Skladatel a kytarista Lukáš Sommer si i se zlomeným nehtem splnil v Carnegie Hall svůj životní sen

Autorský sólový debutový večer ve slavné Carnegie Hall má za sebou český kytarista, skladatel a aranžér Lukáš Sommer. Koncert, který byl kvůli nákaze Covid-19 přeložen z loňského května, se uskutečnil 11. ledna 2021 v její komorní síni Weill Recital Hall.

Vystoupit v Carnegie Hall je snem každého umělce. Vystupovali tam ti nejlepší z nejlepších, a to nejen muzikanti klasické hudby. Tato koncertní síň je považována za metu a důležitý krok v kariéře každého umělce.

Lukáš Sommer, který patří k našim nejtalentovanějším kytaristům a skladatelům si pro svůj debut v této slavné destinaci připravil program složený z vlastních autorských skladeb. Zazněla tak například fantazie Bezvětří, věnovaná básníku Vítu Slívovi, nebo virtuosní vzpomínka na letní čas v Mikulově, nazvaná příznačně „Tramín“. Přes veškeré problémy způsobené pandemií, neustále se měnící pravidla pro testování v New Yorku a zlomený nehet se dočkal zaslouženého úspěchu. Jeho vystoupení bylo pro vyprodanou síň a nadšené publikum odměněno potleskem ve stoje.

Zažít standing ovation v Carnegie Hall člověka trochu změní, ne že ne“, řekl po koncertě dojatý umělec. „Kvůli různým potížím, které se na mne valily ze všech stran, jsem paradoxně cvičil snad nejméně v životě. Největší pohroma mě potkala na palubě letadla, kde jsem si neopatrným pohybem zlomil nehet. Hlavou mi projel maratón měsíců příprav koncertu a na chvíli mě přepadl pocit beznaděje. Nakonec se oba koncerty, ten v Carnegie i v Bohemian National Hall, který pro mne zorganizovalo České centrum v New Yorku, povedly a publikum bylo nadšené“, dodal Sommer. A pokračoval: „Koncert v Carnegie se uskutečnil v den mých narozenin. Když pak na pódium přišel Adam Plachetka s Rudy Linkou, společně zazpívali a zahráli Happy Birthday, byl jsem opravdu dojatý“.

Lukáše Sommera zastupuje agentura Pavla Šporcla, který ve velké síni Carnegie Hall sám hrál. Sommer je známý tím, že sbírá a hraje na kytary českých kytarových výrobců. V New Yorku si také zahrál na originál kytary firmy Hauser z roku 1964 a také na kytaru od česko-amerického luthiera Luboše Náprstka.

Lukáš Sommer je přední osobnost české mladé skladatelské generace. Absolvoval studia hry na kytaru na Konzervatoři v Českých Budějovicích, Pražské konzervatoři a HAMU. Naplno se věnuje vlastní tvorbě a koncertní činnosti. Je autorem významných orchestrálních skladeb, které byly s úspěchem uvedeny u nás i v zahraničí. Spolupracuje s předními světovými umělci, z českých jsou to například houslista Pavel Šporcl, harfistka Jana Boušková, hobojista Vilém Veverka. Ve své tvorbě vychází z tradice evropské skladatelské školy, kterou obohacuje o ingredience netradičních skladatelských postupů. Rád se vydává za hranice klasické hudby a snaží se propojit vlivy etnické, jazzové a klasické hudby. Při koncertech se často nechává ovlivnit “náladou” publika a vytváří vždy program koncertu jako ucelený zážitek podle daného místa, často s prvky improvizace a dialogu s diváky. V roce 2017 získala jeho skladba La fine del tempo (Konec času) první cenu v mezinárodní skladatelské soutěže Concorso Novaro ve Florencii, předseda poroty Krzystof Penderecki skladbě udělil také Cenu kritiky a Cenu publika. V roce 2020 debutoval se svým autorským Kytarovým gala na Pražském jaru. V roce 2022 odehrál sólový autorský koncert v Carnegie Hall.

Lukáš Sommer je zastupován uměleckou agenturou ŠPORCL ARTS AGENCY houslisty Pavla Šporcla.

Foto: archiv L. Sommera

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.