Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Kvůli cenám energií investují Češi do alternativních zdrojů, hlavně do fotovoltaiky a tepelných čerpadel 

Nepředvídatelný růst cen energií zvyšuje v tuzemsku zájem o alternativní zdroje energií. Nejvyšší zájem bude podle odborníků o tepelná čerpadla a fotovoltaické panely na střechy. Růst cen energií u nich o třetinu zkrátil dobu návratnosti investice, která je nyní mezi 4 – 5 lety. Do budoucna navíc alternativní zdroje energií poslouží jako pojistka pro případ dalších změn.

Největší vzestup cen energií z loňského podzimu mají Češi sice za sebou, návrat k předchozím cenám je ovšem v nedohlednu. Ceny měly začít klesat už loni, ale nestalo se tak. Poté na začátku letošního roku, ale stále se tak neděje. Těžko proto předpokládat, jak se budou vyvíjet. „Situace je téměř nepředvídatelná. Trh je labilní a panuje na něm velká nejistota,“ říká odborník na energetiku Michal Macenauer z EGÚ Brno. Jeho slova potvrzuje také analýza vývoje ekonomiky ČR od Ministerstva průmyslu a obchodu, které jasně ukazují, že budoucí vývoj nejen české ekonomiky je nejistý.

Obavy z cen energií a zvýšení nákladů lze alespoň částečně řešit různými způsoby. Podle ředitelky Českého plynárenského svazu Lenky Kováčové by lidé neměli spoléhat na pokles cen energií. „Měli by hledat nejrůznější možnosti úspor energie. Je totiž dobré připomenout, že se odběratelé na cenové úrovně z minulých let patrně nevrátí,“ předpokládá Kováčová.

Pomohou alternativní zdroje energií
Variant se nabízí hned několik. Ať už se jedná o solární panely na střeše, domácí tepelná čerpadla, či například omezení topení přes noc. Na solární panely a tepelná čerpadla mohou Čechům, jak již dříve uvedl Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman, dotace pokrýt až polovinu vstupních nákladů. Reálně tak mohou získat až 350 tisíc korun. Nejvýhodnější je využití fotovoltaických panelů s tepelnými čerpadly dohromady.

Paradoxně, čím vyšší je tepelný komfort, tím kratší je doba návratnosti, neboť se více projeví úspornost tepelného čerpadla. Tepelná energie z přírodních zdrojů je totiž zcela zdarma. Díky tomu se návratnost při nahrazení elektrokotle tepelným čerpadlem s využitím dotací pohybuje už mezi 4-5 lety,“ vysvětluje technický specialista výrobce tepelných čerpadel Regulus Pavel Hrdlička. Jediným nákladem tak zůstává energie na pohon čerpadla, který je ovšem mnohonásobně nižší. „Za 100 % tepelné energie na vytápění člověk zaplatí přibližně jen 30 % nákladů na elektrickou energii,“ doplňuje Hrdlička.

Lidé se mohou díky panelům a čerpadlům pojistit i pro případ dalších nečekaných změn cen energií. Podle odborníka na energetiku a minoritního akcionáře společnosti ČEZ Michala Šnobra se totiž k předchozím cenám nejspíš nevrátíme. „Teprve za rok či dva se znovu všichni sejdeme na podobných cenách. Nepochybné ale je, že ta budoucí běžná cenová hladina energií bude o dost vyšší než ta, na kterou jsme byli ještě z nedávných let zvyklí,“ varuje Šnobr.

Zdražují jak energie, tak materiál a služby
Nerostou jen ceny energií, ale také materiálů a stavebních prací. Přispěla k tomu situace z loňského podzimu. „Instalační firmy měly plné ruce práce hlavně v druhé polovině loňského roku, kdy strmě stoupající ceny elektřiny a události jako krach Bohemia Energy probudily obrovský zájem o domácí fotovoltaiku,” popisuje vývoj výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Foto: archiv

Jeden myslel na “Kvůli cenám energií investují Češi do alternativních zdrojů, hlavně do fotovoltaiky a tepelných čerpadel 

  • Na vlastní střeše mám FVE už asi pět let, takže vím o čem to je, ale je fakt, že posledních několik měsíců sleduju, že v mém okolí přibilo několik nových FVE a že lidi do toho fakt jdou. A nedivím se jim, při těch cenách energií se ve výsledku FVE vyplatí. Porovnával jsem to se známým, který jí nemá a byli jsme v rozdílu několik tisíc mezi sebou. Přičemž já jsem schopný za energii z FVE ještě dostat zaplaceno, když mám v létě přetoky a bezDodavatele jí ode mě vykoupí, takže mi to u něj vydělá zas na období, kdy jsem nucený brát ze sítě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *