Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZe života

Světový den vody letos vyzdvihuje důležitost podzemních vod

Letos již po devětadvacáté oslavíme 22. března Světový den vody. V tento den si každoročně celý svět společně připomíná důležitost vody, bez které by nemohl existovat život. Kampaň Spojených národů a světových nevládních organizací věnujících se problematice vody je zaměřena na důležitost, nenahraditelnost, čistotu a ochranu sladkovodních vod a jejich zdrojů, ale také na šetření s vodou. Tématem Světového dne vody pro rok 2022 je „Podzemní voda – činíme neviditelné viditelným“.

Světový den vody oslavuje vodu a zasazuje se o přijetí opatření k řešení globální vodní krize. Hlavním cílem Světového dne vody je podpořit dosažení cíle udržitelného rozvoje a zajistit, aby do roku 2030 byla zajištěna nezávadná voda k pití a hygieně pro všechny.

České bohatství minerálních vod
V Česku máme výhodu v tom, že je naše země bohatá na vodní zdroje. Můžeme si tak vybrat, jakou vodu budeme pít. Velkým pokladem jsou právě podzemní prameny, které jsou skvěle chráněny před vnějšími vlivy. Podzemní vody – a hlavně ty minerální – zaměstnávají i balneotechničku Janu Ježkovou, předsedkyni Svazu minerálních vod. Ten mimo jiné informuje veřejnost o původu přírodních minerálních zdrojů a jejich ochraně. „Minerální vody jsou tím nejkvalitnějším a nejčistším nápojem, který si můžeme dopřát. Zdroje minerálních vod mají vyhlášená ochranná pásma, kde jsou zakázány činnosti, které by mohly ohrozit podzemní zdroje a většina z nich se nachází v chráněných oblastech. Přírodní minerální a pramenité vody jsou pomocí přísně kontrolovaných a chráněných vrtů čerpány z velké hloubky, a jsou tak chráněny vrstvami horniny proti jakémukoliv znečištění. Ze zákona se tato voda nesmí chemicky upravovat a do lahví se tak dostane v původní špičkové kvalitě,“ vysvětluje Ježková.

Prameny minerálních vod se v České republice většinou nacházejí v chráněných krajinných oblastech, kde je příroda téměř nedotčena lidskou činností. Evropští výrobci balených přírodních vod využívají jen 0,02 % z celkových obnovitelných zásob podzemních vod, a to pouze pro pitný režim, takže se s nimi neplýtvá. Zásoba minerálních vody v podzemí se tak spolehlivě doplňuje.

Nejvíce minerálních pramenů najdeme v západní části Čech na území Chebské, Sokolovské a Karlovarské vrchoviny. V západních Čechách díky vysoké koncentraci zřídel leží největší počet významných lázeňských měst, mezi nimiž dominují světově proslulé Karlovy Vary a Mariánské či Františkovy Lázně. Významné zdroje minerálních vod najdeme i v oblasti Novohradských hor nebo v Českém středohoří a na Moravě. Na severní Moravě a ve Slezsku se pásmo minerálních vod Českého masivu stýká s pásmem minerálních vod Západních Karpat a výskyt minerálních zřídel zde kopíruje průběh horských pásem a sníženin a směřuje od Ostravy a Beskyd směrem na jihozápad k Brnu a Mikulovu a pak dále do Rakouska.

Přírodní minerální vody, lidově minerálky, jsou velmi kvalitní a čisté podzemní vody, zcela bez obsahu chemických přídatných látek a dezinfekcí. Jejich složení zůstává stabilní od hlubinného pramene až ke spotřebiteli, jsou filtrované přírodou a chemií netknuté. „Minerální vody se liší svou mineralizací, tzn. mají různý obsah rozpuštěných pevných látek. Vody s nízkou a střední mineralizací do 1 000 mg/l jsou vhodné pro každodenní pitný režim všech skupin lidí. Jejich konzumaci není potřeba omezovat v čase ani v množství, není třeba je střídat a nevadí při žádné dietě,“ dodává Ježková.

Nejznámější minerálka v Česku
Nejznámější minerální vodou v České republice je bezesporu Mattoni, jež se stala bezmála synonymem pro minerálku a v příštím roce oslaví 150 let od vzniku své značky. Oblíbená minerálka s nezaměnitelnou chutí se rodí v hloubce 125 až 230 metrů v panenské přírodě u Karlových Varů. Jedinečná poloha na rozhraní Krušných a Doupovských hor jí dává střední mineralizaci s vyváženým poměrem vápníku, hořčíku a draslíku pro každý den.

Foto: archiv Mattoni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *