Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Těšíte se na farmářské trhy? Pečlivě se připravte a zjistěte, jak poznat kvalitní biopotraviny!

Už se nemůžete dočkat, až letos poprvé vyrazíte na nejbližší farmářské trhy a projdete se mezi stánky s tou nejčerstvější zeleninou, ovocem a ostatními bioprodukty? Zájem o lokální potraviny rok od roku stoupá, a proto se i farmářské trhy těší stále větší oblibě. Na co byste při jejich návštěvě ale rozhodně neměli zapomenout, je dbát na skutečnou kvalitu při výběru. Máme pro vás několik tipů, jak se rozhodně nespletete!

Správné značení snadno napoví
Setkáváte se na trzích často s tím, že jsou produkty označené jako „přírodní“ nebo třeba „farmářské“? Pokud si chcete být skutečně jisti, že kupujete bio, zpozorněte a na balených výrobcích hledejte logo biozebry či biolistu. Nakupujete-li zboží nebalené, nebojte se prodávajícího zeptat na platné osvědčení o certifikaci na bioprodukci. Jedině to vám zaručí, že potraviny, na které si děláte zálusk, pochází od ekologického hospodáře. Jestliže se farmář certifikací neprokáže, nemůžete se spolehnout, že se jedná o bio kvalitu.

Krása v nedokonalosti                                                                                       
Vzhled potravin může leccos napovědět, a proto se vyplatí zaměřit se i na něj. Biopotraviny vypadají tak, jak byly stvořeny přírodou. Nepravidelné tvary s drobnými vadami proto nejsou ničím výjimečným. Bio ovoce bývá také obvykle menší než to, na které jste zvyklí, a ani s lesklým povrchem se u něj většinou nesetkáte. Mějte na paměti, že chybějící krásu ale nahrazuje nezaměnitelná chuť a kvalita bez reziduí pesticidů či dalších nežádoucích látek. Určitě se tak při nákupu nebojte nedokonalostí, většinou právě ty bývají znamením, že vybíráte mezi produkty, které pocházejí z lokálních ekofarem. Dále vsaďte také na sezónnost, jež snadno napoví, že biopotraviny budou místní. Smiřte se s tím, že rajčata nebo jahody na jaře na trhu neseženete, protože není možné je vypěstovat v našich klimatických podmínkách.

Vsaďte na přirozenou zvědavost
Vyrážíte na farmářské trhy poprvé? Spoustu informací o ekologickém způsobu hospodaření, které vám u stánků přijdou vhod, naleznete na myjsmebio.cz. Během samotného nákupu si dejte na čas, neostýchejte se a položte prodávajícímu klidně pár zvídavých otázek. Zajímá vás, čím farmář hnojí, kolik různých druhů ovoce a zeleniny pěstuje, nebo třeba jak řeší problémy se škůdci? Ptejte se a uvidíte, že výběr biopotravin pro vás bude zábava.

Poznejte biofarmy
Pokud máte dostatek času, vydejte se před návštěvou trhů třeba na nejbližší ekofarmu. Sami poznáte, jak vypadá bioprodukce, jak a v jakých podmínkách na farmách zvířata žijí, a svět ekologického zemědělství vám bude rázem o něco bližší. Farmáři vás seznámí nejen s tím, jak to chodí od prvovýroby až po samotnou distribuci, ale také vám poradí, jak se v široké škále bioproduktů a označení správně vyznat. A že nevíte, jaká ekofarma se nachází ve vašem okolí? Jejich seznam naleznete na lovime.bio nebo kamprobio.cz.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou v ČR velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *