Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Věděli jste, že 2. březen je Mezinárodní den zápalek?

Některé zdroje uvádějí 2. březen jako Mezinárodní den zápalek. V České republice tento mezinárodní den známý není, i když výroba sirek, správně zápalek, zde měla dlouholetou tradici. Světově proslulé zápalky se v sušické továrně SOLO vyráběly 170 let a vyvážely se odtud do celého světa.

Zápalky, nebo dnes již věcně nesprávně používaný pojem sirky, protože síra, resp. kyselina sírová se při jejich výrobě již dlouhá léta nepoužívá, byly vynalezeny před necelými 200 lety. Šumavská Sušice, proslulá jejich produkcí, vyráběla útlá dřívka od roku 1839 až do roku 2008.

První zápalky, vyrobil anglický lékárník John Walker v Londýně ve dvacátých letech 19. století. „V roce 1834 si vídeňský lékárník Štěpán Römer nechal patentovat výrobu třecích zápalek a od něho se pak výroba dostala do české Sušice, kde dosáhla světoznámosti. Tradiční výroba přetrvala v Sušici až do roku 2008, kdy se proslulá sirkárna Solo Sušice transformovala z výrobní na výhradně obchodní firmu,“ popisuje Petr Zelinka ze SOLO Matches & Flames, nástupnické společnosti historické značky SOLO.

V západočeské Sušici započal slavnou výrobu zápalek truhlář Vojta Scheinost, který pracoval se svojí milou Marií Urbancovou ve Vídni právě u lékárníka Römera. Vojta Scheinost tam vyráběl dřívka a Marie Urbancová míchala hořlavou směs pro výrobu zápalek.

V roce 2006 exportovala společnost SOLO až 400 milionů krabiček a na tuzemský trh jich dodávala v té době cca 50 milionů. V roce 2007 výrazně klesala spotřeba klasických zápalek, za čímž stál jednak dovoz levných zapalovačů a výrazný trend omezování kouření. Výrobu se podařilo udržet až do roku 2008. „Technologie používané v té době už byly bohužel ve stavu, kdy bylo nutné do udržení efektivní a produktivní výroby investovat obrovské částky, například nejmladší stroj byl z roku 1974. Také energetická náročnost zastaralé výroby byla extrémní. Vedení společnosti se proto rozhodlo výrobní stroje prodat,“ vysvětluje Petr Zelinka a dodává: „Vznikla tak obchodní společnost, jejíž portfolio se postupně rozšířilo, od zápalek, zapalovačů, svíček a ekologických podpalovačů na gril až po produkty proti škůdcům jako pastičky na myši a mucholapky, ale také například bio nádobí. V současné době dodává firma své výrobky kromě domácího trhu také na Slovensko, do Maďarska, Rumunska, Litvy, Dánska, Švédska, Německa a Spojených Arabských Emirátů.“

Zavzpomínat na výrobu zápalek je možno v sušickém muzeu, kde je umístěna největší sirka na světě. Vznikla v místní sirkárně Solo roku 2008 a dlouhá je skoro 3,6 metru. V prachatickém muzeu zase vystavují exponáty vyrobené ze sirek. V Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově jsou ke shlédnutí světové unikáty ze sirek, jedním z exponátů je plně funkční kytara z 16 854 kusů zápalek z dílny Tomáše Kordy. Zápalkové nálepky si také našly své fanoušky mezi sběrateli. Jejich sběratelství se označuje jako filumenie.

Jak ukazuje pranostika: ´O svaté Anežce od kamen se nechce.´ se tedy tento chladný den může ke dni zápalek hrdě hlásit. V kamnech, dnes spíše v krbech, bude ještě na začátku března potřeba zápalkou škrtnout a pořádně zatopit. Průměrná teplota se dle pražského Klementina 2. března pohybuje okolo 2,2 °C, minimum -20,3 °C bylo naměřeno v roce 1929 a maximum 18,4 °C v roce 1997.

Co zajímavého se ještě událo právě 2. března?
• Tento den jsme dlouhou dobu slavili jako Den boje spisovatelů za mír.
• V roce 1458 se stal 2. března poprvé zvoleným českým králem Jiřík z Poděbrad, který jako jediný český král nepocházel z panovnické dynastie. V roce 1978 vyletěl první český astronaut do vesmíru. Vladimír Remek byl zároveň prvním člověkem ve vesmíru, který nebyl občanem tehdejšího Sovětského svazu nebo Spojených států amerických.
• V roce 1824 se narodil jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů, Bedřich Smetana. A o sto sedm let později Michail Gorbačov. 2. března oslaví své 54leté narozeniny poslední představitel James Bonda, Daniel Craig.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *