Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Až polovina žen s endometriózou trpí neplodností. Její nejúčinnější léčbou přitom může být těhotenství

Endometrióza je ryze ženskou nemocí, při které se částečky děložní sliznice uchycují na okolních orgánech. Typickým příznakem je chronická nebo velmi častá bolest břicha. Bolestivá může být i menstruace či pohlavní styk. Nemoc je navíc častou příčinou neplodnosti. Ačkoliv případů rok od roku přibývá i mezi mladými ženami, nejsou její příčiny stále zcela jasné. Endometriózu lze léčit hormonálně či chirurgicky, s problémy s početím pomohou lékaři na reprodukční klinice.

Během zdravé menstruace odcházejí z těla s krví i části endometria neboli děložní sliznice. U žen trpících endometriózou však tyto útvary v těle zůstanou a uchytí se v místech, kde za běžných okolností nemají být. Například na vaječnících, vejcovodech, ve střevě či močovém měchýři. Vzácněji se pak mohou objevit i na orgánech mimo dutinu břišní.

Varovnými signály, že by žena mohla touto nemocí trpět, je chronická nebo často se opakující bolest břicha i podbřišku. Velmi bolestivá bývá nejen menstruace, ale i pohlavní styk. Příznaky, které by vedly k odhalení nemoci, ale bývají nejednoznačné a poměrně různorodé. Zejména ženy s nepravidelnou menstruací jim tak často nepřikládají potřebný význam.

Přitom právě diagnostika je klíčem k úspěšné léčbě. „Endometriózu často odhalí gynekolog ve chvíli, kdy jej žena navštíví kvůli potížím s otěhotněním. Právě neplodnost je totiž častým důsledkem této nemoci. Uvádí se, že potíže s plodností má mezi 30 a 50 procenty nemocných žen,“ podotýká Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Pomoci může antikoncepce, vůbec nejúčinnější je těhotenství
U odborného lékaře žena zpravidla jako první podstoupí ultrazvuk, který v některých případech může na endometriózu upozornit. „Konečnou diagnózu lze však spolehlivě stanovit teprve při laparoskopickém vyšetření. Při něm je dutina břišní vyšetřena kamerou a je odebrán vzorek tkáně, který se následně analyzuje v laboratoři,“ upozorňuje Veselá.

Pokud se onemocnění potvrdí, je možné zahájit léčbu. Ke zmírnění bolestí se doporučují utišující léky. Výrazně pomoci může i alternativní a celostní medicína. Tyto metody však neodstraní problematické ostrůvky děložní sliznice rozptýlené po dutině břišní.

V případě, že pacientka neplánuje otěhotnět, doporučuje se k jejich redukci hormonální terapie. Tu lze aplikovat tabletkami nebo injekčně a v krátkodobém horizontu má až 95procentní úspěšnost. Nejčastěji se přitom jedná o běžnou hormonální antikoncepci, která potlačí ovulaci a utlumí produkci estrogenu, jenž endometriózu „živí“.

„Princip hormonální léčby spočívá v zablokování hormonálně podmíněného růstu děložní sliznice. To má samozřejmě i vedlejší účinky, jako například zástavu menstruačního cyklu, změny nálad a podobně. Dalším možným řešením je pak chirurgické odstranění lézí. I přes úspěšnou léčbu endometrióza bohužel velmi často recidivuje,“ podotýká odbornice na reprodukční medicínu.

Vůbec nejúčinnější léčbou endometriózy může být podle lékařky Kateřiny Veselé skutečné těhotenství. Po něm lze u většiny pacientek pozorovat ústup potíží i na několik let, u některých dokonce trvale. Ženám, které plánují brzy otěhotnět, je při stanovení této zákeřné diagnózy doporučováno počít co nejdříve, u neplodných žen pak lékař zahájí léčbu neplodnosti na reprodukční klinice.

Těhotenství u žen, které trpí endometriózou, není vyloučené, i když je často velmi ztížené. „Pokud jsou vejcovody průchodné a žena jiný problém nemá, může dojít k otěhotnění i přirozenou cestou. Množství žen, jimž se početí vlivem endometriózy nedaří, však není malé. Zde se dá rozhodně využít možností asistované reprodukce a metod mimotělního oplození,“ uzavírá Veselá.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *