Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZe života

Průzkum: bytová družstva jsou stále populární, bydlí v nich třetina Čechů. Že se díky nim lze zbavit dluhů, ale nevědí

Družstevní bydlení má v Česku stále dobrý zvuk, znají ho tři čtvrtiny lidí a třicet procent touto formou bydlení řeší. Polovina v družstvech stále vnímá spojení s komunistickým režimem a pro třetinu jde o cestu k nemovitosti v osobním vlastnictví. Naproti tomu mezi lidmi panuje malé povědomí o možnosti řešit prostřednictvím družstev finanční obtíže. S těmi se osobně potýkal každý pátý Čech, třetina pak ve svém okolí zná někoho, kdo se do svízelné finanční situace dostal. Nejčastějším řešením je půjčení peněz od rodiny a přátel, vyhlášení osobního bankrotu nebo sloučení dluhů do jednoho. Vložit svůj byt či dům do družstva a zbavit se tak dluhů nebo hrozící exekuce – těch je v Česku ročně na sedm set tisíc – vidí jako dobré řešení 13 procent lidí; pro 22 procent pak představuje zajímavou alternativu, o níž by se chtěli dozvědět víc. Tyto poznatky vyplynuly z průzkumu mezi 500 respondentů starších 18 let provedeného prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Koncem února si ho nechala zpracovat investiční a developerská skupina NIDO Holding.

„Průzkum nám odhalil jednu pozitivní zprávu: o družstevním bydlení má povědomí valná většina Čechů. Prostor se nám otevírá ve využití družstev jako cesty ven z finančních obtíží,“ říká Jan Eisenreich, zkušený právník specializující se na družstevní a nemovitostní právo, fúze a akvizice, který projekt Z bryndy založil společně s majiteli NIDO Holdingu Petrem Susíkem a Lukášem Tvrdým.

Družstevní bydlení má u nás dlouhou tradici: 77 procent Čechů o něm má dobré povědomí. Lidé ale už téměř nevědí, že díky této formě bydlení se lze úspěšně dostat z finančních potíží a vyhnout se i exekuci. Podrobně se dle průzkumu v této problematice orientuje 4 procenta dotázaných, zhruba pětina (20,8 procenta) o možnosti slyšela a zbylé tři čtvrtiny (75,2 procenta) o možnosti vůbec neví. Skupina NIDO Holding proto přichází s projektem Z bryndy, který pomáhá klientům dostat se z dluhové pasti právě tím, že svůj byt či dům vloží do družstva. Jedná se o efektivní nástroj, který je v Česku na vzestupu a skrývá v sobě velký potenciál: 22 procent dotázaných uvedlo, že by se o této problematice rádi dozvěděli víc.

Průzkum ukázal, že kromě pozitivního povědomí lidí o bytových družstvech je tu také více než 30 procent Čechů, kteří v družstevních bytových jednotkách přímo bydlí. Téměř polovina dotázaných si družstva stále spojuje s bydlením za minulého režimu, nicméně značný počet (35 procent) je také vnímá jako vhodný mezistupeň k vlastnímu bydlení.

Průzkum rovněž odhalil, že 36 procent dotázaných má ve svém blízkém okolí někoho, kdo se v minulosti ocitl v závažných finančních obtížích. Každý pátý odpovídající – 22 procent – pak přiznal, že se ve finanční tísni ocitl sám.

Mezi nejčastější způsoby řešení finanční tísně lidé dle očekávání uvedli půjčení peněz od rodiny a/nebo přátel, vyhlášení osobního bankrotu, insolvenci a následné oddlužení a také sloučení dluhů do jednoho nového úvěru u banky. Pouhá čtvrtina dotázaných má povědomí o možnosti restrukturalizovat své dluhy či vyhnout se exekuci vložením svého bytu či domu do bytového družstva.

Zájem o tento způsob řešení finančních problémů přitom Češi mají: jako skvělý způsob uvádí tento nástroj 13 procent dotázaných; 27 procent přitom sice tomuto řešení příliš nevěří, ale ani ho neodmítá. To mu otevírá cestu k většímu rozšíření. Naopak 26 procent všech dotázaných oddlužení prostřednictvím družstevního bydlení vůbec nezajímá – tito lidé zůstávají u klasických možností, jako jsou půjčky, osobní bankrot či insolvence.

„Počet lidí, kteří jsou postiženi exekucí, je v Česku bohužel velmi vysoký – je jich zhruba sedm set tisíc. Každý rok je pak nařízeno okolo dvou tisíc dražeb nemovitostí. Část z nich je samozřejmě vedena například na malé pozemky a nemovitosti s nízkou cenou. Zhruba polovinu ovšem představují hodnotné nemovitosti sloužící k bydlení – o ty však majitelé nemusejí přijít, pokud vstoupí do družstva. Dokážeme si představit, že v následujících letech pomůžeme několika stovkám lidí takříkajíc udržet si střechu nad hlavou,“ odhaduje Lukáš Tvrdý.

Cílem projektu Z bryndy je pomáhat lidem ve finančních obtížích, kteří nezvládají splácet své závazky a kteří zároveň vlastní nemovitost, v níž chtějí dál bydlet. Vložit svůj byt nebo dům do družstva totiž dává klientům možnost, jak se zbavit dluhů a exekuce.

„Nespornou výhodou je mnohem větší transparentnost a jistota, že se po uhrazení všech splátek nemovitost opět vrátí do osobního vlastnictví klienta. Službou Z bryndy chceme rovněž narovnat pokřivené prostředí, odstranění lichvy a naopak poskytnout možnost férovým a jednoduchým způsobem splatit dluhy. Etický přístup, rovné příležitosti a na konci spokojení klienti bez dluhů a s vlastním bydlením – to jsou základní stavební kameny projektu, jakých je u nás stále žalostně málo,“ vysvětluje Petr Susík.

Podrobnější informace najdete na zbryndy.cz.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *