Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Suchý únor neboli měsíc bez alkoholu. Co o jeho konzumaci víte a jaké benefity abstinence přináší?

Únor – měsíc, který se už deset let nese ve znamení abstinence alkoholu. Suchý únor je příležitostí, jak znovu nastartovat vaše tělo. Konzumace alkoholu je opředena mnoha mýty. Víte, že neexistuje nic jako „tvrdý alkohol“ či, že panák slivovice má v sobě méně promile než 2 dcl červeného vína? Jak suchý únor přečkat, jaké benefity toto odpírání přinese a jakým rizikům se zároveň vyhnete?

Alkohol většinou rozdělujeme do různých skupin. Pivo a víno patří k takzvaným společenským nápojům, které si dáme při večeru s kamarády a nebereme to jako něco špatného. Naopak konzumaci „tvrdého“ alkoholu už vnímáme jako něco, co je pro naše tělo škodlivé. Mnohé však překvapí, že neexistuje více typů alkoholu. Liší se pouze jeho koncentrace a vždy záleží na vypitém množství. Věděli jste například, že panák slivovice má v sobě méně alkoholu než 2 dcl červeného vína? Je prokázáno, že mnoho Čechů nedokáže určit, kolik alkoholu jaký nápoj ve skutečnosti obsahuje[1].

„Při konzumaci alkoholu je vhodné znát svou pomyslnou míru a nezapomenout na prokládání dostatečným množstvím nealkoholických nápojů a jídla. Vyhnete se tak nechtěným rizikům, které se s tím pojí, jako například ranní nevolnost za doprovodu bolesti hlavy. Nejlepším řešením je však konzumaci alkoholu snížit, a ještě lépe ho zkusit zcela vynechat. Suchý únor je vhodnou příležitostí na zregenerování vašeho těla a pro prevenci problémů, které nadměrná konzumace alkoholu může způsobit,” popisuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren.

Znáte tyto mýty?
Pro řadu lidí je alkohol nedílnou součástí společenských akcí. Přesto se s jeho konzumací pojí mnoho mýtů, kterým lidé stále věří. Tučné jídlo, které před večírkem jíte, vás bohužel před kocovinou nezachrání. Pouze zpomalí proces vstřebávání alkoholu. Taktéž neplatí tvrzení, že se po alkoholu lépe spí. Naopak se spánkový cyklus a celková kvalita spánku mohou narušit.

„Často se setkávám s mýtem o existenci zdravé míry pití alkoholu, který není potvrzený. Toto téma je velice kontroverzní. Míru „zdravého“ pití nelze jistě určit, protože ji ovlivňuje mnoho faktorů. Ať už je to pohlaví, věk nebo váha. Zároveň záleží i na druhu alkoholu, který pijete. Pravdou ale je, že perlivé nápoje urychlují opití. Je totiž vědecky dokázáno, že bublinky urychlují vstřebávání alkoholu,” doplňuje Lánová.

Jak zvládnout měsíc bez alkoholu
Čím nahradit sklenku alkoholu? Nepodceňujte vodu či bylinkové čaje. „Zvolte například mátový, meduňkový či levandulový čaj – bylinky skvěle navodí pocit relaxace a uvolnění. Správným pitným režimem zároveň podporujete hydrataci a přispějete tak ke zdravému životnímu stylu, který s sebou přináší další benefity ve formě lepšího spánku a více energie. Další důležitou výhodou je určitě fakt, že se zcela vyhnete ranní kocovině a díky tomu nestrávíte celý den zotavováním se z předešlé noci,” radí Lánová.

Rizika spojená s konzumací alkoholu za to nestojí
Člověk by si také měl uvědomit rizika, která se s konzumací alkoholu pojí. Nadměrná konzumace alkoholu je příčinou řady zdravotních problémů.  Dochází ke zvýšení rizika zánětu jater a celkově narušení jejich funkčnosti. Kromě toho alkohol zatěžuje i žaludek, ovlivňuje činnost mozku kvůli celkové chemické nerovnováze v těle a také může být spouštěčem některých psychických poruch, jako je například epilepsie, demence či kognitivní poruchy.

[1] https://www.uvdl.cz/cs_cz/aktuality/devet-z-deseti-cechu-chybne-oznacuje-panaka-destilatu-za-napoj-s-nejvyssim-obsahem-alkoholu-rika-pruzkum/

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *