Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Dlouholetý šéf uměleckého souboru divadla Spejbla a Hurvínka slaví 65. narozeniny a loučí se se svou uměleckou dráhou!

Po téměř půlstoletí končí svou uměleckou dráhu bývalý dlouholetý šéf uměleckého souboru Divadla Spejbla a Hurvínka, jeho třetí „táta“ – Martin Klásek. Své 65. narozeniny oslaví 25. února, v divadle svou hrou pro dospělé „Ve dvou se to lépe …“. V únoru a březnu diváci mohou zhlédnout řadu dalších oblíbených titulů. Uvidí je nejen na domácí scéně divadla, ale těšit se na ně mohou i jejich fanoušci v Mělníce a Hradci Králové, kam soubor v březnu vyrazí na divadelní zájezdy.

Už 12. února bude v Divadle Spejbla a Hurvínka se svým koncertem hostovat Hurvínkova oblíbená kapela Bombarďák, která svojí show určenou pro děti i jejich rodiče okoření předvalentýnský víkend. Vstupenky na toto představení jsou stále v prodeji, tak si je nenechte ujít. A pokud jde o svátek všech zamilovaných – co pan Spejbla a jeho romantická stránka? Během svých sta let to se ženami mnohdy neměl jednoduché a často to nebyl on, kdo tahal za nitky.

Martin Klásek slaví pětašedesáté narozeniny a loučí se svou aktivní uměleckou dráhou
Martin Klásek, v pořadí již třetí tatínek hlavních protagonistů Divadla Spejbla a Hurvínka, oslaví 25. 2. 2022 své 65. narozeniny. „Přímo v tento den je pro dospělé diváky připravena jeho hra nazvaná Ve dvou se to lépe… Martin Klásek se tímto představením zároveň symbolicky rozloučí se svou aktivní uměleckou dráhou. S Divadlem Spejbla a Hurvínka se ale neloučí úplně, jelikož s námi bude i nadále spolupracovat,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Martin Klásek se narodil 25. února 1957. Už jako šestnáctiletý chlapec začal v roce 1973 pracovat v jevištní technice, kde na sebe záhy upozornil svým loutkovodičským nadáním. Díky tomu se posléze stal členem uměleckého souboru a několik let alternoval vodění loutky Hurvínka. Když pak ukázal, že dovede napodobit nejen hurvínkovskou fistulku a nechybí mu ani potřebné herecké schopnosti, začal jej Miloš Kirschner připravovat jako svého nástupce. Svůj první herecký křest v postavách Spejbla a Hurvínka absolvoval v roce 1974 v dětské hře „Hurvínek mezi broučky”. Po několikaleté pauze začal v roce 1982 s Milošem Kirschnerem pravidelně alternovat. Nejprve jen v dětském repertoáru, později i v představeních pro dospělé.

Divadlo od éry Miloše Kirschnera hraje vždy v jazyce té země, kde právě hostuje. Když kvůli zdravotním problémům omezil Miloš Kirschner namáhavé zahraniční cesty, Martin Klásek v této tradici pokračoval.

Navázal také na tradici autorské dílny divadla. Je autorem nebo spoluautorem několika her a dialogů. Brzy poté se začal věnovat i režii. Prvním samostatným autorským a režijním debutem byla velmi úspěšná hra doma i v zahraničí – „Hurvínek a zrcadlo”. Po ní následovalo představení „Hurvínek UFOnem”.

Roku 1990 se stal šéfem uměleckého souboru divadla a v roce 1996, po smrti Miloše Kirschnera, již třetím otcem hlavních protagonistů divadla. Pokračuje i v mimodivadelních aktivitách a věnuje se také dabingu. V rolích Spejbla a Hurvínka natáčel nová CD a vystupoval i v televizi.

„Veškerou svou prací se Martin Klásek podílí na udržení marionetářské tradice, a to nejen našeho divadla, ale celého českého loutkářství, které je od roku 2016 na seznamu Nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. K radosti naší i našich fanoušků tak přispěl k životaschopnosti této ojedinělé divadelní tradice,“ doplňuje Denisa Kirschnerová.

I Martin Klásek si už našel a vybral svého pokračovatele. Od roku 2017 s ním v rolích Spejbla a Hurvínka alternuje Ondřej Lážnovský.

Bohatý únorový program Divadla Spejbla a Hurvínka okoření hostující oblíbená kapela Bombarďák
V sobotu 12. února se na scéně Divadla Spejbla a Hurvínka poprvé představí Hurvínkova oblíbená kapela Bombarďák se svým mimořádně úspěšným interaktivním koncertem. Tuto originální show si velmi oblíbily nejen děti, ale i jejich rodiče. Je plná divokých písní a ztřeštěných tanečků, scének okořeněných aktivním zapojením dětských diváků. Díky mnoha slovním narážkám a fórkům se nebude nudit ani dospělý doprovod. Podrobnosti najdete na webu kapely https://www.bongobombardak.cz/.

Poté 25. února oslaví své narozeniny dlouholetý šéf uměleckého souboru Divadla Spejbla a Hurvínka Martin Klásek. V tento den se od 19.00 hod. představí ve hře pro dospělé „Ve dvou se to lépe …“. Určitě si představení nenechejte ujít, jelikož půjde zároveň i o jeho symbolické rozloučení s bohatou uměleckou kariérou.

Spejbl a Hurvínek nejsou žádní peciválové a od března vyrazí pobavit i mimopražské obecenstvo
Za Spejblem a Hurvínkem nemusíte cestovat až do pražských Dejvic, ale oni sami za vámi přijedou do vašeho města. Divadlo Spejbla Hurvínka totiž se svými oblíbenými představeními často hostuje i mimo svou domácí scénu. Kromě veleúspěšných zahraničních zájezdů nezapomíná ani na domácí publikum. Potom, co se na sklonku minulého roku představilo divákům v Berouně, Kladně, Písku a Chebu, pokračuje divadlo v domácích zájezdech opět v březnu. Na všechny hlavní postavy se mohou těšit diváci v Mělníce, kde je 6. března od 15.00 hod. čeká představení „Hurvínek a nezvaný host“. O deset dní později, 16. března, zamíří Spejbl i Hurvínek také do Hradce Králové, kde v 8:30 a v 10:30 potěší zejména dětské diváky hrou „Pohádky pro Hurvínka“.

Divadlo Spejbla a Hurvínka si letos jako připomínku své úplně první zahraniční cesty do Paříže z roku 1929 tento svůj zahraniční zájezd téměř po sto letech zopakuje a vystoupí v pařížském Českém centru.

Slaví svátek svatého Valentýna oblíbený taťulda?
Často se do divadla dostanou i zvídavé dotazy diváků (divaček) na potenciální romantické vztahy mezi jednotlivými loutkami. Jak to má například pan Spejbl s bábinkou?

Co se týká pana Spejbla, ten nabyl za svůj více než stoletý život nepřekvapivě dost zkušeností. Zejména na počátku své kariéry to byl (nebojíme se říci) až divoch. Otáčel se za kdejakou sukní. To, že bez úspěchu, už na tom nic nemění. Někdy se i zdálo, že by se úspěch mohl dostavit, když například dotyčné o sobě navykládal mnoho zajímavého. Bohužel se to velkou měrou rozcházelo se skutečností. Dnes by ho pro tyto jeho „drobné“ lži možná někdo nazval sňatkovým podvodníkem.

Jeden takový nadějný vztah se rýsoval v roce 1930 ve hře Revue z donucení. Hurvínek v ní doručuje květiny Spejblově vyvolené, jisté Barboře Cimfulínové. Jenže zcela záměrně se jakoby podřekne, že Spejbl našel tu kytici u hřbitova, že flámuje, stojí před finanční krizí a navíc nesnáší jejího psa. Když dotyčná dáma pod tíhou informací omdlí, připojí se k Hurvínkovi již zmíněný pes a odejde s ním. Ano – takto Spejblovic rodina přišla
k Žerykovi.

Na druhou stranu existovaly i dámy, které Spejblovu přízeň vyloženě vyhledávaly. Byly to takové předchůdkyně dnešní bábinky – paní Kateřiny Hovorkové. Dámy Frňoulová, Drbálková či Švitorková byly však pravým opakem Spejblových představ o partnerce, takže se celá desetiletí úspěšně jejich svodům vyhýbal. Není tedy divu, že když se v roce 1971 k divadelní rodince připojila paní Kateřina, neměla proti takovému vycvičenému bojovníkovi za vlastní svobodu mnoho šancí. I ona by ráda navázala s panem Spejblem trochu bližší vztah, avšak její pokusy o sblížení ani zdaleka nedosahují intenzity jejích předchůdkyň, a tak vše zůstává v rovině přátelství.

PROGRAM DIVADLA SPEJBLA A HURVÍNKA
ÚNOR 2022
 Sobota  12.2.    10:00      BOMBARĎÁK (koncert – host)
Sobota  12.2.    14:00     Hurvínek a nezvaný host
Sobota  12.2.    16:30     Hurvínek a nezvaný hostKoupit vstupenku
Neděle  13.2.    10:30     Hurvínek a nezvaný hostKoupit vstupenku
Neděle  13.2.    14:00     Hurvínek a nezvaný hostKoupit vstupenku
Úterý    15.2.    10:00      Hurvínek mezi oslyPouze na pokladně
Úterý     15.2.    13:00     Žeryčku, hop!                                                           „ miminí” divadlo
Středa    16.2.   15:00     Žeryčku, hop!                                                            „ miminí” divadlo
Pátek     18.2.    10:00     Jak s Máničkou šili všichni čertiPouze na pokladně
Sobota  19.2.    14:00     Jak s Máničkou šili všichni čertiKoupit vstupenku
Sobota  19.2.    16:30     Jak s Máničkou šili všichni čertiKoupit vstupenku
Neděle  20.2.   10:30      Jak s Máničkou šili všichni čerti
Neděle  20.2.   14:00      Jak s Máničkou šili všichni čerti
Úterý    22.2.    10:00     Hurvínek a nezvaný hostPouze na pokladně
Úterý    22.2.   15:00      Žeryčku, hop!                                                            „miminí” divadlo
Středa   23.2.  14:30      Hurvínek a nezvaný host
Čtvrtek 24.2.  10:00      Žeryčku, hop!
Čtvrtek 24.2. 13:00        Žeryčku, hop!
Pátek    25.2.  10:00      Hurvínek a nezvaný host
Pátek    25.2.  19:00     S+H – „Ve dvou se to lépe…“
Sobota  26.2.  14:00     Žeryčku, hop!                                                              „ miminí” divadlo
Sobota  26.2.  16:30     Žeryčku, hop!                                                            „   miminí” divadlo
Neděle  27.2. 10:30     Hurvínek a nezvaný host
Neděle 27.2.  14:00     Hurvínek a nezvaný host

 

PROGRAM D S+H – BŘEZEN 2022
Úterý         1.3.   10:00     Hurvínkův popletený víkend
Úterý         1.3.  13:00     Žeryčku, hop!                                            “miminí” divadlo
Úterý        1.3.   14:30     Žeryčku, hop!                                            “miminí” divadlo
Středa      2.3.   10:00     Hurvínkův popletený víkend
Středa      2.3.   13:00     Žeryčku, hop!                                            “miminí” divadlo
Čtvrtek   3.3.    10:00    Hurvínkův popletený víkend
Sobota    5.3.    14:00    Jak s Máničkou šili všichni čerti
Sobota    5.3.   16:30    Jak s Máničkou šili všichni čerti
Úterý      8.3.   10:00    Jak s Máničkou šili všichni čerti
Úterý      8.3.   13:00    Žeryčku, hop!                                             “miminí” divadlo
Středa     9.3.  10:00    Jak s Máničkou šili všichni čerti
Čtvrtek 10.3.  10:00    Jak s Máničkou šili všichni čerti
Pátek    11.3. 19:00     Hotel Spejbl
Sobota  12.3. 14:00    Pohádky pro Hurvínka
Sobota  12.3. 16:30    Pohádky pro Hurvínka
Neděle  13.3. 10:30    Pohádky pro Hurvínka
Neděle  13.3.14:00     Pohádky pro Hurvínka
Pátek    18.3. 10:00    Žeryčku, hop!                                               “miminí” divadlo
Pátek    18.3. 11:30    Žeryčku, hop!                                                “miminí” divadlo
Sobota  19.3.14:00   Hurvínkovo přání
Sobota 19.3. 16:30   Hurvínkovo přání
Neděle 20.3.10:30   Hurvínkovo přání
Neděle 20.3.14:00  Hurvínkovo přání
Středa    23.3.   10:00   Hurvínkovo přání
Čtvrtek  24.3.   10:00   Hurvínkovo přání
Pátek     25.3.   19:00   Spejbl versus Drákula
Sobota   26.3.   14:00  Jak s Máničkou šili všichni čerti
Sobota   26.3.   16:30   Jak s Máničkou šili všichni čerti
Neděle   27.3.   10:30   Jak s Máničkou šili všichni čerti
Neděle   27.3.   14:00   Jak s Máničkou šili všichni čerti
Úterý     29.3.   15:00   Žeryčku, hop!                                                     “miminí” divadlo
Čtvrtek  31.3.   14:30   Hurvínkovo přání

OBSAHY HER DIVADLA SPEJBLA A HURVÍNKA
Nezvaný host u Spejblů – představení pro děti od 4 let
Představte si, že u vás jednoho dne zaklepe nezvaný host. Nejenže je nezvaný, ale navíc je úplně jiný než kdokoliv a cokoliv, co znáte. A to se přesně stane u Spejblů. Z ničeho nic u nich bydlí Člunozobec a Spejbl s Hurvínkem jsou rázem podnájemníci ve vlastním bytě. Protože má Člunozobec opravdu nezvyklé potřeby a rituály, není možné s ním společný prostor sdílet. Jenže Člunozubec všechno ví, všude byl a neplatí na něj žádné logické argumenty, se kterými na něj Spejbl vyrukuje. Za to Hurvínek, ten si ví vždycky rady, na něj je i Člunozobec krátký anebo je to naopak?

Pohádky pro hurvínka – představení pro děti od 4 let
Hurvínek s Máničkou se dostanou do světa pohádek. Na své pouti se seznámí nejen s Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým, ale i dědem Vševědem a dalšími pohádkovými postavičkami. A pořádně si to užijí!!

Hurvínkův popletený víkend – představení pro děti od 4 let.
Příběh o jednom zamotaném víkendovém odpoledni, ze kterého jde hlava kolem nejen Hurvínkovi, Máničce, panu Spejblovi a paní Kateřině, ale i dvěma medvíďatům, která utekla z cirkusu. Hra plná písniček a groteskních situací potěší i ty nejmenší diváky.

Hurvínek mezi osly – představení pro děti od 5 let.
Škola pro Hurvínka znamená jen velkou ztrátu času. Kéž by do ní už nikdy nemusel vkročit! Toto přání se Hurvínkovi splní, když se setká s prapodivnou osůbkou s oslíma ušima jménem Hýkálek!!! Ten ho totiž pozve do Oslova, města, o němž Hurvínek, a dokonce ani Mánička, nikdy neslyšeli. Děti si tam žijí jako v ráji! A jak by ne – nemusejí totiž chodit do školy! A tak se Hurvínek, navzdory Mániččiným protestům, vydává po boku Hýkálka do města Oslovo!! Jaké to tam doopravdy je, se spolu s Hurvínkem můžete přesvědčit i vy!

Hurvínekova cesta do tramtárie – představení pro děti od 4 let.
Kam se to ti dva zase dostali! Stačilo jen, aby se Hurvínek trochu nastydl, Mánička mu předčítala z pohádkové knížky, a už to celé začalo. Ocitli se totiž v zemi plné žíznivých květin, kde vládla protivná princezna Gerbera. Ještě se ani nestačili rozkoukat, a už jim uvěznila Žeryčka! Jak si s tím oba poradili, to v pohádce o koloběhu vody v přírodě sami uvidíte.

Jak s Máničkou šili všichni čerti – představení pro děti od 5 let pekelný muzikál pro děti
„To je k uzoufání, nosit stále ty samé, staré a nemoderní šatičky,“ vzdychá Mánička a smutně si prohlíží své spolužačky, pyšnící se modely podle poslední módy. Za jejich kamarádství a za krásné šatičky by dala cokoliv. Přátelství Hurvínka, lásku bábinky a snad by se upsala i samotnému čertu. Od přání ke skutku není daleko. Pak už nezbývá než nastoupit do tramvaje a vydat se do Ďáblic. Do samého pekla, kde šijí všichni čerti…Jakou cenu bude muset Mánička za splnění svých přání zaplatit a jak to nakonec dopadne, to se dozvíte ve hře plné písniček.

Žeryčku, HOP! – miminí divadlo (1-3 roky)
První divadelní zážitek, podívaná pro všechny smysly každého mimiňáka. Interaktivní divadelní program vytvořený přímo pro vnímání těch skutečně nejmladších diváků. Z naší loutkové rodinky hraje v tomto představení pouze pejsek Žeryk, pro kterého se obyčejná procházka do parku změní v nádherné dobrodružství. Vydejte se spolu s ním do světa nad zemí. Do světa těch, co umí lítat, ptáků i mraků, do světa planet, kouzelných vesmírných tvorů a zářících hvězd. Napočítejte s Žerykem do nekonečna, a pak se vraťte zpátky na zem!

Hotel Spejbl – představení pro dospělé (a děti od 12 let)
Představení pochází z autorské dílny výtvarníka, režiséra a autora Mikiho Kirschnera a básníka a textaře Robina Krále. Dvojice stojí za úspěšnými hrami pro dětské diváky: Hurvínek mezi osly a Jak s Máničkou šili všichni čerti a do světa dospělých se spolu s hudebním skladatelem Janem Lstibůrkem vrací po předešlém netradičním noir muzikálu “Spejbl a město hříchu. Představení je inspirováno projektem Robina Krále a Jana Lstibůrka Blázinec” Spejbl s Hurvínkem pátrají v podivuhodném hotelu po vytouženém pokoji a klidu. Pokoj ani klid však nenacházejí, naopak se setkávají s jeho zvláštními nocležníky. Představení je unikátní nejen obsazením, kdy je každá z postav, nebo můžeme říct diagnóz nazpívána umělci zvučných jmen, jen namátkou: Klaustrofobikovi propůjčil svůj hlas Jiří Suchý, neurotikovi Ivan Hlas, jako další postavy uslyšíte Ivu Pazderkovou, Tomáše Hanáka, Tomáše Kluse, Ewu Farnou, Báru Basikovou, Davida Kollera, Xindla X … ad. Představení je specifické také technologickým zpracováním. Každá „diagnóza“ je vyjádřena osobitou technologií, podtrhující archetypy jednotlivých postav a atmosféru podivného světa ve kterém chybí jedna podstatná věc…. a od toho jsou tu Spejbl s Hurvínkem, aby ji nakonec našli, a to se jim musí podařit, protože hotel se nachází ve Spejblově hlavě. Divák má možnost, setkat se s různými principy práce s loutkou a loutkovými technologiemi, ve kterých se potkává archaičnost s moderními technologiemi a vytváří tak unikátní dojem z celého představení.

S+H – „Ve dvou se to lépe…“– představení pro dospělé (a děti od 12 let)
V duchu slavné československé tradice hovorů mezi V+W, H+W, S+Š, Š+G, L+S i S+H s nadhledem jim vlastním, glosují zásadní otázky mimo jiné – Kdo mě vede? Kam mě vede? Co ho k tomu vede? Kdo je, šmankote, navedl!!! Během zcela originálních, myšlenkových ekvilibristik Spejbla a Hurvínka, divák zjistí, že ani život této dvojice nejde jako po drátkách, resp. po nitkách. Martin Klásek pokračuje v autorském dialogu S+H v duchu Miloše Kirschnera, Heleny Štáchové a rozvíjí tak dál tuto tradici.

Spejbl versus Drákula – představení pro dospělé (a děti od 12 let)
Pan Spejbl pustí do skládání muzikálu, který ho má zbavit dluhů. V přízračné atmosféře pařížské mansardy, která je svědkem Spejblových tvůrčích muk, nechybí upírobijec Hurvínek, podnikavá nymfo Mánička, pes baskervillský alias Žeryk a paní Kateřina, která svede boj o Spejblovu přízeň s francouzskou dekadentní zpěvačkou chansonů Poulet. Jak vše dopadne, když se k nočnímu životu probere i žoviální hrabě Drákula, uvidíte na naší scéně.

Zdroj a foto: Divadlo Spejbla a Hurvínka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *