Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZábavaZe života

Stovka scenáristů zabojuje o vítězství v soutěži FILMOVÉ NADACE

Celkem 95 scénářů od 99 žadatelů se uchází o podporu v aktuálním kole scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE. Autoři se tematicky zaměřili především na dramata všeho druhu (34). Následovaly díla ostatních žánrů (23), komedie (17), pohádky, rodinné filmy, fantasy a sci-fi (14) a thrillery a detektivky (7). Vítězové si mohou rozdělit nadační příspěvky v celkové výši až 800 tisíc korun.

„Letošní počet zaslaných žádostí se oproti loňskému výraznému navýšení ustálil na běžných hodnotách. Jsem ale přesvědčen, že členové výboru budou mít z čeho vybírat. Během tří měsíců je k prostudování čeká bezmála 9300 stran textu. Setrvalý zájem mladých žadatelů potvrdil správnost zřízení kategorie Hvězda zítřka v roce 2017. Do ní bylo letos přihlášeno sedm absolventských bakalářských nebo magisterských či školních scénářů,“ uvedl Petr Tichý, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE a generální ředitel a předseda představenstva Barrandov Studio.

Celkem 66 scenáristů obeslalo svými pracemi hlavní kategorii, 33 jich soutěží v kategorii Hvězda zítřka. Ze všech přihlášených se 50 účastní soutěže letos poprvé. Scénáře zasílali jako obvykle více muži, kterých bylo z celkového počtu 73. Nejmladší autorkou je čtrnáctiletá studentka, jež se do kategorie Hvězda zítřka přihlásila se souhlasem rodičů. Nejstaršímu žadateli je 80 let. Zkušenějších autorů (profesionálů) – například scenáristů, režisérů, dramaturgů nebo spisovatelů – je 60.

Přihlášené scénáře nyní hodnotí čtyřčlenný výbor ve složení Ivo Mathé, Ivo Trajkov, Kristián Suda a Zuzana Kopečková. Každý člen výboru přečte všechna díla z obou soutěžních kategorií. Členové výboru neznají jména autorů prací, které posuzují, všichni soutěžící tak mají stejnou šanci. Hlavními kritérii jsou originalita a kvalita zpracování scénáře.

Scénáře musí být zcela nové, jež dosud do soutěže nebyly přihlášeny. S dílem totiž nelze soutěžit opakovaně, a to ani po jeho přepracování. Na druhou stranu není na překážku podpora přihlášeného díla například ze Státního fondu kinematografie za podmínky, že nebyla zahájena realizace filmu. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v době konání 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Jeho termín organizátoři stanovili na začátek července.

V hlavní kategorii své síly změří scenáristé bez rozdílu věku, v kategorii Hvězda zítřka pak autoři ve věku do 33 let, kteří dosud nemají realizovaný žádný scénář celovečerního filmu. Nadace letos vstoupila do 17. sezony a za dobu svého trvání podpořila už 112 scenáristů a 105 projektů částkou bezmála 12 milionů korun. Během 16 let činnosti nadace bylo podle vítězných scénářů natočeno 16 filmů, jež zabodovaly na české i mezinárodní scéně.

Divákům by se během letošního roku měly představit další dva filmy natočené podle scénářů oceněných nadací. V září do kin dorazí výpravná životopisná freska Il Boemo, kterou bude následovat vztahové drama Běžná selhání.

Historický velkofilm Il Boemo režíroval Petr Václav, scénář nadace ocenila v roce 2014. Scénář dramatu Běžná selhání Kláry Vlasákové byl podpořen nadací v kategorii Hvězda zítřka v roce 2018. Snímek režíruje rumunsko-maďarská režisérka Cristina Groşan.

Foto: Filmová nadace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *