Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Komedii „Kdyby radši hořelo“ uvede festival v Berlíně ve středu 16. února 2022

Tvůrci české komedie „Kdyby radši hořelo“ se připravují na slavnostní světovou premiéru v rámci filmového festivalu v Berlíně, která proběhne ve středu 16. února 2022. Prestižní světový festival si snímek režiséra Adama Kolomana Rybanského vybral do oficiálního programu pro svou sekci Panorama. Divákům na Berlinale představí svůj film početný štáb tvůrců v čele s režisérem a herci Michalem Isteníkem a Vladimírem Škultétym.

Uvedení na Berlinale je pro český film výjimečná událost obecně. „Kdyby radši hořelo“ je Adamův debut, film vznikal v atmosféře nadšení. To, že jsme se dostali na festival do Berlína, zní jako sci-fi a máme z toho ještě trochu legraci. S blížící se světovou premiérou ale naše nervozita roste,“ přibližuje přímo z Berlína producent Pavel Vácha. „Jen litujeme, že tu s námi nemohou být Miroslav Krobot a Anna Polívková, jejich program a závazky jim cestu na první promítání neumožnily,“ dodává za tvůrce producentka Eva Pavlíčková.

„Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní bude čelit úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů. V dalších rolích se představí Jiří Vymětal, Marek Pospíchal, Albert Čuba nebo Vladimír Škultéty.

Na Berlinale se film představí pod anglickým názvem Somewhere Over the Chemtrails. Ten odkazuje na dezinformace o chemtrails, které jsou jedním z vedlejších motivů filmu.

Akreditovaní účastníci festivalu, odborná veřejnost z řad filmařů, producentů, agentů nebo distributorů, uvidí film na projekci v rámci sekce Industry už o den dříve – v úterý 15. února.

Z uměleckého hlediska je uvedení v Berlíně úžasné vysvědčení, režisérovi gratulujeme. Shodou okolností jsme do kin před několika lety uváděli i film Já, Olga Hepnarová, jenž měl svou premiéru také v Berlíně. Víme, jak významné takové zařazení na Berlinale pro film i pro režiséra může být. Otevírá dveře na další festivaly, k možnosti zahraniční distribuce a také tvůrcům pro další práci,” doplňuje Ondřej Kulhánek za distribuční společnost Bontonfilm.

Režisér Adam Koloman Rybanský je v Berlíně u od jeho zahájení 10. února. Vedle svého osobního programu se věnuje i aktivitám spojeným právě s prezentací filmu a jeho prodeji do zahraniční distribuce.Účastí na Berlinale se filmu otevřel úplně nový svět a já mám radost, že letošní ročník se koná opět fyzicky a já můžu být u toho, jak film vnímá zahraniční publikum. Chodím na filmy především z naší sekce Panorama a byl jsem i na premiéře filmu s Megan Fox, která stála na stejném pódiu, kde budeme stát my. Dnes se mi zdál sen s Michalem Isteníkem, ve kterém mu říkám: “Ty vole, Michale, včera tam byla Megan a teď tam budeš stát ty a já.” I ve snu to znělo neuvěřitelně,“ říká přímo z Berlína Adam Koloman Rybanský

Komedie vznikala ve Zlínském kraji na podzim 2020 a v zimě 2021, spolu s Lukášem Csicselym k němu Adam Koloman Rybanský napsal i scénář. Premiéra v českých kinech je v plánu na 16. června 2022.

Film produkuje Eva Pavlíčková a Pavel Vácha ze společnosti Bratři s.r.o, koproducentem je Česká televize, společnost freeSam a postprodukční studio Magic Lab. Snímek vznikl s podporou Zlínského kraje.  Film je zároveň Rybanského absolventským filmem na katedře režie FAMU. Distributorem je Bontonfilm.

O FILMU
Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, lidem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Miroslav Krobot hraje náčelníka hasičů, pro něhož celá situace znamená nebývalou vzpruhu. Michal Isteník představuje jeho zástupce, jenž poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu.

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *