Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZábava

Výstava v plzeňském pivovaru Proud – Proud pro pohon a světlo – dává nahlédnout do energetického zázemí pivovaru

Součástí prohlídky pivovaru Proud, který sídlí v bývalé elektrárně v areálu Plzeňského Prazdroje,  bude od 1. dubna nová výstava s názvem Proud pro pohon a světlo. Poutavá expozice přibližuje cestu historií energetického zázemí pivovaru k výjimečné budově elektrické centrály pivovaru adaptované na experimentální pivovar Proud. Na 16 velkoformátových panelech je atraktivní formou prezentována řada zajímavých informací včetně unikátních historických fotografií a plánů.

Výstava Proud pro pohon a světlo nabízí nevšední pohled do technického zákulisí plzeňského pivovaru. K výrobě piva totiž nestačí pouze suroviny, je potřeba také energie. Nejprve to byla koňská a lidská síla, pak éra parních strojů. Výroba elektrické energie v pivovaru je provázána se slavným vynálezcem Františkem Křižíkem. K předním osobnostem technického rozvoje tehdejšího Měšťanského pivovaru patří inženýr s vizí, František Spalek. Navrhl pět unikátních technických staveb pro vodní hospodářství a energetickou soběstačnost pivovaru, jednou z nich byla právě elektrická centrála, dnešní sídlo Proudu. Nadčasovému Spalkovu projektu je rovněž věnována část výstavy.

Prohlídky pivovaru Proud, jejichž součástí je i výstava, se konají každý pátek v 16.30 a sobotu v 10.45 a 12.45 hodin. Více informací a online prodej vstupenek na https://www.prazdrojvisit.cz/prohlidky/pivovar-proud-prohlidky-nabite-energii/

O pivovaru Proud
Experimentální pivovar Proud, který sídlí v bývalé elektrárně v areálu Plzeňského Prazdroje, uvařil první várku 29. 9. 2020. Ve stálé nabídce pivovaru Proud je nyní TheMže – English Pale Ale 10, Ventill – ležák 11, Soutock – žitná IPA 13, Cotel – Stout 14 a nealkoholické pivo Proovan. Pivovar připravuje různé sezónní speciály, ve spolupráci s dalšími zajímavými partnery experimentuje v rámci limitovaných edic nebo řady barrel-aged, tedy piv stařených v dubových sudech po whisky či víně. Mnohá z těchto piv si již získala nejen četné fanoušky, ale také uznání odborných porot na českých i mezinárodních pivních soutěžích. V roce 2021 mezi ně přibyla zlatá a stříbrná medaile z International Beer Festival Budweis a vítězství ve dvou kategoriích soutěže Cerevisia Specialis – Pivní speciál. Pivovar počítá s roční produkcí v řádu několika tisíc hektolitrů piv v sudech a skleněných lahvích.

Piva z pivovaru Proud jsou v prodeji ve vlastním e-shopu a také na Rohlík.cz, v některých pivotékách i ochutnávkových pivnicích (např. Pivotéka v Pivovarském muzeu v Plzni,  Pult, Pivstro, karlínská pivotéka sedm° či ostravský Dock), ve vybraných prodejnách Makro a Albert v Plzni a Praze nebo na pivních festivalech. Aktuální informace najdete vždy na webu pivovaru v sekci Kam na pivo. Pivovar nabízí také komentované prohlídky s ochutnávkou, které jsou doslova nabité energií.

Zdroj a foto: https://pivovarproud.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *