Jak se připravit na horskou túru?

Příprava na horskou túru se rozhodně nevyplatí podcenit. Rozdělit ji můžeme na několik části, z nichž nejdelší a nejdůležitější probíhá z pohodlí domova. A právě tu si dnes projdeme. Na to, jak se důkladně připravit a nic nepodcenit jsme se podívali ve spolupráci s Affekt.cz.

Základem je poctivá příprava
Nejdůležitější a současně nejdelší část přípravy probíhá doma. Právě v této fázi přípravy je nejlepší šance zajistit výpravě maximální šanci na úspěch a předejít různým nepříjemným překvapením.

O cíli i o cestě k němu je v této fázi nutné zjistit maximum. Informace můžeme získávat na internetu, stejně jako v papírových průvodcích. Důležité je zjistit obtížnost trasy – a poctivě určit, zda na ni skutečně máme.

Nezapomeňte, že informace od ostatních turistů jsou vždy subjektivní a co je pro jednoho snadné, pro vás může být nezvladatelné a naopak. Většina míst je také jinak schůdná na základě ročního období.

Důležité je se ve zdrojích správně zorientovat a současně nezapomenout na zodpovězení žádné z podstatných otázek.

Jaké informace si sehnat a kde je získat?
Základní potřebné informace a přípravy se odrážejí od místa výpravy i jejích členů. Jaké je na místě v období výpravy počasí? Jaká výbava bude potřeba? A co byrokracie, víza, povolení nebo potřebná očkování? Jak to bude s jídlem? Co všechno si sbalit do lékárničky? Podobné záležitosti se rozhodně nevyplatí nechat na poslední chvíli.

Jak informace shánět?
Na internetu najdeme nejaktuálnější informace, které však často nejsou ověřené. Proto je třeba dbát na kvalitu zdrojů.

Dalším zdrojem jsou samozřejmě mapy a knižní průvodci, kde jsou naopak informace občas možná zastaralé, ale ověřené a spolehlivé.

Ideálním zdrojem jsou samozřejmě přátelé a známí, kteří mají danou oblast prošlou, stejně jako různá cestovatelská setkání a přednášky.

Příprava těsně před cestou
Už jste připraveni vyrazit? Pokud jedete do odlehlejších krajů, nezapomeňte si zjistit, zda nedošlo ke změně politické či bezpečnostní situace.

Ještě jednou zkontrolujte předpověď počasí.

Foto: archiv Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.