Dle světové zdravotnické organizace ročně umírá na nemoci způsobené enviromentálními příčinami až 13 milionů lidí
Tématem letošního Světového dne zdraví, který připadá na 7. dubna, je stále se zhoršující životní prostředí představující hrozbu pro naše zdraví. Mysleme na planetu i své zdraví. Jak pomoci životnímu prostředí a jak se udržet v dobré psychické i fyzické kondici, radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren.
Špatné environmentální podmínky, znečištěné ovzduší, klimatické změny, vystavování organismu škodlivým chemikáliím, život ve spěchu a často ve stresu, to vše má vliv na náš zdravotní stav. Klimatická krize je zároveň i krizí zdravotní. Dle Světové zdravotnické organizace ročně umírá na nemoci způsobené environmentálními příčinami až 13 milionů lidí[1]. Až 90 % světové populace dýchá vzduch, který je plný oxidu uhličitého[2]. Přitom kvalita ovzduší je jedním z předpokladů pro zdravý život. „Pokud chceme, aby byl náš život dlouhý a také kvalitní, je potřeba o sebe pečovat. Jíst zdravě nám nepomůže, pokud potraviny nejsou z kvalitních zdrojů a jsou plné chemikálií. To, co do našeho těla dáváme a čím ho živíme, pochází ze země. Pokud tedy chceme žít kvalitně, je potřeba pečovat nejen o naše tělo, ale i o naši zemi,“ říká PharmDr. Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU a vysvětluje. „Kromě znečištěného ovzduší jsou velkým problémem mikroplasty[3] a rezidua chemikálií a léčiv. V tomto případě chceme apelovat na veřejnost, aby lidé vraceli nevyužitá léčiva, ať již prošlá nebo nespotřebovaná, do lékáren a v žádném případě je nevyhazovali do koše nebo do toalety či odpadu, protože tak by se léky mohly dostat do kanalizace.“
Alespoň PŮL HODINY denně SE věnujte jen SAMI sobě
Říká se, že pokud nemáme čas věnovat energii sami sobě, nezbude nám dostatek kvalitní energie na to, abychom ji věnovali druhým. Přitom naše vlastní psychická pohoda a spokojenost je klíčem ke kvalitním vztahům a dobrému zdravotnímu stavu. Často se stává, že lidé trpí různými zdravotními problémy, ať už jsou to zažívací problémy, problémy se spaním, ekzémy, padání vlasů, které jsou přímo ovlivněny stresem. „Pokud jsme dlouhodobě vystaveni stresu a nedokážeme si najít čas sami na sebe, odrazí se to na našem zdravotním stavu. Našim pacientům radím, že je důležité vyhradit si alespoň půl hodiny denně, kterou věnujeme jen sami sobě. Pokud nám chybí motivace, jednoduchý trik je vyznačit a rezervovat si tento čas v kalendáři,“ radí PharmDr. Ivana Lánová z lékáren BENU.
Tuto půl hodinu můžete strávit tím, co vám děla radost. Může to být četba, poslech hudby, meditace, cvičení, koupel, procházka v přírodě, návštěva kosmetiky či masáže nebo čisté nicnedělání. Je to jen na vás. „Jako relaxace se však rozhodně nepočítá brouzdání po sociálních sítích, nebo obecně po internetu. Díky neustálému příjmu informací, které se na nás denně valí, je náš mozek neustále v pozoru a nemůže opravdu „vypnout“. Zkuste proto svou relaxační půlhodinu brát i jako malý detox a buďte chvíli offline,“ doporučuje Ivana Lánová.
PREVENCE je klíč ke zdraví
Za půl hodiny se dá zvládnout i preventivní vyšetření, které vám mnohdy může zachránit život. „Lidé velmi často na prevenci zapomínají, přitom je to jeden z pilířů kvalitního života a předcházení nemocem. Proto nabízíme v našich BENU lékárnách preventivní programy, v rámci kterých si u nás kdokoli může nechat změřit tlak, hladinu cukru i cholesterolu v krvi. Právě diabetes, nebo vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu jsou tichými zabijáky, které lze preventivním vyšetřením odhalit včas a také včas zahájit léčbu a předejít tak vážným komplikacím, které se mohou při zanedbání léčby objevit. Chceme tak našim pacientům usnadnit přístup ke kvalitní péči, ušetřit jim čas a zároveň jim dát dobrý pocit, že dělají něco sami pro sebe,“ říká Lánová. „Ve vybraných lékárnách a speciálních konzultačních centrech zřízených v rámci našich lékáren také testujeme paměť a kognitivní funkce pomocí speciálních testů vyvinutých českým lékařským týmem profesora Aleše Bartoše. Díky tomu dokážeme včas odhalit počínající problémy s pamětí, které mohou znamenat Alzheimerovu chorobu, nebo jinou formu demence a doporučíme návštěvu vhodného speciality.“
Pokud chcete udělat krok ke kvalitnějšímu životu, vyberte si jednu z vybraných lékáren BENU a objednejte se na jeden z preventivních programů, které nabízíme. Více informací naleznete zde.
STEREOTYP NEMUSÍ BÝT NA ŠKODU
V dnešní době plné možností je strašákem i obyčejný stereotyp, nebo také fenomén jménem FOMO. FOMO pochází z anglického „Fear of missing out“, což v překladu znamená „strach ze zmeškání“. Bojíme se, že pokud se nezúčastníme nějaké akce, nebo nevyzkoušíme nějaký trend, promeškáme zajímavou příležitost a přijdeme o něco, co by nám třeba mohlo změnit život. Někdy se ale vyplácí zpomalit a takzvaně se psychicky ukotvit. Náš mozek i tělo jsou biologicky nastaveny tak, že se díky rituálům (stereotypům) cítí v bezpečí a činí nás to tak psychicky odolnějšími.
Ivana Lánová radí: „Zkuste si se svým partnerem, rodinou, nebo jen sami pro sebe nastavit pár rituálů, které vám vždy během dne pomohou vrátit se zpět do stavu klidu. Mohou to být večeře v pravidelný čas, společné snídaně, páteční „movie night“ neboli filmová noc, každodenní rituál péče o pleť, nebo cokoliv, co vás napadne. Udělejte tak něco pro sebe a pro své blízké. Něco, co vám zpříjemní každý den, protože čas, který věnujete sami sobě, je jednou z nejlepších investic.“
[1] https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022
[2] https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022
[3] https://www.theguardian.com/environment/2022/mar/24/microplastics-found-in-human-blood-for-first-time
Foto: archiv