípravy jsem měl možnost nahlédnout do výpovědí obětí sexuálního násilí a rozsudků několika případů. O to mrazivější herecká zkušenost to pro mě je. Zpočátku jsem se musel vědomě nastavit tak, abych si práci netahal z natáčení domů a od postavy se vždy včas odpojil.” K obsazení Vojty Kotka do jeho vůbec první ryze záporné role producent a showrunner projektu Filip Bobiňski uvádí: „Řekli jsme si, že se budeme co nejvíce soustředit na herecký projev, protože herci jsou ti, kteří skrze své postavy přenášejí na diváka emoce. Vojtu Kotka diváci uvidí úplně jinak, než jsou zvyklí.“ K dosažení ještě větší démoničnosti postavy guru navíc nosil Vojtěch Kotek po dobu natáčení tmavé kontaktní čočky.

Stejně jako pro Vojtěcha Kotka, i pro Kristýnu Podzimkovou znamenala minisérie první negativní hereckou úlohu v kariéře. „Musela jsem najít klíč, jak k postavě přistoupit, abych ji obhájila sama pro sebe. Hrát a priori negativní postavu mně osobně nejde, musím najít a pochopit podněty, které postavu k jejím činům vedou,“ říká představitelka Kristýny, manipulativní asistentky takzvaného guru, a doplňuje: „Doufám, že Guru poskytne obětem jisté zrcadlo a návod, jak se v takových situacích zachovat. To je podle mě hlavní důvod, proč má smysl se tak temnými věcmi umělecky zabývat.“

 

První díl minisérie Guru, jež divácky atraktivním způsobem kombinuje prvky sociálního a procedurálního dramatu s thrillerem, uvede Voyo již zítra, v pátek 14. ledna.

Autoři projektu: Jan Coufal, Filip Bobiňski, Petr Šizling // Režie: Biser A. Arichtev // Námět: Hana Roguljič // Scénář: Jan Coufal // Kreativní producent TV Nova: Michael Bütow // Producent Dramedy Productions a showrunner: Filip Bobiňski // Výkonný producent Dramedy Productions: Petr Šizling // Hlavní kameraman: Marek Janda // Zvuk: Daniel Němec // Střih: H.M.C. a Martin Šašek // Kostýmní výtvarnice: Stáňa Šlosserová // Umělecký maskér: Pavel Bauer // Architekt: Adam Pitra // Casting: Petra Svarinská // Vedoucí produkce: Tereza Lacinová

Hrají: Anna Fialová, Zuzana Stivínová, Vojtěch Kotek, Kristýna Podzimková, Alžběta Malá, Lucie Štěpánková, Vasil Fridrich, Denisa Barešová, Martina Czyžová, Martin Myšička, Michal Isteník, Lukáš Melník, Adéla Petřeková, Marek Pospíchal, Jiří Roskot, Elizaveta Maximova a další.

Zdroj a foto: TV Nova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.