Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

V hasičském kostýmu a na stejném pódiu jako Megan Fox, tvůrci uvedli na festivalu v Berlíně komedii „Kdyby radši hořelo“

Tvůrci české komedie „Kdyby radši hořelo“ uvedli svůj film na filmovém festivalu Berlinale. Prestižní světový festival si snímek režiséra Adama Kolomana Rybanského vybral do oficiálního programu pro svou sekci Panorama. Divákům ho představil početný štáb tvůrců v čele s režisérem a herci Michalem Isteníkem a Vladimírem Škultétym, který dorazil v hasičském kostýmu z filmu. 

„Byl jsem během festivalu na premiéře filmu s Megan Fox, která stála na stejném pódiu, kde jsme měli stát i my. Zdál se mi pak sen s Michalem Isteníkem, ve kterém mu říkám: “Ty vole, Michale, včera tam byla Megan a teď tam budeš stát ty a já.” I ve snu to znělo neuvěřitelně,“ říkal před premiérou přímo z Berlína režisér Adam Koloman Rybanský.

„Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní bude čelit úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů. V dalších rolích se představí Jiří Vymětal, Marek Pospíchal, Albert Čuba nebo Vladimír Škultéty.

Uvedení na Berlinale je pro český film výjimečná událost obecně. „Kdyby radši hořelo“ je Adamův debut, film vznikal v atmosféře nadšení. To, že jsme se dostali na festival do Berlína, zní jako sci-fi,“ přibližuje přímo z Berlína producent Pavel Vácha. „Jen litujeme, že tu s námi nemohli být Miroslav Krobot a Anna Polívková, jejich program a závazky jim cestu na první promítání neumožnily,“ dodává za tvůrce producentka Eva Pavlíčková.

Na Berlinale se film představil pod anglickým názvem Somewhere Over the Chemtrails. Ten odkazuje na dezinformace o chemtrails, které jsou jedním z vedlejších motivů filmu.

V rámci sekce Industry viděli snímek iakreditovaní účastníci festivalu, odborná veřejnost z řad filmařů, producentů, agentů nebo distributorů. “Z uměleckého hlediska je uvedení v Berlíně úžasné vysvědčení.. Shodou okolností jsme do kin před několika lety uváděli i film Já, Olga Hepnarová, jenž měl svou premiéru také v Berlíně. Víme, jak významné takové zařazení na Berlinale pro film i pro režiséra může být. Otevírá dveře na další festivaly, k možnosti zahraniční distribuce a také tvůrcům pro další práci,” doplňuje Ondřej Kulhánek za distribuční společnost Bontonfilm.

Komedie vznikala ve Zlínském kraji na podzim 2020 a v zimě 2021, spolu s Lukášem Csicselym k němu Adam Koloman Rybanský napsal i scénář.

Premiéra v českých kinech je v plánu na 16. června 2022.

Film produkuje Eva Pavlíčková a Pavel Vácha ze společnosti Bratři s.r.o, koproducentem je Česká televize, společnost freeSam a postprodukční studio Magic Lab. Snímek vznikl s podporou Zlínského kraje.  Film je zároveň Rybanského absolventským filmem na katedře režie FAMU. Distributorem je Bontonfilm.

O FILMU
Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, lidem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Miroslav Krobot hraje náčelníka hasičů, pro něhož celá situace znamená nebývalou vzpruhu. Michal Isteník představuje jeho zástupce, jenž poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu.

Foto: archiv filmu, Bontonfilm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *