Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZábava

Vítězem první olympiády ve finanční gramotnosti se stali žáci ze Základní školy Jablonec nad Nisou – Kokonín

Tým „Kokonínských kuřat“ z Jablonce nad Nisou získal nejvíce bodů ve finále Filipovy olympiády finanční gramotnosti a získal pomyslnou zlatou medaili. Na druhém místě se umístil tým „Žirafáci“ z brněnské Základní školy Novolíšeňská a třetí v pořadí skončili shodně žáci „Valaši“ ze Základní školy Valašské Klobouky a tým „Vápeňáci“ ze Základní školy Vápenná. První ročník uspořádala ČSOB ve spolupráci s Policií ČR a Českou asociací science center. Olympiády v budově České národní banky v Praze se zúčastnili vítězové krajských kol, kteří soutěžili v pěti různých hrách z oblasti peněz, financí a kybernetické bezpečnosti. Odměnou pro nejlepší tým byly výkonné tablety.

„Školáci nás překvapili znalostmi i schopností vyhodnocovat informace a nacházet správná řešení. Jsme rádi, že o první ročník Filipovy olympiády finanční gramotnosti byl tak velký zájem. Naším cílem je nastartovat novou tradici, která zábavným způsobem přispěje k rozšíření vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti, v níž máme v Česku pořád co dohánět. Všem zúčastněným patří náš dík a vítězům i velká gratulace,” říká Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Týmy z celé České republiky soutěžily celkem v pěti interaktivních hrách připravené ve spolupráci s partnery olympiády – Policií ČR, Českou asociací science center a Českou národní bankou. Děti si taky mohly vyzkoušet, jak sestavit rodinný rozpočet a našetřit na dovolenou u moře, jak poznat podvodný e-mail, vžít se do role pojišťovacího poradce nebo odborníka na bankovky a otestovat své znalosti ze světa financí ve hře Riskuj! Celou soutěž zakončila policejní detektivní hra – odhalení zloděje kryptoměny.

Hlavním úkolem českých science center je popularizace vědy, techniky a inovací zábavným způsobem. Filipova olympiáda to stoprocentně splňuje, a navíc učí děti potřebným dovednostem, které se jim v životě budou rozhodně hodit,“ doplňuje ředitelka Asociace science center Ivana Češková.

O olympiádě

Filipova olympiáda finanční gramotnosti navazuje na aplikaci Filip, kterou ČSOB vyvinula jako interaktivního virtuálního pomocníka pro finanční i digitální vzdělávání. Soutěž je určená pro pětičlenné týmy žáků 6. tříd základních škol nebo prim víceletých gymnázií. ČSOB na ní spolupracuje s Policií ČR, Českou národní bankou a Českou asociací science center. Olympiáda je součástí dlouhodobého programu ČSOB na podporu finančního vzdělávání a digitální bezpečnosti, který nabízí praktickou výuku se zapojením pracovníků banky základním i středním školám, online materiály i akreditovaný kurz pro učitele.

O aplikaci Filip

Aplikace Filip – Poznej svět financí mohou používat děti i rodiče, a to buď sami, nebo ve skupinách. Učitelé mohou aplikaci zahrnout do výuky, nechat se jí inspirovat a využívat ji celou, nebo jen její části online i offline. Aplikace nabízí hravou formu výuky pomocí modelových situací vycházejících z reálného života. Využívá videa, audio-nahrávky a výpisky a může být používaná jak ve webovém prohlížeči, tak i na mobilu.

Pomocí aplikace se děti dozví, jak fungují peníze, jak sestavit domácí rozpočet, jak bezpečně používat moderní technologie a jak nespadnout do dluhové pasti. Filip jim i vysvětlí, jak fungují různé finanční produkty a platební metody a jak je správně, a hlavně bezpečně používat. Po složení závěrečného testu děti navíc získají Diplom finanční gramotnosti. Ke zvýšení motivace děti během výuky sbírají zlaťáky a odznaky za plnění úkolů a mohou tak soutěžit se spolužáky a kamarády ze třídy i z celé ČR. Týmového ducha jednotlivých tříd pak podporuje možnost celostátního soutěžení mezi třídami či celými školami.

Seznam finalistů

Hlavní město Praha Základní škola a mateřská škola, Praha 3, Chelčického 43/2614
Středočeský kraj Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633
Jihočeský kraj Základní škola Vimperk, Smetanova 405, okres Prachatice
Plzeňský kraj Základní škola a Mateřská škola Chotíkov, Chotíkov 173, příspěvková organizace
Karlovarský kraj Základní škola a Mateřská škola Ostrov, Myslbekova 996, příspěvková organizace
Ústecký kraj Základní škola Děčín I, Komenského náměstí 622/3, příspěvková organizace
Liberecký kraj Základní škola Jablonec nad Nisou – Kokonín, Rychnovská 216, příspěvková organizace
Královéhradecký kraj Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové, Štefcova 1092
Pardubický kraj Základní škola Pardubice-Polabiny, npor. Eliáše 344
Kraj Vysočina Základní škola a Mateřská škola Strážek, Strážek 27, příspěvková organizace
Jihomoravský kraj Základní škola, Brno, Novolíšeňská 10, příspěvková organizace
Olomoucký kraj Základní škola Vápenná, Vápenná 262, okres Jeseník, příspěvková organizace
Zlínský kraj Základní škola Valašské Klobouky, Školní 856
Moravskoslezský kraj Soukromá základní škola, spol. s r.o., Pasteurova 7, Ostrava-Vítkovice

Zdroj a foto: ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *