Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Ocenění Zlatý střevíček letos udělí Zlín Film Festival Pavlu Zedníčkovi a Karlu Heřmánkovi

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již za tři týdny ve Zlíně a představí 276 snímků ze 49 zemí světa. Zlatý střevíček letos udělí organizátoři v úvodu festivalu Pavlu Zedníčkovi a v jeho závěru Karlu Heřmánkovi. 62. Zlín Film Festival se uskuteční od 26. května do 1. června 2022 a zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do Tvojzemí.

Po dvou nestandardních ročnících, kdy se zlínský filmový festival „na živo“ konal v září, se opět ve festivalovém kalendáři vrací k tradičnímu jarnímu termínu. „Jsme rádi, že můžeme konečně festival znovu nabídnout v období, na které jsou naši diváci zvyklí, a že v jeho průběhu opět oslavíme Den dětí,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodal, že s odstupem času považuje téměř za zázrak, že akce ani v kovidové době nepřerušila svoji kontinuitu.

62. Zlín Film Festivalu uvede celkem 276 snímků ze 49 zemí světa. Festivaloví diváci tak budou mít opět jedinečnou příležitost nahlédnout do světa dětí a dospívajících prostřednictvím filmů z tradičních i méně obvyklých filmařských destinací, jako jsou Bangladéš, Chile, Tunisko, Vietnam, Indie a mnoho dalších. „Ačkoliv od výběru filmů do předešlého ročníku konaného mimořádně v září uplynulo jen sedm měsíců, podařilo se nám sestavit velmi kvalitní program s řadou premiér, což je v oblasti filmu pro děti poměrně složité,“ zhodnotila přípravu filmového programu umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Dopoledním zahajovacím snímkem festivalu bude celovečerní animovaný 3D film Cesta do Tvojzemí, který vznikl v česko-slovensko-belgické koprodukci. Ve Zlíně se představí divákům ve světové premiéře a distribuční předpremiéře ve čtvrtek 26. května v 10.00 hodin s početnou delegací tvůrců a herců. Výrazné hlasy hlavním postavám propůjčili Jan Cina, Jan Vondráček, Klára Issová, Martin Myšička a Václav Neužil.

V rámci večerního zahájení se diváci mohou těšit na německý snímek Stezka odvahy. Ten zachycuje napínavý příběh malého chlapce putujícího přes hory z Francie do Španělska, aby se dostal před válkou do Ameriky. „Aniž by to tvůrci původně zamýšleli, je téma migrace před válkou s ohledem na stávající geopolitickou situaci v dnešní době velmi aktuální,“ doplnila Markéta Pášmová.

V návaznosti na letošní oslavy 700 let od první písemné zmínky Zlína vyzdvihne festival i významné osobnosti spojené s tímto městem. Společně s hudebním publicistou Pavlem Klusákem připomenou organizátoři 100 let od narození skladatele filmové hudby Zdeňka Lišky prostřednictvím snímku Hudba Zdeněk Liška s besedou. V premiéře bude na festivalu uveden i TV dokument o zlínském rodákovi Petru Niklovi Slunovraty Petra Nikla za jeho účasti.

V distribuční předpremiéře promítne Zlín Film Festival animovaný rodinný film Kde je Anne Franková?. Snímek je adaptací mezinárodně oblíbené klasiky „Deník Anne Frankové“ a nese v sobě důležité poselství pro mladé. Ve světové premiéře a distribuční premiéře nabídne festival i česko- slovenskou pohádku Zakletá jeskyně.

Pozvání do festivalové poroty letos přijali za Českou republiku např. herečka Jitka Čvančarová, režisérka a producentka Tereza Kopáčová či režisérka Adéla Komrzý.

Ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež se na 62. ročníku ZFF rozhodli dramaturgové udělit hned dvěma výjimečným hereckým osobnostem. V rámci zahájení festivalu ve čtvrtek 26. května jej převezme herec, bavič a moderátor Pavel Zedníček, který vyrůstal ve Zlíně. „Udělalo mi to velkou radost. Nejen proto, že ta cena je zlínská, ale i proto, že mám vystudovanou střední průmyslovou školu kožařskou, dá se tedy říct, že jsem od bot. A mám si převzít střevíček. A to dokonce zlatý,“ odpověděl Pavel Zedníček na dotaz, s jakými pocity přijal návrh na ocenění.

Během závěrečného galavečera ve středu 1. června obdrží Zlatý střevíček také herec a ředitel Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek. Ztvárnil několik výrazných rolí ve filmových pohádkách a filmech pro děti, např. Sedmero krkavců, O zapomětlivém černokněžníkovi, Krakonoš a lyžníci, snad nejznámější je ale legendární postava Lucifera v pohádce S čerty nejsou žerty. „Zlín mám rád hlavně díky úspěšnému hostování našeho Divadla Bez zábradlí. Je to krásné kulturní město s hlubokou tradicí. Po ocenění, které mne čeká, ho budu mít ještě raději,“ reagoval Karel Heřmánek na informaci o ocenění.

Tématem festivalu je letos festival samotný. „Chceme silně apelovat na osobní vzájemnou komunikaci s důrazem hlavně na mladší populaci a vyzvat lidi, aby zhasnuli monitory, omezili e-komunikaci na sítích a šli do kina, na koncert nebo zažít jinou aktivitu,“ vysvětlila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová. Filmový i doprovodný program tak opět nabídne celou řadu možností, jak společně strávit volný čas. Návštěvníci se v tradičních lokacích budou moci zase setkat s filmem, divadlem, výstavami, koncerty, workshopy a s tvořivými dílnami. Organizátoři letos chystají speciální zónu pro „náctileté“, kteří se mohou těšit na filmy určené právě pro ně, na youtubery, virtuální realitu, večerní party na nádvoří zámku, arénu pro e-sporty před zámkem a na spoustu dalších aktivit. „Chceme teenagerům nabídnout možnost aktivně strávit volný čas a být přitom v chillu‘, jak říkají. Připravena je i speciální kolekce TOP TEEN TEN aneb 10 filmů, které bys neměl minout, dokud je ti …náct,“ vysvětluje Jarmila Záhorová a doplnila i další akce z doprovodného programu: „Samozřejmě nebudou chybět ani tradiční akce, jako jsou každoroční aukce Salonu filmových klapek, Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín nebo Malování na chodníku. Určitě ale stojí za pozornost i koncert kapely Čechomor, divadelní představení ART Divadla Bez zábradlí, v hlavní roli s Karlem Heřmánkem, nebo premiéra digitalizované verze Šíleně smutné princezny, kterou přijede do Zlína uvést Václav Neckář.“

Aktuální témata nabídnou organizátoři festivalu prostřednictvím workshopů pro školy i veřejnost v rámci konferenčního bloku Děti bez hranic¿. Odpoví mimo jiné na otázky, jak vnímají děti předškolního a mladšího školního věku období spojené s překotnými změnami světa, jak snadné je mít „radikální“ názory o nevinných tématech, jak nás dezinformace ovlivňují, jak je poznat, jak se jim bránit a další.

62. Zlín Film Festival se uskuteční ve Zlíně od 26. května do 1. června 2022. Kompletní filmový i doprovodný program je k dispozici na www.zlinfest.cz a během festivalu i ve festivalové aplikaci Zlinfest.

Zdroj a foto: www.zlinfest.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *